שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין ו -AP

הרגע שבו אסף נעלם מהמסך: "היה דוגמה לרבים"

חיל האוויר חוקר את נסיבות התרסקות מטוס ה-F-16A, שבו טס אסף רמון בטיסת אימונים שגרתית. אחרי שחלפו זה על פני זה, איבד הטייס במטוס השני קשר עין עם אסף. ראש מטה חיל-האוויר: "אנו מחבקים את משפחת רמון, כואבים את כאבה"

בשעה 12:00 התקיים בבסיס נבטים תדריך טיסת האימון של סרן אסף רמון ז"ל. התדריך האחרון. אחר כך יצא לטיסת אימון בתרחיש של קרב אוויר בין מטוסים בודדים במסגרת קורס אימון מתקדם. רמון היה בשלב האמצעי של הקורס, כשמאחוריו כמה עשרות גיחות, בהן גם קרבות אוויר מסוג זה.

 

הטרגדיה של משפחת רמון - עדכונים נוספים ב-ynet:

  

מתחקיר ראשוני עולה כי רמון לא דיווח על כל אותות מצוקה או על בעיה אחרת. ככל הנראה לא ניסה לנטוש את המטוס. בחיל האוויר מעריכים כי משך הצלילה לקרקע ארך כמה עשרות שניות בודדות. ראש מטה חיל-האוויר, תא"ל יוחנן לוקר, קיים תדריך ואמר, כי "תאונה כזו, בה נהרגים אנשים, היא יום קשה מאוד לחיל האוויר, במיוחד כשהשכול מכה בשנית באותה משפחה".

 

לדבריו, "משפחת רמון איבדה את אילן ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון ואת אסף, בנו. שני לוחמי צוות אוויר שסיימו את קורס הטיס בהצטיינות והיו מופת ודוגמה לרבים. כל אחד בדרכו ובדורו. חיל האוויר נמצא גם בימים אלה בתקופה מאתגרת מאוד, אנו ממשיכים להיות מחודדים ומושחזים למשימות שעם ישראל הטיל עלינו. אנו מחבקים את משפחת רמון, עומדים לצידה, כואבים כולנו את כאבה, נעשה כל שניתן כדי לסייע להם". 

 

המטוסים טסו במהירות של כ-700 קמ"ש

אסף רמון, יחד עם מטוס נוסף שבו ישב טייס ותיק ומנוסה, המריאו מנבטים ובתוך דקות ספורות הגיעו לאזור דרום הר חברון, שם ביצעו את האימון, במסגרתו חלפו זה על פני זה שלוש פעמים (חליפוֹת). לאחר החליפה השלישית, נעלם קשר העין של המוביל עם מטוסו של רמון. הוא ניסה לאתר את המטוס, אך ללא הצלחה.

 

באותה עת שהו המטוסים בגובה של כ-18 אלף רגל (שישה ק"מ) במהירות של 400 קשר (למעלה מ-700 קמ"ש). לאחר איבוד קשר העין, החלו בחיל האוויר לנסות לאתר את המטוס שנעלם גם ממסכי המכ"ם. לצורך כך הוזנקו לאזור כלי טיס נוספים, בהם מסוקים. אלו הצליחו כעבור דקות ארוכות לאתר את שרידי המטוס על הקרקע. גם כוחות ביטחון והצלה אזרחיים נקראו מיד למקום וסייעו.


אזור ההתרסקות. "מצאנו שרידים של מצנח" (צילום: רחמים מימון) 

 

קצין הביטחון של מועצה אזורית דרום הר חברון,

דן קפח, סיפר: "מצאנו שרידים של מצנח, אנחנו לא יכולים לקבוע כלום, אם היה ניסיון מילוט או לא, את זה יידעו רק לאחר תחקיר". על השתלשלות האירוע סיפר: "קיבלנו דיווח מתושבים על פיצוץ, הבזק ופטריית עשן, הוצאנו ישר כוחות לשטח, בהם רכזי ביטחון, אמבולנסים, הגיעו כוחות צבא, מסוקים, מטוסים, היה קשה מאוד, עד שאיתרנו את המקום. הגענו, ראינו פגיעה של מטוס בקרקע, היה פיזור גדול מאוד של חלקים ובור רציני".

 

האימון המדובר נחשב לבסיסי יחסית ושגרתי, כמוהו רמון ביצע בעבר והיה מיומן. רמון שב לבסיס בשבת האחרונה והספיק לנוח לפני האימון. צוות החקירה שהוקם בודק את מכלול הנסיבות שהובילו לאירוע, מתקלה טכנית ועד טעות אנוש, אולם לפי שעה אין הערכה מה גרם לתאונה. חיל האוויר מחפש באזור ההתרסקות חלקים מהמטוס המרוסק שחלקם אמורים לשפוך אור על נסיבות התאונה. כאמור, ההערכה היא שיהיה קשה לאתר אותם בגלל אופי ההתרסקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אסף רמון
צילום: איי אף פי
צילום: דודי ועקנין
מקום ההתרסקות
צילום: דודי ועקנין
מומלצים