שתף קטע נבחר

אם שכולה שחתמה לקרבי: בן 18 יכול להחליט

חודש בלבד אחרי שבנה בניה ז"ל נהרג בלבנון, ביקש בנה אלישמע להתגייס לאגוז. ממש כמו רונה רמון, היא לא היססה לחתום. "אתה תתגייס ובעזרת השם תחזור בשלום", אמרה לו

הסיפור העצוב של משפחת רמון, ששכלה את הבן הבכור אסף שש שנים וחצי אחרי שהאב אילן נספה בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה, העלה שוב על סדר היום את סוגיית שירותם הקרבי של בנים למשפחות שכולות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק אף שוחחו בינם היום בסוגייה, ולא הגיעו לתשובה חותכת.

 

 

אך יש גם מי שלא חושש להביע דעה חד משמעית בעניין - ומדובר בדעה מפתיעה למדי בהתחשב בכך שמאחוריה עומדת אם שכולה. "אני חושבת שאם המדינה סומכת על ילד בן 18 שהוא הולך להיות קצין, הוא מספיק אחראי לדעת אם הוא מתאים או לא לשרת בקרבי", אומרת הבוקר (יום ב') ל-ynet, חגית ריין, אמו של בניה ריין ז"ל, שנהרג בימיה האחרונים של מלחמת לבנון השנייה.

 

חודש אחד בלבד אחרי הטרגדיה המשפחתית, התגייס אחיו הקטן של בניה, אלישמע, לשירות קרבי בסיירת אגוז. "בסוף השבעה, המשפט הראשון שהבן שלי אמר לי היה: 'אמא, תצטרכי לחתום לי'", היא מספרת.

"שאלתי אותו, 'על מה?'". היא לא הכירה את הנוהל, שלפיו הורים שכולים נדרשים לחתום על אישור כדי לאפשר שירות בסיכון גבוה לבן נוסף. כשהסביר לה, תשובתה הייתה נחרצת: "אמרתי לו: ודאי שאחתום לך, כי מי שחותם זה הקדוש ברוך הוא, לא אנחנו. אתה תתגייס ובעזרת השם ותחזור בשלום".

 

ריין אף סבורה שעצם החתימה הוא הליך מיותר: "כל הנושא היה מאוד לא מכובד. היינו צריכים לנסוע לקצין העיר, אני ובעלי, לחתום על זה. אני הרגשתי מושפלת. אמרתי להם שבפעם הבאה אני לא נוסעת, תבואו לפה אליי הביתה. כשהבן הקטן התגייס, באמת באו אליי הביתה וחתמנו פה בבית. הפעם זה לא היה משפיל. החתימה הזו לא מכבדת את המעמד".

 

"בכלל, אסור לערב את ההורים בנושא הזה. אם אנחנו סומכים עליהם לצאת למלחמה זה שיקול לא קשור", היא מסכמת, שמונה חודשים אחרי שגם בנה הצעיר, דובי, התגייס לגולני. "לילות בלי שינה יש לכל אמא. אני גאה בזה שהבנים שלי זוכים ומשרתים. אין לנו מדינה אחרת, זה התפקיד שלנו לשרת. אם הייתי יכולה להגיד שלא קמים לכלותנו, ודאי שהייתי ישנה על זרי הדפנה".

 

ובכל זאת, למרות הביטחון בצדקת הדרך, סיפורה של רונה רמון הדיר הלילה שינה מעיניה. "לבי עם אשתו של אילן רמון. אני כל הלילה חשבתי על איך היא יכולה להתמודד עם בשורה כזאת".

 

עם כל הכאב והשכול, גם לחגית יש כעת קרן אור בחייה: "נולד לי נכד חדש וקוראים לו בניה-יהודה. נראה לי שגם הוא יהיה חייל בעזרת השם עוד 18 שנים, כמו שכתוב - 'עשו שונא ליעקב'. לא שאני לא רוצה שלום, אבל כמו שנראה לי במזרח התיכון, לא נראה לי שזה יקרה בזמן הקרוב, אז כנראה שנולד עוד חייל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניה ריין ז"ל
אסף רמון ז"ל
צילום רפרודוקציה: יריב כץ
מומלצים