שתף קטע נבחר

"האברך המתערטל" זוכה ממעשה מגונה בפומבי

אריה ירושלמי התערטל בסניפי "טיב טעם" בפסח 2008 ו-2009 במחאה על מכירת חמץ במקום. ירושלמי ייצג את עצמו בהליך המשפטי וטען כי כשם שחנות אינה נחשבת מקום פומבי לצורך מכירת מצות, גם התערטלותו אינה מעשה מגונה. בית המשפט השתכנע - חלקית

לא מגונה אבל לא בטוב טעם: בית משפט השלום בראשון-לציון זיכה בצהריים (יום ג') את אריה ירושלמי, שזכה לכינוי "האברך המתערטל", מביצוע מעשה מגונה בפומבי לאחר שהתערטל בסניפי "טיב-טעם" בבת-ים ובתל-אביב. במקום זאת, הורשע ירושלמי - תושב בת-ים בן 27 - בהתנהגות פסולה במקום ציבורי.

 

בפסח השנה ובפסח שלפניו התערטל ירושלמי בשני סניפי הרשת במחאה על מכירת חמץ במקום. הוא הועמד לדין בגין שני המקרים.

במסגרת הליך פלילי טען ירושלמי כי הואיל ובית המשפט בירושלים קבע בעבר שחנות אינה נחשבת מקום פומבי לצורך מכירת מצות, גם התערטלותו אינה בגדר מעשה מגונה במקום פומבי. יצויין כי ירושלמי ייצג את עצמו בהליך.

 

בעדותו בבית המשפט סיפר "האברך המתערטל" כי ביקש למחות נגד פסק הדין בנוגע למכירת חמץ ואף התקשר למשטרה לדווח על מעשיו. עוד ציין כי התבייש לעמוד עירום יותר משאחרים התביישו לראותו. לדבריו, בחר בחנות המסוימת הזו כדי להראות את ההקבלה בין חמץ בפסח לבין מעשה מגונה.  

 

השופטת עירית וינברג-נוטוביץ' ציינה בהחלטתה כי פסק הדין עליו הסתמך ירושלמי אינו תקדים מחייב או מנחה. "הנאשם בדק את החוק ואת המצב המשפטי טרם ביצוע אהעבירה. הוא ידע או היה עליו לדעת כי הפרשנות בפסק הדין הינה ייחודית וכי קיימת פרשנות אחרת למונח זה בפסקי דין אחרים".  

 

למרות זאת, זוכה ירושלמי מביצוע מעשה מגונה בפומבי מאחר שלדברי השופטת לא התקיימו יתר יסודותיו.

המעשה לא בוצע לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני אלא לשם מחאה. לפיכך, הורשע ירושלמי בעבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי, שנחשבת קלה בחומרתה.    

   

ירושלמי אמר בתגובה ל-ynet: "אני חולק על ההרשעה, אבל מעבר לזה המטרה הושגה - קביעה של בית משפט שחנות היא מקום פומבי לפי חוק העונשין, בניגוד לפסיקת בית המשפט בירושלים בעניין חוק החמץ. בית המשפט קבע למעשה שגם חנות היא מקום פומבי. לכן, כפי שהיא מקום פומבי לצורך התערטלות, היא גם מקום פומבי לצורך מכירת חמץ - שניהם אסורים. למרות שההחלטה אינה מחייבת, עדיין הצלחתי להביע מחאה".

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריה ירושלמי. המשימה הושגה?
מומלצים