שתף קטע נבחר

סערת המדובב: עו"ד של זדורוב פרשה וחזרה בה

המתיחות בין הסנגורים והפרקליטים במשפטו של הנאשם ברצח תאיר ראדה, ממשיכה לספק דרמות. הסנגורית שפיגל ניסתה להביא מדובב שיעיד נגד מדובב אחר, אך זה התחרט ברגע האחרון. היא התפטרה, חזרה בה - וזכתה לביקורת מהפרקליטות

משפטו של רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה, לא מפסיק לייצר דרמות. היום (ה') הובא אל אולם בית המשפט מדובב שאמור היה להעיד על דרך פעולתו של "ארתור", שדובב את זדורוב בתאו בכלא, ולטעון כי האחרון הדריך את זדורוב כיצד למסור הודאה. ברגע האחרון סירב המדובב להעיד. פרקליטתו של זדורוב התפטרה בשל התסבוכת, וחזרה בה כעבור זמן קצר.

 

המדובב, שבעבר ריצה עונש מאסר בתא הסמוך לתאו של "ארתור", יצר קשר עם עו"ד גליל שפיגל, ובשיחה שהתקיימה ביניהם ביוני האחרון, סיפר לה כי "ארתור" התוודה לפניו ואמר: "זה תיק חארטה. הוא חף מפשע. אני השתמשתי איתו בשיטת דיבוב מסוימת, הדרכתי אותו למסור הודאה. קיבלתי אינפורמציה על התיק, סובבתי אותו איך שרציתי".

 

שפיגל, שכבר שמעה את הדברים בעבר ממדובב אחר שהעיד גם הוא בבית המשפט כעד הגנה, ביקשה גם הפעם להביא את המדובב החדש לדוכן העדים. בדיון שהתקיים מול ממלא מקום נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט יצחק כהן, והשופטים חיים גלפז ואסתר הלמן, הודיע העד: "אני רוצה לעזור בסיפור הזה, אבל יש דברים שאני לא יכול להגיד".

 

עו"ד דוד שפיגל שאל את העד, "למה? האם אתה פוחד?", אך העד סירב להשיב ולא נעתר להצעה לכתוב את תשובתו. בשלב מאוחר יותר, הסביר: "אני צריך לקחת בחשבון את עצמי, שיש לי ארבעה ילדים ושליש של שש שנים, או את רומן זדורוב. אני חייב לחשוב על עצמי ואני לא יכול להעיד". עם זאת, הוא הבהיר: "לא איימו עליי ולא הזהירו אותי. נכון שאמרתי שיש לי שליש אבל לא נכון שאמרתי שאני מפחד".

 

בשלב זה פסלה עצמה עו"ד שפיגל מלהוסיף ולייצג את זדורוב, ובהגנה הכריזו על המדובב עד עוין. מאוחר יותר אמרה ל-ynet כי כשהגיעה להכין אותו לעדות, שמעה ממנו דברים שהדהימו אותה. "הוא ממש התנצל לפניי, אך אמר שלא יוכל להעיד. לא יעלה על הדעת שהפרקליטות במדינת ישראל תגרום לעדים לא להעיד". בתגובה, טענו עו"ד מירית שטרן ושילה ענבר מהפרקליטות, כי שפיגל הדיחה את העד. המדובב עצמו שלל אפשרות זו.

 

בהמשך, התרצה המדובב והחליט לאשר את הדברים שאמר לשפיגל בשיחה ביניהם. כשנשאל האם אמר שהמדובב "ארתור" טען כי זדורוב חף מפשע, השיב "לא אפרט, אך התשובה היא כן". שפיגל ביטלה את התפטרותה, אך התביעה מצדה לא נותרה חייבת, וחשפה בפני בית המשפט כי העד היה המדובב בתיק של יוני אלזם, שלאחר מותו זוכה בבית המשפט העליון, שם נמתחה ביקורת על פעולתו.

 

הפרקליטה ענבר הגדילה לעשות והציגה את העד כמי שמבקש לנקום ביחידה המרכזית של מרחב הגליל, שחקרה את תיק זדורוב. "אני אומרת לך שאתה פנית מלכתחילה לסנגורים ואמרת להם מה שאמרת, מכיוון שאתה רצית לפגוע במשטרה שאתה כועס עליה", הטיחה בו בדיון. מהפרקליטות נמסר בתגובה, כי טענת הסנגורים לפיה הפרקליטות איימה על המדובב, "שקרית וחסרת כל שחר". לטענתם, לא היה כל קשר ישיר או עקיף בין הפרקליטות למדובב לפני עדותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שפיגל (משמאל) ורעייתו של זדורוב
צילום: עמית מגל
צילום: חגי אהרון
זדורוב בבית המשפט
צילום: חגי אהרון
המדובב "ארתור"
צילום: חגי אהרון
מומלצים