שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

הכי ירוק? הכל עניין של השקפה

שיטת הדירוג של רשימת 500 החברות הירוקות ביותר בארצות הברית העניקה משקל שווה להשפעה האמיתית של חברות על הסביבה, ולניסיון שלהן לתקן את הנזק. האם אלה באמת החברות הכי ידידותיות לסביבה?

כדי לגבש את רשימת "500 החברות הירוקות בארה"ב" של השבועון ניוזוויק, השתמשו יוזמי הפרויקט במדד המבוסס על שלושה קריטריונים.

 

הראשון הוא ההשפעה האמיתית שיש לחברה על הסביבה - כלומר כמה באמת היא פוגעת בסביבה. הקריטריון השני קשור למדיניות של החברה בתחום הסביבתי - כלומר איך היא עומדת בתקנים ובחוקים, איך היא מקזזת את הנזקים להם גרמה ואיך היא שואפת לשפר את דרכיה.

 

הקריטריון השלישי הוא המוניטין הסביבתי שלה - כלומר האופן שבו היא נתפסת בקרב הציבור, ובמלים אחרות: העוצמה שבה היא מייחצ"נת את הצדדים ה"ירוקים" שלה, ומסתירה את הצדדים האפלים יותר.

 

אנשי ניוזוויק נתנו לקריטריון הראשון משקל של 45 אחוז מהציון הכללי, ומשקל דומה לקריטריון השני. כלומר שמשקל שווה ניתן להשפעה האמיתית שיש לחברה על הסביבה, ולדרכים שבהן היא מנסה לתקן את הנזקים. השיקלול הזה יצר כמה עיוותים ברשימה, וסייע לחברות מסויימות לקבל דירוג גבוה גם אם ההשפעה שלהן על הסביבה קשה והרסנית.

 

ירוק - זה אומר ידידותי לסביבה? 

בבלוגים בתחום הסביבה כבר מיהרו למתוח ביקורת על מובילות הרשימה - חברות המחשבים HP ודל, שקיבלו ציונים טובים למרות שהן אחראיות ללא מעט פסולת אלקטרונית שמזהמת מטמנות אשפה ברחבי העולם.

 

את המקום הראשון קיבלה HP למרות שציון השפעתה על הסביבה הוא 64.80 מתוך 100 (מקום 195). בניוזוויק הסבירו שהחברה מחוייבת לצימצום משמעותי של פליטות גזי חממה, וזה הדבר שהשיג עבורה ציון טוב (97.90) בקריטריון השני.

 

גם דל דורגה במקום השני בדירוג הכללי בעיקר בגלל שהיא הצרכנית מספר 4 בארה"ב של אנרגיה ממקורות מתחדשים (בעבורו קיבלה ציון 100 בקריטיון השני) - ולא בגלל השפעתה האמיתית על הסביבה (ציון 67.70, מקום 180).

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

גם דירוגה של חברת הקוסמטיקה ג'ונסון & ג'ונסון לא ניתן לה בזכות היותה ידידותית לסביבה. את המקום השלישי בדירוג הכללי היא קיבלה בעיקר בזכות הפיצוי שלה על נזקים סביבתיים להם גרמה (ציון 98.17 מקום שני). אבל מבחינת השפעתה על הסביבה - היא דורגה במקום ה-271 מתוך 500.

 

אינטל דורגה במקום רביעי בדירוג הכללי, אך בעיקר בזכות מאמצים להימנע משימוש בחומרים רעילים במוצריה. בכל מה שקשור להשפעתה האמיתית על הסביבה, היא קיבלה ציון בינוני למדי ודורגה במקום ה-268. קצת קשה אם כן להתייחס אל HP, דל, אינטל וג'ונסון & ג'ונסון כחברות הירוקות ביותר בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום רביעי - אבל לא בהכרח ידידותית לסביבה. אינטל
צילום: איי פי
מומלצים