שתף קטע נבחר

בריטניה: מוכנים לצמצום צי הצוללות הגרעיניות

ראש הממשלה הבריטי צפוי לחשוף בעצרת הכללית של האו"ם כי ארצו מוכנה לצמצם את צי הצוללות הגרעיניות שלה כחלק מהסכם עולמי: "אם אנחנו רציניים לגבי השאיפה לעולם ללא נשק גרעיני, אנחנו נזדקק למנהיגות, לא הסלמה"

עוד צעד חיובי בדרך לצמצום הנשק הגרעיני בעולם: ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון צפוי לומר היום (ד') במהלך העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, כי ארצו תסכים לצמצם את צי הצוללות הגרעיניות שלה מארבע לשלוש צוללות - אם מדינות אחרות יסכימו לזנוח את תוכניותיהן לפיתוח נשק גרעיני.

 

"אם אנחנו רציניים לגבי השאיפה לעולם ללא נשק גרעיני, אנחנו נזדקק למנהיגות, לא הסלמה", צפוי לומר בראון בנאומו בעצרת. גורמים בממשלה הבריטית

טוענים כי המהלך לא נועד לחסוך בעלויות אלא להציג לעולם מנהיגות בנושא הפירוק מגרעין.

 

הפרטים המלאים של התוכנית ייחשפו על-ידי בראון ביום חמישי במהלך דיון של מועצת הביטחון בנושא פירוק ומניעת הפצה של נשק גרעיני. בראון יאמר כי ארצו לא מוכנה לוותר על מעמדה כמעצמה גרעינית, אבל היא מוכנה לצמצם את צי הצוללות הגרעיניות שלה, כשיוחלף במהלך 15 השנים הבאות.

 

צי הצוללות הגרעיניות הנוכחי של בריטניה צפוי לצאת מכלל שימוש בתחילת

שנות ה-20 של המאה הנוכחית וצוללות חדשות - שעלות ייצורן נאמד בכ-33 מיליארד דולר - אמורות להיכנס לשימוש בשנת 2024.

 

תת-ועדה בריטית הכוללת שרים ואת בכירי הצבא וסוכנויות המודיעין, צפויה לפרסם את מסקנותיה בנושא עד סוף השנה.

 

בנאומו בעצרת הכללית צפוי בראון להדגיש את הנושא הגרעיני כאחד מחמשת הנושאים שנמצאים בעדיפות עליונה עבור הקהילה הבינלאומית, ביחד עם הכלכלה, שינוי האקלים, הטרור והעוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיגות או ניסיון לחסוך בעלויות? בראון
צילום: AP
מומלצים