שתף קטע נבחר

עימותים בין בדואים לקק"ל: 15 עצורים ופצועים

עובדי קרן קיימת לישראל באו לבצע עבודות פיתוח באזור צומת גורל. הפגנת נגד של תושבי הפזורה הבדואית גלשה לפסים אלימים. אחד המפגינים ל-ynet: "זו אדמה של סבא וסבתא"

15 מתושבי הפזורה הבדואית בנגב נעצרו הבוקר (יום ד') אחרי שהתעמתו עם עובדי הקרן הקיימת לישראל, שהגיעו לבצע עבודות פיתוח באזור צומת גורל. לטענת הבדואים, מדובר בשטח ששייך להם. צוות מד"א טיפל בשני מפגינים בדואים שנפגעו באורח קל מגז מדמיע. גם שוטר אחד נפצע קל בעימותים.

 

עשרות מפגינים בדואים הגיעו לצומת גורל ועד מהרה גלשה המחאה לפסים אלימים. המפגינים ניסו למנוע את המשך העבודות בשטח שלטענתם שייך להם, ולטענת המשטרה הפעילו אלימות כלפי עובדי קק"ל ותקפו את השוטרים שהיו במקום כדי לאבטח את העבודות.


המשטרה נדרשה לאבטח את אנשי קק"ל (צילום: חוסיין אלעוברה panet.co.il)

 

כוחות המשטרה הצליחו להשתלט על המתפרעים ו-15 מהם נעצרו להמשך חקירה. בהתפרעות נפגעו שני בני-אדם באורח קל מגז מדמיע ושוטר אחד, אשר טופלו על-ידי מד"א. המשטרה נדרשה לאבטח את אנשי קק"ל בעקבות התנכלויות מהן סבלו לאחרונה, כאשר בין היתר אף נשרף ציוד מכאני במקום.

 

אחד מהמפגינים, סלאמה אל-טורי, סיפר ל-ynet: "המצב פשוט נורא.

אתמול הגיע המפכ"ל לאזור, עשה לנו חג שמח ובירך אותנו - והיום זה קורה. אנו חשים שנאה גדולה בינינו לבין היהודים. אנחנו דווקא הושטנו יד וביקשנו לערוך הסדר, כדי שיחלקו את האדמות בינינו. זו אדמה שהייתה שלנו עוד לפני קום המדינה, והייתה של סבא וסבתא. המשטרה יודעת שאנחנו לא מחפשים עימות, אבל הם מעוניינים שנתעמת ולהפוך אותנו לעבריינים".

 

מפקד מרחב נגב, תת-ניצב אבשלום פלד, אמר כי המשטרה טיפלה בנושא ברגישות וסובלנות לאורך כל הדרך. "כשקק"ל החלו בנטיעות לפני כחודש, והבדואים הגיעו וטענו לבעלות על האדמות, העבודות הופסקו כדי לאפשר להם לפנות לבית המשפט". עוד הוסיף תנ"צ פלד כי לאחר שבקשתם נדחתה, המתינו עד לסיום הרמדאן ועיד אל פיטר לחידוש העבודות. "תפקידנו לשמור על שלטון החוק. צר לי לראות שישנם כאלה, שלמרות שמוצה ההליך החוקי, נוטלים את החוק לידיים".

 

ההתפרעות שאירעה כיום התרחשה במקביל לביקור שערך מפקד מחוז דרום, ניצב יוחנן דנינו ומפקד מרחב נגב, ותת-ניצב אבשלום פלד באזור הפזורה הבדואית לרגל חג עיד אל-פיטר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שניים נפצעו מגז מדמיע
צילום: חוסיין אלעוברה panet.co.il
גם שוטר נפצע קל
צילום: חוסיין אלעוברה panet.co.il
מומלצים