שתף קטע נבחר

ההצגה של קדאפי: 'עייפים מהג'ט לג, האו"ם רחוק'

לראשונה ב-40 שנות כהונתו הגיע שליט לוב לעצרת האו"ם, והפך את נאומו להצגה של איש אחד. לאחר שהוצג בידי נשיא העצרת הלובי כ"מלך המלכים" פנה קדאפי לשורת הצעות שזורות באנקדוטות אישיות. "קמתי ב-4:00 כי בלוב עכשיו השעה 11:00". בחלק הרציני יותר קרא לרפורמה במבנה מועצת הביטחון

השתלט על העצרת: מיד אחרי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עלה לדוכן הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם שליט לוב, מועמר קדאפי, לראשונה ב-40 שנות כהונתו. קדאפי קרא בנאומו לרפורמה במבנה האו"ם, ולא הפסיק להצליף במוסד הבכיר שלו, מועצת הביטחון: "מועצת הביטחון צריכה להיקרא מועצת הטרור", אמר.

 

נאומו של קדאפי הפך לפארסה שנמשכה הרבה מעבר ל-15 דקות שהוקצבו לה, אך למרות זאת הוא לא הופסק. שליט לוב קרא שוב ושוב לנציגים בעולם לשמור על עירנות והקשבה וציין כי הוא יודע "שכולם עייפים וסובלים מג'ט לג" אחרי שעות טיסה ארוכות מקצוות העולם לארה"ב. לאחר כשעה וחצי ירד שליט לוב מהבמה.

 

"למה כולכם באים לכאן מעבר לאוקיינוס? זה ירושלים? זה הוותיקן? כולכם עייפים וסובלים מג'ט לג. למה? בחלק מארצותיכם עכשיו לילה וישנים. אני התעוררתי ב-04:00 כי בלוב זה כבר 11:00. אם שמנו את האו"ם כאן ב-1945 האם צריך להמשיך בזה עכשיו? אמריקה מארחת משלמת את ההוצאות וצריך להודות לה על כך. אני רוצה לשחרר את אמריקה מהלחץ והצרות שאנחנו עושים לה. נאמר תודה לאמריקה. המקום הזה הפך למטרה של אל-קאעידה".

 

לפני הנאום קיבל הנשיא הלובי החדש של עצרת האו"ם, ד"ר עלי טראקי, את קדאפי בברכות חמות ואמר לכל גיחוך הקהל: "קבלו את מלך מלכי המלכים". שליט לוב התקדם אל הבמה לקול מחיאות הכפיים ונופף לשלום לנוכחים באולם העצרת הכללית.

 

"הטרור של מועצת הביטחון הוא כמו של אל-קאעידה אבל בצורה אחרת. הן משתמשות נגדנו בפרק 7 של אמנת האו"ם המאפשר שימוש בנשק", אמר קדאפי בהתייחס לשליטת המעצמות במועצת הביטחון. "דמוקרטיה זה לא שליטה של בעלי הכסף עלינו" וציין כי טראקי יציג לעצרת הכללית הצעה לאמנה חדשה לאו"ם.


קולונל קדאפי בעצרת, לשנות את מועצת הביטחון (צילום: AFP)

 

קדאפי הוסיף כי התנהלות האו"ם היום שונה מאוד מכפי שנקבע עם הקמתו לפני 64 שנה. הוא נופף בספרון מנדט האו"ם, הקובע שכל המדינות שוות, אך בפועל עלייתן של עוד ועוד מעצמות רק תביא ל"מחיצת" העמים במדינות העניות והקטנות. כדי לעצור את התהליך הזה, יש לדבריו לפתוח את דלתות מועצת הביטחון למדינות נוספות - דבר שיגרום לתחרות רבה יותר. הוא מנה רשימה ארוכה של מדינות שניתן להכלילן במועצת הביטחון ובהן: איטליה, גרמניה, אינדונזיה, הודו פקיסטן, הפיליפינים, יפן, ברזיל, ארגנטינה, מצרים, איראן ועוד.

 

קדאפי ציין שהאו"ם לא העניק בהצבעה לחברות מועצת הבטחון הקבועות את מעמדן ואת זכות הווטו שלהן. הוא האשים שארבע מהחברות הקבועות - ארה"ב, רוסיה, צרפת ובריטניה - לקחו לעצמן בכוח את זכות הווטו ורק סין נבחרה למועצה בהצבעה דמוקרטית.

 

קדאפי: זה כמו הייד-פארק 

"אתם רק תפאורה, זה כמו לנאום בהייד פארק", אמר קדאפי בפנותו לנציגי 192 המדינות החברות באו"ם. "אתם נואמים ונעלמים. צריך להיות מושב קבוע לאיחוד האירופי, לאיחוד האפריקני, לאמריקה הלטינית ולאסיה. מועצת הביטחון יכולה להיות הפרלמנט של העולם". שליט לוב גם הוסיף נתון סטטיסטי מעניין שמאז הקמתו של האו"ם לפני 64 שנים פרצו ברחבי העולם 65 מלחמות. הוא קרא לאחדות עולמית שתאפשר התמודדות עם האתגרים הבינלאומים. קדאפי ציין גם שיש להתגאות בכך שאובמה, שמוצאו אפריקני, הגיע לכס הנשיאות האמריקנית. הוא כינה את אובמה "בני" והוסיף כי "אובמה הוא תחילתו של שינוי". במהלך נאומו הארוך התייחס גם לכור בישראל - וטען כי הנשיא קנדי חוסל משום ש"החליט לחקור את הכור בדימונה".

 

הגעתו של קדאפי לעצרת הכללית של האו"ם היא שלב נוסף בהתקרבותה של לוב לקהילה הבינלאומית. הצעד הראשון בתהליך זה אירע ב-2003, אז ויתרה לוב על תוכניתה לנשק גרעיני ופתחה את מתקניה לפיתוח בינלאומי. ב-2004 יצא קדאפי למסע דילוגים ראשון באירופה לראשונה מזה 15 שנה.

 

למרות זאת, בחר הנשיא אובמה לעזוב את אולם העצרת וכדי להימנע מחיכוך כלשהו עם קדאפי. מזכירת המדינה קלינטון והשגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, לא נשארו אף הן באולם. לנאומו של קדאפי האזינו דיפלומטים מהמשלחת האמריקנית לאו"ם. שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, לא היתה באולם העצרת בעת נאומו של קדאפי כיוון שהתשתתפה בפגישה בין שר החוץ ליברמן לנשיא אזרבייג'ן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קדאפי. זו רק תפאורה
צילום: AFP
מומלצים