שתף קטע נבחר

שעון חורף מוקדם: כניעה או פשרה נחוצה?

הלילה הוזזו מחוגי השעון שעה אחת אחורה ושעון החורף הופעל - חודש לפני אירופה וארצות-הברית. שר הפנים לשעבר פורז וח"כ הורוביץ סבורים שזו כניעה לחרדים. מנגד, הח"כים אורלב ואזולאי אומרים שהכל נעשה בהסכמה בשל יום כיפור, ושכולם מרוצים. האם גם אתם מרוצים? ספרו לנו

יותר מחודש לפני אירופה וארצות-הברית עוברת ישראל לשעון חורף. הלילה (יום א') בשעה 2:00 הוזזו מחוגי השעון שעה אחת אחורה. בכל שנה עולה השאלה מדוע ישראל מקדימה את מדינות המערב בהזזת השעון? הדתיים מבקשים להתחשב בהם בשל צום יום כיפור והחילונים מעדיפים עוד שעת אור ומביאים דוגמאות של חיסכון.

 

שר הפנים לשעבר, אברהם פורז, אמר ל-ynet כי זו כניעה לחוגים הדתיים והחרדים, המבקשים להקדים את כניסתו לתוקף של שעון החורף בשל צום יום כיפור. "זו כניעה מיותרת וחסרת כל הצדקה. זו התעללות בציבור. הטענה שלהם היא שקשה לצום בשעון קיץ - אם היו קובעים את תחילת התפילה שעה אחת יותר מאוחר, הייתה בדיוק אותה תוצאה". הוא סיפר כי כשר בממשלה הוא ניסה לשנות את החוק, אך כשל במאמציו.

 

גם ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ זועם על כך שבזמן שבחוץ הטמפרטורות קרובות ל-30 מעלות - שעון החורף נכנס לתוקפו. "שעון קיץ ברוב ימות השנה הוא הדבר הנכון", הוא אמר. "זה נכון לסביבה, למשק הישראלי, למאבק בתאונות הדרכים, ולהרגלי החיים הבריאים שלנו. אין שום הגיון בהחלת שעון חורף כבר בספטמבר - שבועות ארוכים לפני המעבר לשעון חורף בשאר המדינות".

 

ח"כ הורוביץ אמר כי ההתנגדות של גורמים חרדיים לשעון קיץ היא מופרכת, שרירותית לחלוטין, ופוגעת באוכלוסייה כולה, כולל בחרדים עצמם. הוא הוסיף כי לדעתו יש להנהיג בישראל שעון קיץ לאורך כל השנה, כאשר בימי הקיץ השעון יוזז השעון שעה נוספת. "בזמן שהעולם כולו מנצל את אור השמש בצורה מקסימלית, כאן במדינה השופעת שמש נכנע הרוב החופשי למיעוט קיצוני, ולכן החל ממחר, כבר בשעה 18:00 תיפול על כולנו עלטה".

 

"הגענו להסכמה"

מנגד, טוענים הדתיים והחרדים כי יש להתחשב בהם. ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי אמר: "שנים ארוכות היו מלחמות וכיפופי ידיים בין דתיים לחילוניים. לפני מספר שנים הגענו להסכמה של דתיים וחילוניים בכנסת מתי יהיו התאריכים הקבועים לדורות של שעון הקיץ והחורף. חשבנו שמן הראוי שבישראל יתחשבו גם בלוח השנה העברי, בין היתר בפסח וביום כיפור. זאת מפני שיש צום ויש ליל סדר. כידוע היום היהודי לא מתחיל כמו היום כמו העולם הנוצרי בחצות הלילה, אלא ערב קודם.

 

ח"כ אורלב תקף את עמיתו ממרצ. "ניצן הורוביץ כנראה מנותק לחלוטין מכל עניין יהודי, והוא כנראה לא מוכן לקחת בחשבון אלמנט יהודי. נכון, מדינת ישראל שונה במובן זה שהיא לקחה בחשבון את החגים היהודים בקביעת שעון החורף והקיץ. אני שלם עם זה שעוברים הלילה לשעון חורף מפני שזה משקף הסכמה רחבה מאוד בכנסת".

 

ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) יזם את החוק המדובר והעביר אותו בכנסת בשנת 2005. על פי ההחלטה, שעון הקיץ יחל ביום שישי האחרון של חודש מרס מדי שנה בשעה 2:00 לפנות בוקר ויסתיים בחצות במוצאי השבת הראשונה של חודש תשרי, בין ראש השנה ליום הכיפורים. "החוק עובד יפה לטובת כולם, לא שמעתי שיש כאלה שלא מרוצים", הוא אמר ל-ynet. "המגמה היא להקל על הצמים ביום הכיפורים. עם ישראל יוצא נשכר ואין פה ויכוחים.

החוק הוא בעצם תוצאה של פשרה בין הציבור הדתי והלא דתי. גם שעון הקיץ מתחיל בראשון באפריל, כאשר עדיין אביב ומסתיים במוצאי השבת שבין ראש השנה ויום הכיפורים. כך השעון מסתיים בחודש עברי ומתחיל בחודש לועזי, זו הפשרה".

 

לדברי ח"כ אזולאי, אין שום הוכחה שהשיטה המדוברת גרמה לנזקים כלכליים: "עוד לא קם האיש שיחקור מה החיסכון או הנזק שבחוק. לא ראיתי שום מחקר מדעי בנושא. נזרקים סכומים לאוויר אבל עם כל הכבוד אף אחד לא הוכיח, אולי אפילו יש בזה חיסכון יותר גדול". לטענה כי שעון החורף גורם לסכנה בטיחותית בדרכים, הוא השיב: "גם פה עוד לא חקרו. אין מה להסתמך על הדברים האלה".

 

האם אתם סבורים שהמעבר לשעון חורף כעת מוצדק, או שמא זו טעות?


פורסם לראשונה 27/09/2009 00:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אל תשכחו להזיז את השעון
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: שני בר-און
פורז. "התעללות בציבור"
צילום: שני בר-און
הורוביץ. שעון קיץ - כל השנה
צילום: ירון ברנר
אורלב. להתחשב בלוח העברי
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אזולאי. עם ישראל יוצא נשכר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים