שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: ירון ברנר
  אולי נירגע עם הפקות יום ההולדת?
  הילד שלכם באמת צריך מופע פירוטכניקה כדי לדעת שכולם אוהבים אותו ושמחים איתו ביום הולדתו? פרופ' עמוס רולידר רוצה להזכיר להורים - למי באמת יש יום הולדת

  בשעה 4 לפנות בוקר העירה דלית את יוסי בעלה ובקול רועד מהתרגשות שאלה "אתה חושב שיהיה מוצלח?" "מה מוצלח?" השיב יוסי תוך כדי שהוא מנסה להתעורר ולהבין את השאלה". "האירוע, שכחת? הבן שלך היום בן 7. במחשבה נוספת נראה לי שכדאי שנוסיף לסדנאות התופים, הסלסה והקפוארה, לג'מבורי ולמזרקת השוקולד גם את מופע הקסמים של מושיקו. שמעתי שהוא מרים לאוויר את שולחן יום ההולדת, בולע מחטים וסכינים ומוציא מים מעפרונות והכי חשוב, הוא היה אורח קבוע בתוכנית הטלוויזיה 'החדר של חני'.

   

  "אגב טלוויזיה, לא תאמין, הצלחתי להשיג לעידו ברכה מצולמת מעודד מנשה". "נשמע מצוין", הגיב יוסי. "אבל לא נראה לך שאנחנו מגזימים קצת? בהכירי את עידו, אני בכלל לא בטוח שהוא ייהנה מכל ההפקה הזו". "יכול מאוד להיות", השיבה דלית בקול מתרגש ובפנים חיוורות משהו, אבל אני מפחדת שאם החברים שלו ישתעממו לא נוכל להשתלט עליהם, הם יהפכו את הבית, עידו יתאכזב ואז הלך עלינו. ובכלל, אני לא רוצה שנהיה יוצאי דופן. ההפקה שלנו צנועה בהשוואה לימי ההולדת של חבריו לכיתה. אגב, אני מקווה שלא שכחת לקנות את המתנות לכל הילדים שיגיעו".

   

  הורים יקרים, בואו נעצור, נתבונן במראה ואם נהיה כנים, נאלץ להודות כי חלק הולך וגדל מאיתנו יורד מהפסים בכל הקשור להפקת האירוע הכה משמח הקרוי יום הולדת. השאיפה של רבים מאתנו לציין את יום ההולדת של ילדינו באירוע יוצא דופן ומרגש ולשמח את הילד, גורם לרבים מההורים לאבד פרופורציות ולהפוך את מסיבת יום ההולדת לאירוע פומפוזי, בלתי חינוכי ולא ראוי, אשר אינו עולה בקנה אחד עם אף אחד מהערכים שאנו משתדלים להקנות לילדים.

   

  הפקות ענק שנתיות חסרות פרופורציה אלה של ימי הולדת מלמדות את הילד ראוותנות ובזבוז, במקום הערכים החשובים של צניעות, מידתיות והתחשבות בחבר חסר האמצעים. הן עמוסות בפעילויות המגרות את כל חושי הילד ומהוות חוליה בשרשרת של אירועים המעצבים ילדים החדלים ליהנות מהקשבה לסיפור, מחטיף צנוע ומפעילות גופנית ושכלית.

   

  כבר מגיל צעיר מגיעים הילדים לאירוע רב שעות, פוגשים את ה"מפעיל המקצועי" מוקד השמחה האמיתי של האירוע, האמור להצחיקם, לבדרם ולרגשם ללא הפסקה ולסייע להם ליהנות ממבחר המתקנים שפוזרו במתחם האירוע. בין הצפייה במפעיל והשימוש במתקנים, טועמים הילדים ללא הפסקה ממבחר המתוקים, המלוחים והשתייה הצבועה המוצעת ומוגשת להם בכמויות אין סופיות. חבריו של חתן יום ההולדת שופטים את האירוע על הרצף שבין "היה כיף" (הרבה צבע, מתוקים, מתקנים ומפעיל מצחיק) ל"היה משעמם" (פחות צבע, מתוקים וצחוקים מאשר התרגלו עד לאירוע הנוכחי).

   

  הורים יקרים, חשוב שנבין שכנראה נכנסנו לסחרור מכוער בכל הקשור לציון חגיגי של יום ההולדת של ילדינו. אנחנו הרי יודעים בליבנו כי אין קשר ישיר בין גודל ההשקעה הכספית באירוע לבין הנאתו ושמחתו של חתן יום ההולדת. אנחנו חוטאים לילדנו בהבנת המשמעות האמיתית של השתתפות בשמחת הזולת עד כי חלק מהם מבקש מחתן השמחה (או הוריו) לדעת מראש מה טיב הבידור המצפה לו ביום ההולדת של החבר טרם יחליט אם ייטול חלק באירוע או יודיע על היעדרו בנימוק כי "יהיה משעמם".

   

  אז בואו נעצור את הסחרור, נהיה אמיצים, נתחיל לחשוב מחוץ לקופסא ונחזור לחנך את ילדינו לצניעות, חיסכון (גם אם האמצעים מצויים בידינו), פרגון לזולת ולהשתתפות אמיתית בשמחתו. נכון. כמו כל שינוי יהיה קצת קשה ומלחיץ בהתחלה, אך לטווח ארוך הסיפוק ותחושת ההצלחה החינוכית תמלא אתכם והילד יהיה הראשון שבעתיד הלא רחוק יברך אתכם על כך.

   

  להלן עשרת הדברות שלי להפקת יום הולדת צנוע (כן, לא מילה גסה), חינוכי (לא מזיק) שמח ומהנה לילדכם:

   

  קבלו החלטה על סוג האירוע

  החל מיום ההולדת הרביעי של הילד, כחודש לפני האירוע, שבו עם הילד, בדקו איתו את העדפותיו והתחשבו בהן. בהתאם לאופיים הייחודי של הילדים יש כאלה המעדיפים כי תקציב יום ההולדת יוצא על מסיבה צנועה בחיק המשפחה המורחבת ו/או טיול או פעילות ייחודית אחרת ולאו דווקא על מסיבה לכל החברים ויש אחרים בעלי העדפות אחרות. החל מגיל 6 רצוי לשתף את הילד גם במגבלות התקציביות וההחלטות הערכיות בכל הקשור לטיב ולסוג אירוע המקובל עליכם. בשלושת ימי ההולדת הראשונים, מסיבה אינטימית בהשתתפות המשפחה המורחבת ו-2-3 חברים קרובים מספיקה בהחלט וקרוב לודאי שתהיה מהנה ומשמעותית יותר לילד הצעיר.

   

  החליטו על תקציב סביר

  זכרו ושננו את התובנות הבאות: א. האירוע נועד לשמח רק את חתן יום ההולדת (הילד שלכם) ולא את חבריו לכיתה ואפילו לא אתכם. ב. מסיבת יום ההולדת של ילדכם אינה אירוע להפגנת העושר המשפחתי ואין היא מיועדת לנקר את עיני השכנים והמשמעותיים שלכם! ג. אין מתאם בין גודל ההוצאה הכספית לבין הנאתו ושמחתו של ילדכם ביום הולדתו.

   

  כל הילדים מברכים

  להזמנה סלקטיבית של מספר ילדים ליום ההולדת של ילדכם גם באם נעשתה משיקולים כלכליים ו/או על פי רצונו של הילד יש פוטנציאל להתהוות של תחושות כואבות של דחייה חברתית אצל הילדים שלא הוזמנו לאירוע. חשוב מאוד על כן לציין את יום ההולדת גם בכיתה, תחת ארגונה של מחנכת הכיתה, כאשר אתם ההורים מביאים את עוגת יום ההולדת וכיבוד צנוע לכל חברי הכיתה. פרקטיקה כזו מאפשרת לכל הילדים לברך את הילד ולהשתתף בשמחתו וגם להזמין מספר קטן של חברים קרובים לחגיגה הנערכת בביתכם.

   

  מתי לבוא לקחת?

  חלקו הזמנות עם ציון ברור של זמן ההתחלה והסיום של מסיבת יום ההולדת. מסיבת יום הולדת הנמשכת ונמשכת ללא מגבלת זמן מהווה מרשם בטוח לבלגן, הפרעות והתנהגויות בלתי ראויות של הילדים וסבל מתמשך של ההורים, ההופך אירוע האמור להיזכר כיום מהנה ונעים אליו מייחלים, ליום אותו מנסים לשכוח במהרה ולהודות לבורא עולם כי הוא מתקיים רק פעם אחת בשנה.

   

  הקפידו על התנהגות ראויה במסיבה

  אין כל סיבה כי מסיבת יום ההולדת תהפוך מאירוע משמח ונעים למפגן של השתוללות והתנהגות פרועה ובלתי מרוסנת ומתחשבת של משתתפיה. לא, אין זו גזרה משמים. מיד בפתח האירוע, בקשו את תשומת ליבם של הילדים והגדירו להם מה מותר מה אסור במונחים אופרטיביים (לא לרוץ, לא לדחוף, לא לזרוק אוכל על הרצפה, לא לצעוק. הסבירו לאן מותר להיכנס ולהיכן אסור, ועוד). עשו זאת בשקט, בבהירות ובקול נחוש וודאו כי הילדים הבינו את הציפיות. הודו להם על כי כיבדו את ילדכם בנוכחותם ואחלו להם הנאה.

   

  פרגנו לילדים על התנהגות מכבדת ובוגרת במהלך האירוע ואל תהססו ולו לרגע להפסיק באופן מידי ובנחישות כל התחלה של התנהגות בלתי ראויה ושלא בהתאם לכללים שקבעתם, גם אם תצטרכו לשלוח את אחד הילדים לביתו ותסתכנו בביקורת ובגינוי (מאחורי הגב) מצד הוריו.

   

  אקטיבי או פאסיבי?

  דאגו לאיזון נכון בין פעילות אקטיבית לפאסיבית של הילדים. בואו לא נישכח כי מסיבת יום ההולדת אינה הופעת בידור של המפעיל או ההורים וכי מטרתה לעודד ולעורר אינטראקציה נעימה ומהנה בין האורחים השונים לבין עצמם ובינם לבין חתן יום ההולדת. רצוי להעדיף לכן לארגן משחקים ופעילויות המעודדות את הילדים לחשיבה, תחרות ומאמץ, מאשר לבסס את יום ההולדת על צפייה בילד כישרוני החפץ להרשים את הנוכחים בכישוריו (להוציא כמובן את בעל השמחה) או המפעיל שהוא בדרך כלל "כוכב שעדין לא נולד".

   

  בלי מתנות לאורחים

  וותרו על המנהג הלא ראוי של חלוקת מתנות למשתתפי המסיבה. כן, וותרו. אין שום סיבה ראויה למנהג נפסד זה, שמקורו בוודאי ברכישת מתנות ביום ההולדת גם לאחי ואחיות חתן השמחה, מחשש שמא יקנאו ו/או מרצון למשוך את חברי הילד לבוא למסיבה ולא להישאר בבית דבוקים למחשב או למרקע הטלוויזיה. זכרו: המטרה החינוכית שלנו היא ללמד את הילד כבר מגיל צעיר לפרגן לזולת, לכבוש את קנאתו ולשמוח בחגיגת האחר. כן, הורים יקרים, אפשר לעמוד על כך ולהתעקש כי ילדכם ישתתף במסיבת יום ההולדת ויפרגן על ידי כך לחברו גם אם לא יקבל מתנה ופרס על השתתפותו.

   

  מתנות אינן דבר מובן מאליו

  דאגו כי הילד יודה לבאי המסיבה ונותני המתנות: בקשו / למדו את הילד לומר תודה ולהודות לכל אלה שהגיעו לשמוח בשמחתו והביאו עימם מתנה בכדי לשמחו. בכך תלמדו אותו כבר מגיל צעיר כללי נימוס בסיסים ותמנעו ממנו לגדול כשהוא מחוסר יכולת להודות על קבלה ונתינה מהזולת.

   

  גייסו הורים נוספים לשינוי

  התאגדו עם הורים נוספים לקביעת סטנדרטים חדשים לימי ההולדת בקהילתכם. השינויים המוצעים כאן אינם פשוטים לביצוע, בעיקר משום שהם נוגדים את הנורמה המקובלת על ידי הקהילה בתוכה אתם כנראה נמצאים. אל תתייאשו. חפשו פרטנרים בקרב הורי הילדים האחרים מכיתתו של בנכם כבר בתחילת השנה וביחד קבלו החלטות לטובת הפיכת אירוע יום ההולדת לצנוע ומכבד, השונה בתכלית השינוי מהנורמה השולטת במקומותינו כעת (אולי מכם תצמח הישועה).

   

  למי יש יומולדת?

  זכרו - האישיות המרכזית באירוע הוא חתן יום ההולדת ולא הבאים לכבדו ואפילו לא אתם: שוב, בואו לא נישכח. יום ההולדת הוא אירוע משמח בו הכוכב המרכזי האמור בסופו של יום להרגיש נפלא ולהעריך את מידת ההצלחה של האירוע הוא הילד החוגג ורק הוא.

   

  ולסיום, הורים יקרים, אם השתתפתם או התנסיתם או קיימתם אירוע יום הולדת צנוע ונחמד. אנא, ספרו על כך ושתפו גם אותנו בתגובתכם לטור זה.

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אולי נירגע עם הפקות יום ההולדת?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים