שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תא"ל תמיר: "בטוח שכל אב היה נוהג באופן דומה"
  בית הדין הצבאי לערעורים בקריה שמע את מפקד אוגדת עזה לשעבר, שהורד בדרגה ב"פרשת הטרקטורון" והתאונה שביצע בנו. "אם הייתי יודע שהאמינות שלי תוטל בספק, לא הייתי מסכים להסדר הטיעון", אמר. בהתייחס לדו"ח הכוזב שהגיש, ציין: "בקרב קצינים בכירים הדו"ח אינו נחשב למסמך מחייב"

  "אני בטוח שכל אב היה נוהג באופן דומה. אם הייתי יודע שהאמינות שלי תוטל בספק, לא הייתי מסכים להסדר הטיעון" - כך אמר בצהריים (יום ד') מפקד אוגדת עזה לשעבר, תא"ל משה (צ'יקו) תמיר, בדיון בערעורו ב"פרשת הטרקטורון" בבית הדין לערעורים בקריה.

   

  תמיר הורד לדרגת אלוף-משנה לאחר שהודה והורשע שהניח לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צבאי, ולאחר שבנו ביצע תאונה ניסה להסתיר את האירוע. אתמול ספג קו ההגנה של תמיר מכה קשה כשבית הדין הצבאי דחה את בקשתו להגיש מסמך אתי ממנו משתמע כי לא שיקר בפרשה.

   

  תמיר הוסיף כי עשה הכל על-מנת למנוע את הסתבכותו של בנו, על-מנת שלא ייאלץ להיחקר במשטרה. "אני בטוח שכל אבא היה נוהג באופן הזה. אם הייתי יודע שהאמינות שלי תוטל בספק ושיקראו לי שקרן - לא הייתי מסכים להסדר הטיעון", אמר.


  הדיון בבית הדין הצבאי, היום (צילום: עופר עמרם)

   

  באשר לדו"ח הכוזב שמילא בנוגע לאירוע, אמר תמיר כי בקרב קצינים בכירים הדו"ח אינו נחשב למסמך מחייב וכך התייחס אליו. עם זאת, תמיר הודה כי שגה ולא התכוון להסתיר דבר. עוד ציין כי בשנותיו הרבות בשירות הצבאי למד היטב מהי אמינות וכך הוא פועל.

   

  מפקד אוגדת עזה לשעבר ציין כי משפחות שכולות שעמן הוא נמצא בקשר הביעו באוזניו את תמיכתם בו, ואף ביקשו להגיע לבין הדין. אולם, לדברי תמיר, הוא אסר זאת עליהן. הקצין הבכיר הודה כי מגיע לו עונש, אך ההחלטה להורידו בדרגה פירושה להמיט עליו קלון והוא סבור שאין ראוי לספוג עונש מסוג זה.

   

  לפני דבריו של תמיר, פרש צוות ההגנה שלו את הטיעונים המרכזיים. עו"ד משה ישראל התייחס לכך שבית הדין הצבאי בערכאה הראשונה סטה מהעובדות בהסדר הטיעון והטיל על מרשו עונש כבד ולא מידתי. הוא הציע להחזיר את הדיון לשופטי הערכאה הראשונה תוך היצמדות לעובדות, מהן עולה כי אכן היתה שגיאה בהתנהלותו של תמיר, אך לא היתה בה משום הפרה של "קוד האמת" במסמך רוח צה"ל.

   

  מנגד, טענה התובעת ז'נה מודזגבריאשוילי כי מכלול התנהלותו של תמיר מחייב ענישה מחמירה וציינה כי אינה סבורה ששופטי בית הדין לערעורים צריכים להתערב בהחלטת הערכאה הראשונה. השופטים, בראשות האלוף שי יניב, הפנו מספר רב של שאלות לצדדים. לצד אשתו של תמיר, נכחו באולם גם כמה קצינים בכירים וחברים שביקשו לתמוך בו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמיר, היום. הדו"ח לא מחייב
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים