שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  היעלמות בקלי קלות: שיטה חדשה

  כיצד להפוך לבלתי נראים בלי מֵטה-חומרים מתוחכמים? חוקרים אמריקניים מפתחים שיטה חדשה, המבוססת על עדשה ופיסת זכוכית המונחות זו על זו ומסתירות את השטח שביניהן. פיסיקאים: "מדובר ברעיון פשוט ומבריק"

  מאת: ג'ון מטסון

   

  בשנים האחרונות העלו חוקרי האופטיקה כמה וכמה רעיונות לגלימות היעלמות - מתקני הסוואה שינתבו את האור מסביב לחפץ מסוים, כך שבפועל הוא ייעלם מן העין. רוב הגישות האלה מסתמכות על מה שמכונה מֵטה-חומרים, כלומר מבנים שהונדסו בקפידה כדי שיקבלו תכונות אופטיות מוזרות. מתקן הסוואה הרבה יותר פשוט יוכל להיפטר לגמרי מן הצורך במטה-חומרים.

   

  חוקרים בחברת BAE Systems בעיר וושינגטון, באוניברסיטת טאוסון ובאוניברסיטת פורדו תכננו מכשיר היעלמות המבוסס על שתי שכבות זהב, האחת מצפה את פניה הקמורים של עדשה, והשנייה מצפה פיסת זכוכית שטוחה. כשמניחים את העדשה והזכוכית זו על זו, הן יכולות להסתיר את השטח שביניהן על ידי יצירת מה שקרוי גלבו (או "מוליך גלים") מדורג.

   

  הסוד טמון בכך שמקדם השבירה של החומר משתנה בהדרגה, ולכן קרני אור מקבילות המוקרנות אל המבנה מתכופפות סביב אזור מרכזי "כמו מים שזורמים מסביב לאבן", אומר ולדימיר מ' שאלייב, פרופסור להנדסת חשמל ומחשבים מפרדו המשתתף במחקר.

   

  שאלייב היה חלק מצוות שתכנן ב-2007 מתקן היעלמות באור נראה בעזרת מטה-חומרים. אבל המתקן פעל רק באור שאורך הגל שלו הוגדר מראש, והסתיר אזור קטן בלבד. הגלבו, לעומת זאת, פועל לכאורה באורכי גל רבים של אור נראה ויכול להסתיר אזור גדול יותר. "כבר מן ההתחלה הבנו את האתגר האדיר של יצירת מתקן כזה", אומר שאלייב. "הדבר אינו בלתי אפשרי באופן עקרוני, אבל זה ממש ממש קשה".

   

  ג'ון פנדרי, פיסיקאי באימפריאל קולג' בלונדון, אומר שגישת הגלבו המדורג היא "רעיון מאוד מחוכם". הפיסיקאי אולף לאונהרדט מאוניברסיטת סנט אנדריוז בסקוטלנד הסכים עמו, וקרא למאמר שהתפרסם ב-29 במאי 2009 בכתב העת Physical Review Letters, "עבודה מבריקה, רעיון פשוט להפליא".

   

  עם זאת, שני החוקרים אומרים שהגישה החדשה מסתירה שטח דו-ממדי ולא מרחב תלת-ממדי. "הדברים שאולי תרצו להסוות לא יהיו מוגבלים לשני ממדים, ככל הנראה", אומר פנדרי. ועדיין, ייתכן שיהיה למערכת שימוש בתקשורת אופטית.

   

  ynet מדע: לקריאה בכל כתבות הערוץ על ציר זמן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים