שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נדחתה עתירה נגד העסקה: זה בסמכות הממשלה

  ארגון אלמגור עתר נגד הוצאתה לפועל של "עסקת הווידאו", בטענה כי "שחרור סיטונאי של טרוריסטיות בתמורה לאות חיים נגוע בחוסר סבירות קיצוני". שופטות בג"ץ קבעו: מדובר בהחלטה בעלת אופי מדיני מובהק

  פחות מיממה לפני "עסקת הווידאו " שבמהלכה יתקבל מידע ראשון וככל הנראה ייחודי באיכותו אודות החייל החטוף גלעד שליט - הוסר מעל הפרק ניסיון לעצור את המהלך בעתירה לבג"ץ. שופטות בית המשפט העליון דחו הערב (יום ה') את עתירת ארגון אלמגור, שבו חברים בני משפחות של נפגעי הטרור, שדרשה לבטל את החלטת הממשלה לשחרור אסירות בעסקה.

   

  נשיאת העליון, השופטת דורית בייניש, והשופטות מרים נאור ואסתר חיות דחו את עתירת הארגון וכתבו כי מדובר בהחלטה בעלת אופי מדיני מובהק, הנתונה לסמכותה ולשיקול דעתה של הממשלה.

   

  העותרים ביקשו תחילה מבג"ץ להוציא צו ביניים שיעצור את המהלך, עד לבירור העתירה והכרעה בסוגיה. יצוין כי על פי תקדימים משפטיים מהעבר - נדרשת הממשלה לפרסם 48 שעות טרם קיום עסקה את פרטי האסירים, כדי לאפשר עתירות לבג"ץ. עתירות שכאלה לא מנעו בעבר עסקאות לשחרור אסירים - ונדחו בידי בג"ץ.

    

  בעתירת הארגון נטען כי "שחרור סיטונאי של טרוריסטיות בתמורה לאות חיים נגוע בחוסר סבירות קיצוני וכי אות חיים היא חובה אנושית פשוטה המקובלת במלחמה".

   

  "המטבע של שחרור אסירים כחלק מהמשא המתן המדיני, יש בו פגיעה קשה בסדרי השלטון ועיקרון הפרדת הרשויות", כתבו העותרים. עוד נטען כי "החלטת הממשלה לשחרור הינה ירידה לשפל חוקי ומוסרי העומד בניגוד לערכיה של מדינת ישראל". 

   

  "זה תקדים מסוכן"

  בין החתומים על העתירה גם שלושה מתושבי חיפה - יוסי צור, יוסי מנדלביץ ורון קרמן - אבות שכולים שילדיהם נהרגו בפיגועי טרור בעיר. הורים אלה הם בין המתנגדים להסדר שיכלול שחרור מחבלים, ובעבר אף הקימו אוהל מחאה מול אוהל משפחת שליט בירושלים.

   

  צור אמר ל-ynet כי שחרור מחבלות חיות כנגד אות חיים הוא תקדים מסוכן.

  "עד היום, תמורת מידע היו משחררים רק גופות", אמר. "הפעם תמורת מידע בלבד משחררים מחבלות שנשפטו והורשעו בבית דין, ואף כאלה שדינן טרם נגזר. זה תקדים מסוכן, שאף מעיד על מה שעוד עלול לבוא אחריו", ציין צור.

   

  בינתיים, משני צדי הגדר, ממשיכים להיערך לקיום העסקה. למרות ששחרור האסירות צפוי רק מחר, פשטה ברצועת עזה מאז הבוקר שמועה לפיה שתי האסירות העזתיות - חביב ופאטמה אל-זיק - ישוחררו כבר היום. בעקבות כך, הגיעו אלפי פלסטינים למעבר ארז. סמוך למעבר הגבול שבצפון הרצועה מתקהלים מאות פעילי ג'יהאד איסלאמי, אליו משתייכות השתיים, ובני משפחה רבים.

   

  העתירה, כאמור, נדחתה - והמהלך צפוי לצאת לדרך בשעות הבוקר, מחר.

   

  גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,194 ימים.


  פורסם לראשונה 01/10/2009 16:24

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים