שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לראות אותו היום: "תעודת הביטוח" לחיי שליט

  אחרי יותר מ-40 חודשים בשבי, אמורים נועם ואביבה שליט לראות סמוך ל-15:00 את פניו של בנם השבוי גלעד. חגי הדס יקבל את הקלטת במקום חסוי, יאמת את תוכנה - וייתן "אור ירוק" לשחרור האסירות. הקלטת תשוגר למשרד ראש הממשלה ובמקביל - תשוכפל ותועבר במהירות למשפחת שליט. במצפה הילה מקווים וחוששים. ברשות הפלסטינית יצניעו את ההישג של חמאס

  שעות אחרונות של דריכות במצפה הילה, בלשכת ראש הממשלה בירושלים ובבתים רבים בישראל - לקראת הצעד המשמעותי הראשון במגעים להשבתו של גלעד שליט: הבוקר (יום ו') צפויה ישראל לקבל קלטת וידיאו ראשונה בה נראה שליט לאחרונה, כשהוא בריא ושלם. במצפה הילה חשים תקווה לצד חשש מהתמונות שיתגלו. ברשות הפלסטינית לא יעשו מאמצים להאדיר את ההישג של חמאס ויימנעו מחגיגות גדולות.

   

  "עסקת הווידאו" - כותרות אחרונות:

   

  ב-9:30 לערך יצאו כלי רכב של יחידת "נחשון" מבית הסוהר "הדרים" בשרון לבתי הכלא "עופר" ו"שיקמה" ועליהן 19 האסירות הפלסטיניות. אנשי שב"ס ימתינו לקבלת "אור ירוק" מחגי הדס ורק אז - יעבירו אותן לאחריות הצלב האדום במעבר ארז ובמחסום ביתוניא. האסירה ה-20 תשוחרר ביום ראשון לעזה.

   

  התהליך הדרמטי צפוי להתחיל ב-11:30 במרכז הארץ, אז יראה המתווך הגרמני את הקלטת לחגי הדס ולצוותו. הקלטת תהיה עדיין בחזקת המתווך. הדס והצוות יבצעו אימות לתוכן ההקלטה ולפרמטרים שביקשה ישראל לחומר: אורך צילום של כדקה, פניו של גלעד גלויות ופונות למצלמה - ותיעוד המוכיח שהצילום נעשה בשבועות האחרונים.

   

  לאחר מספר דקות יינתן האישור מצד הדס לשב"ס - והאסירות יועברו לחזקת הצלב האדום. עם תחילתו של תהליך השחרור - הקלטת תועבר סופית לחזקתו של חגי הדס. את הקלטת הגדיר ראש הממשלה בנימין נתניהו "תעודת ביטוח" לחיי החייל החטוף.


  הפעילים יפגינו במחסום ארז: "הוא עדיין לא שוחרר" (צילום: AFP)

   

  במהלך שחרור האסירות תתקיים במעבר ארז הפגנה של חברי מטה המאבק למען שליט, תחת הכותרת: "גלעד עדיין לא שוחרר".

   

  הצוות המקצועי שעובד עם חגי הדס יתחיל בתהליך בחינה מעמיק, שצפוי להיארך כשעה. בתהליך זה תיבחן הקלטת לעומק במגוון תחומים. בנוסף, הקלטת תשוכפל בכמה עותקים כדי להפיצה למשפחת שליט ולראש הממשלה.

   

  כאשר יסתיים שלב זה, סמוך ל-13:00 לערך, ייסע הדס עם הקלטת למשרד ראש הממשלה בירושלים, כדי להציגה בפני בנימין נתניהו. המהלך ייעשה ככל הנראה ברכב.

   

  בניסיון שלא לעכב את העברת החומרים למשפחת שליט, אפשר שעותק של הקלטת יועבר אליהם במסוק. מי שיציג למשפחה את החומרים, כנראה סמוך ל-15:00, עתיד להיות ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר. משפחת שליט ביקשה לצפות בחומרים בפרטיות. במקביל לצפייה בחומרים מצד ראש הממשלה ואנשי צוותו הבכירים - יועברו העתקים גם לשר הביטחון, לרמטכ"ל ולראש השב"כ.

     

  לאחר הצפייה בחומרים יצטרכו להחליט בירושלים על מדיניות הפרסום - האם להציג לציבור את אות החיים הנדיר, או אולי רק חלק ממנו? ההחלטה תתקבל תוך מתן משקל גדול לבקשת המשפחה, ומתוך שיקולים לאפשר את המשך המשא ומתן ללא לחצים נוספים.

   

  בלשכת ראש הממשלה הזכירו שמדובר בצעד ראשון, סוג של מחווה בונת אמון בין הצדדים לקראת ההמשך. ככל הידוע נמשכים המגעים האינטנסיביים הבלתי ישירים, באמצעות המתווכים הגרמנים והמצרים, על מנת לבחון את רשימת השמות של האסירים שישוחררו על ידי ישראל בתמורה לשליט. 

   

  במצפה הילה: תקווה, לצד חשש מהתמונות

  ביישוב מצפה הילה, שבו מתגוררת משפחת שליט, הורגשה ביומיים האחרונים ציפייה דרוכה לקראת קבלת הקלטת. עמיר גור לביא, מאנשי היישוב ומטה המאבק, אמר ל-ynet כי השמחה על פרסום אות החיים מרוסנת, שכן מדובר לדבריו, "רק בקלטת", ולא בשחרור עצמו. "יש כמובן התרגשות רבה. זו הוכחה למה שאנחנו מקווים ומצפים זמן רב, שגלעד אכן בחיים. אנחנו בהחלט שמחים שבכל זאת, למרות הסירוב המתמשך של החמאס, הצליחו המתווכים לפעול ולהביא אות חיים.

   

  "מפה ואילך צריך להגביר את המאמצים", הוסיף גור לביא. "אם רואים שהוא

  חי ובריא, בוודאי שיש לפעול בכל המרץ להביא לשחרורו המהיר. הקלטת היא סימן חיים, דבר מאוד מאוד חשוב, אבל היא רק נקודת התחלה. לא חוגגים פה. החגיגה תהיה כשגלעד יחזור בריא ושלם".

   

  תושבים אחרים סיפרו כי הקלטת מעוררת תקווה, לצד חששות על מה שיתגלה להוריו של גלעד מהצפייה בה. "אני מאוד מקווה שזה יעודד את אביבה ונועם, ולא יראו שם דברים קשים", אמרה תושבת המצפה, רוניה הררי. "אני מאוד מקווה שזו רק ההתחלה, וששחרור הקלטת והעסקה שלצדה, מצביעים על התקדמות במגעים לקראת העסקה הגדולה".

    

  "הילדים גם הם מאוד התרגשו. זו הפעם הראשונה שהם הבינו את עניין המחיר. את העובדה שבשביל קלטת אחת משחררים 20 אסירות, אז מה המשמעות של המחיר המלא לשחרורו של גלעד", אמרה הררי. 

   

  הישג לחמאס: הרשות הפלסטינית לא תחגוג

  ומה מתוכנן בצד הפלסטיני של העסקה? כנראה ששם דווקא לא יהיו חגיגות מאורגנות, שכן לרשות הפלסטינית אין אינטרס לציין באופן נרחב את ההישג החמאסי. ברשות לא מתכננים קבלות פנים ובוודאי לא חפלה גדולה במוקטעה, כפי שהיה נהוג בפעמים שבהן שוחררו אסירי פתח שהועברו לרשות.

   

  התקשורת הפלסטינית הרשמית מתעלמת באופן מוחלט ומופגן משחרור

  האסירות והדיווחים מתמקדים בעיקר במשפחות שאמורות לקבל את בנותיהן בחזרה. גם העובדה כי מדובר באסירות שאינן "כבדות" תורמת למיעוט החגיגות. "לא מדובר באחלאם תמימי, באמנה מונא או בקהירה סעדי שנדונו למאסר עולם" סיפר ל-ynet גורם ברשות.

   

  הגורם סיפר עוד כי האיפוק הינו תולדה של המחלוקת והפילוג הפנימיים שמשפיעים לא רק על החגיגות, אלא על האווירה הכללית ברשות. החגיגות יצטמצמו לפיכך לבתי המשפחות, סיפרו ל-ynet בני משפחה של אסירות שישתחררו באזור שכם.

    

  גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,195 ימים.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אחיה ראב"ד ועלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתכוננים. כרזות שניתלו במעבר ארז
  צילום: רויטרס
  נציגות הצלב האדום בכלא השרון, אתמול
  צילום: עידו ארז
  שמחת המשפחות הפלסטיניות, אתמול
  צילום: רויטרס
  מומלצים