שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סערת גולדסטון: "ישראל סיבכה את אבו מאזן"
  גורמים ברשות הפלסטינית מאשימים את ישראל ב"פיצוץ" ההבנות השקטות שהביאו לדחיית הדיון בדו"ח גולדסטון - והצגת ההנהגה ברמאללה באור מגוחך. בניסיון לחמוק מאחריות הורה אבו מאזן על ועדה לאומית שתבחן את התנהלות העניינים. מנגד, גורמים פלסטינים טוענים שהוא זה שהוביל את המהלך - והאחריות עליו

  האם ישראל חשפה ברעש גדול את ההבנות השקטות עם הרשות הפלסטינית - והציבה אותה באור מגוחך, תחת גלי ביקורת מבית? בעקבות הביקורת על ההחלטה למשוך את הדיון ב דו"ח גולדסטון במועצת זכויות האדם של האו"ם, הורה אחר-הצהריים (יום א') הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, להקים ועדת חקירה שתבדוק את ההתנהלות סביב ההחלטה. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר כי לאחר התייעצות בצמרת הפלסטינית, החליט נשיא הרשות להקים ועדה לאומית שתבחן את התנהלות העניינים.

   

  מנגד, גורמים פלסטינים אחרים הביעו פליאה על ההחלטה, שכן לדבריהם, מי שעומד מאחורי ההחלטה למשוך את הדרישה הפלסטינית לדון בדו"ח הוא אבו מאזן עצמו,

  בתיאום עם ראש הממשלה סלאם פיאד. הגורמים טענו כי ההחלטה התקבלה בעקבות לחצים שהפעיל פיאד.

   

  גורמים ברשות האשימו את ישראל ב"פיצוץ" של ההבנות השקטות שאליהן הגיעו הצדדים. גורם ברשות סיפר ל-ynet כי ישראל ביצעה תרגיל שמטרתו - חשיפת ההבנות עם המשלחת הפלסטינית בז'נבה ובכך סיבכה את אבו מאזן. אותו גורם סיפר כי בעקבות מגעים בין נציגי ישראל, ארה"ב והרשות - הוחלט למשוך את הדו"ח, וכי ברשות הופתעו לגלות ביום חמישי בערב את שגריר ישראל בז'נבה מכריז על כך שהנציג הפלסטיני יידע אותו בהחלטה הפלסטינית.

   

  גורמים ברשות אמרו כי הייתה הבנה בין ישראל והפלסטינים למשוך למשוך בשקט את הדו"ח ולהעבירו למושב הבא, באופן מכובד. ההכרזה הפומבית מצד ישראל סיבכה את הרשות והציגה אותה כמי שמשתפת פעולה עם ישראל, על חשבון ההרוגים בעזה.

    

  הגורם האשים את ישראל ב"תרגיל מלוכלך" ובכך שבדרך הצגת ההבנות באופן חד צדדי על ידי ישראל - הוצגה הרשות כמי ששותפה למזימה. הגורם אישר כי בכל מצב הרשות נראית רע מאוד בסיפור הזה. "אם הדיבור היה על החלטת הקבוצה הערבית והאסלאמית להעביר את זה למושב הבא - זה היה אולי גורר זעם, אבל זה לא היה מפנה את הזרקורים אל הרשות ומציג אותה באור שלילי".

   

  סערה פנימית - ודרישה לשימוע אישי לאבו מאזן

  בסוף השבוע התבטאו גורמים בכירים בפתח ובאש"ף נגד הדו"ח, אולם ההערכה היא כי הדברים של הבכירים - ובכלל זה ההחלטה להקים את הוועדה - נועדה להחליש מעט את המתקפה נגד הרשות ואבו מאזן. זאת לאחר שארגוני זכויות אדם דרשו שימוע אישי לנשיא הרשות, בעקבות ההחלטה שבחמאס ובארגונים האחרים ממשיכים לנצל למתקפה תקשורתית.

   

  אתמול הושבתו הלימודים בבתי הספר הממלכתיים שבשליטת הממשלה ברצועת

  עזה, במחאה על החלטת הרשות הפלסטינית למשוך את הדרישה ממועצת זכויות האדם של האו"ם, להעביר את דו"ח גולדסטון לדיון במועצת הביטחון.

   

  אלפי תלמידים התקבצו הבוקר במרכזי הערים ברצועה וקיימו עצרות במחאה על מה שהגדירו "בגידת הרשות הפלסטינית ברמאללה" וה"סחר-מכר שביצעה בדמם של השאהידים". ארגוני הסטודנטים של חמאס בבתי הספר ובאוניברסיטאות הובילו את ההפגנות ואת העצרות שהתנהלו תחת הכותרת "הבגידה הגדולה בדם השאהידים".


  פורסם לראשונה 04/10/2009 16:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים