שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מפקד מחוז ירושלים: "הערבים כפויי טובה"

  אחרי המהומות בהר הבית ולמרות בוקר שקט יחסית, ניצב אהרון פרנקו מאשים: "אפשרנו את תפילות הרמדאן, והם מתפרעים בחגי תשרי". גם השר והמפכ"ל באו וסימנו את המטרה - השייח ראאד סלאח. זה מצדו שוב קרא: "בדם ואש נפדה את אל-אקצה"

  תחת היערכות השיא של המשטרה סביב הר הבית הנפיץ, תפילות ברכת כהנים עברו הבוקר (יום ב') בשקט יחסי, עם כ-30 אלף מתפללים בכותל המערבי. ובכל זאת, במשטרה לא נרגעו מההתפרעויות ערב יום כיפור ואתמול. "יש כפיות טובה מצד הערבים", אמר על כך מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו.

   

  מפקד המחוז דיבר עם עיתונאים בנקודת המשטרה שמעל הכותל, ואמר כי "אנחנו מקפידים על פולחן הדת. המשטרה איפשרה למתפללים המוסלמים הרבים שהגיעו להר הבית לקיים את הרמדאן, והכל עבר בסדר מופתי. עכשיו, בזמן חגי תשרי הם מתפרעים".


  היערכות מוגברת בעיר העתיקה, הבוקר (צילום: גיא אסיאג)

   

  מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, הבטיח הבוקר שנגד האיש שחשוד בליבוי הלהבות מכיוון המוסלמים, השייח ראאד סלאח, צפויים "להינקט צעדים" בימים הקרובים.

   סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, אמר בין היתר ביום שישי ש"נתניהו המשוגע הפוליטי הזה עלול לשרוף את הכל", על רקע הטענות לבנייה ועבודות סביב המתחם הקדוש. 

   

  סלאח עצמו נמצא בשכונת ואדי ג'וז שבמזרח העיר לצד מאות מתומכיו. הבוקר הם פתחו בתהלוכה מהר הבית לשם, אחרי שהמשטרה סירבה לאפשר את כניסתם למתחם מסגד אל-אקצה. מנהיג הפלג חזר וקרא למאמינים לבוא בהמוניהם להר הבית ואמר: "בדם ואש נפדה את אל-אקצה". לטענת גורמים בתנועה האיסלאמית, בתוך המסגד נמצאים עדיין עשרות מתפללים שלא יצאו ממנו מאתמול. 

   

  מאז ערב יום כיפור - 40 עצורים

  לאזור הר הבית בא הבוקר גם השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שנועד להערכת מצב עם המפכ"ל ומפקד המחוז. לדברי רב-ניצב כהן, "נגד סלאח עומדים שבעה תיקים. אנחנו בודקים את הדברים שאמר וננקוט בכל הצעדים כבר בימים הקרובים".


  30 אלף מתפללים באו לכותל המערבי (צילום: גיא אסיאג) 

   

  גם אהרונוביץ' ציין כי "אנחנו מזהים גורמים המנסים להסית ולהלהיט את הרוחות, ועושים את הכל על מנת לשמור על השקט. המשטרה תנקוט בכל האמצעים לגבי התנועה האיסלאמית". השר סירב לפרט באילו אמצעים מדובר.

   

  ניצב פרנקו דחה את טענות שנשמעו מכיוון סלאח, על פגיעה בסטטוס-קוו סביב המקומות הקדושים, ואמר: "הרבה מהדברים שכתובים בעיתון לא תואמים את המציאות, הרבה מהם שקר. הסטטוס קוו יישמר בקפדנות, כולל בהר בית. לצערי אנשים מייצרים אוירה מלחמתית על מנת להפוך את המקום לשדה קרב. אנחנו לא נאפשר זאת".

   

  במהלך הבוקר נרשמו בעיר שתי תקריות של יידוי אבנים. מפקד המחוז אמר שבראס אל-עמוד עצרו שוטרי מג"ב 10 רעולי פנים שיידו אבנים לעבר מתפללים חרדים בדרך לכותל. לדבריו, מאז ערב יום כיפור נעצרו כ-40 חשודים.  

   

  שנתיים בכלא על חברות בארגון טרור

  בעברו הלא רחוק של סלאח יש הסתבכות אחת גדולה עם החוק הישראלי - הוא נעצר במאי 2003 יחד עם שורת בכירים בפלג הצפוני. החשד היה שבמסווה של "סיוע הומניטרי",

   העבירה התנועה האיסלאמית כספים לפעילי חמאס בארץ ובחו"ל. סלאח וארבעה בכירים נוספים בתנועה הואשמו בחברות בארגון טרור, מסירת ידיעות לאויב ומגע עם סוכן חוץ. בעקבות חתימת עסקת טיעון, שוחרר השייח מעט יותר משנתיים לאחר מעצרו.

   

  ב-2007 נעצר סלאח שוב, לאחר שהפגין בירושלים עם דגלי אש"ף וסוריה. הוא שוחרר כעבור זמן קצר, ובית המשפט דחה את בקשת המשטרה להרחיקו מירושלים - אך קבע כי השייח לא יוכל לשהות במקומות ציבוריים בעיר כשעמו יותר משמונה אנשים.


  פורסם לראשונה 05/10/2009 10:57

   

  בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ניצב פרנקו. "הרבה מהטענות - שקר"
  צילום: גיל יוחנן
  היערכות מוגברת, הבוקר
  צילום: גיא אסיאג
  דודי כהן בירושלים. "צעדים - בימים הקרובים"
  צילום: אורלי זיילר
  סלאח. היסטוריה של עימותים
  צילום: זום אאוט הפקות
  מומלצים