שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבנים בירושלים נגד "פדיחת גולדסטון"
  ברשות הפלסטינית לא ממש רוצים אינתיפאדה חדשה. ממשלת פיאד בסך הכל מנסה להציל את עורה מפרשת דחיית דו"ח גולדסטון. קריאתה "להתייצב מול ישראל" היא לא יותר ממס שפתיים, כשחמאס ממשיך לגזור קופון

  אין קשר בין אירועי אל אקצה והעימותים בירושלים לבין המנגינה החדשה שנשמעת מדוברי הפתח והרשות הפלסטינית, שקראו "להתייצב מול ישראל". כשממשלת פיאד מבקשת מהפלסטינים להיאבק בכיבוש היא לא באמת מכוונת לנשק. ספק רב גם אם היא מכוונת לאבנים. היא בסך הכל מנסה למזער ולו במקצת את הנזק העצום שנגרם לרשות בשל החלטת הנהגתה למשוך את דו"ח גולדסטון מסדר יומה של הוועדה לזכויות אדם באו"ם.

   

  הרשות הפלסטינית אינה ממלאת כל תפקיד בנעשה במסגדים ובעיר העתיקה ובפרברים המזרחיים של העיר. מטרה אחת ויחידה עומדת בפני ממשלת פיאד: בניית מוסדות המדינה בתוך שנתיים. כך מאמינים ברשות, יכפו מדינה על ישראל כבר בעתיד הקרוב מאוד. כשמסתכלים על חברי ממשלת פיאד, קשה לזהות ולו שר אחד שתומך בעימות מכל סוג שהוא עם ישראל. מנסחי ההודעות המיליטנטיות מעט בממשלה, ברשות ובפתח, רואים לנגד עיניהם את הקופון שחמאס גוזר ברחוב ובדעת הקהל בעקבות פשלת גולדסטון. ההתבטאויות נגד חידוש המשא ומתן ונגד מעשיה של ישראל בירושלים נועדו לתקן את הנזק שנגרם.

   

  מזרח ירושלים בוערת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גם בחמאס לא מסתירים את השמחה לאידה של הרשות ששוב נתפסה במערומיה. התגובה לאירועי אל אקצה הצטמצמה לעצרת אחת או שתיים ברצועה ולהודעת גינוי זהה פחות או יותר לזו של הרשות.

   

  המאמץ של חמאס מתמקד בעיקר בניסיון לקשור בין ה"פדיחה" כפי שמוגדרת פרשיית דו"ח גולדסטון בתקשורת הערבית, לבין הרשות ברמאללה והפתח.

   

  מי שמוביל את העימותים בירושלים הם שני גורמים - שבאב ירושלמי מתוסכל ואנשיו של השייח ראאד סלאח מהפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. אין לכך שום קשר לרשות או לחמאס. בחמאס רוצים להניח שההמונים מקשרים בעצמם בין הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, המשתייך לאחים המוסלמים, לבין חמאס המשתייך לאותו זרם ארגוני איסלמי. ראאד סלאח מפגין גם בשמנו, משדרים בחמאס, ומשתדלים לשמור את המצב ברצועה שקט. הרקטות יחכו.

   

  אבל לא רק פרגמטיות עומדת מאחורי החלטת חמאס לא להסלים את השטח, ולא רק אמונה מוחלטת בחוסר תכלית המאבק בישראל מכתיבה את עמדת הרשות. גם בעזה וגם ברמאללה מבינים שהרחוב לא בשל לפי שעה לעוד סיבוב של עימות. לפחות לא בשלב הזה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבנים בשועפט
  צילום: AFP
  פשלת גולדסטון של אבו מאזן
  צילום: AP
  הסתבכו בגלל השופט גולדסטון
  צילום: רויטרס
  מומלצים