שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מובארק: תהליך השלום לא יוכל לשאת עוד כישלון
  במצרים מציינים את יום השנה ל"ניצחון אוקטובר" - מלחמת יום הכיפורים - בהבטחות "לנעול את הסכסוך לעד". ואילו בסוריה הנימה מעט שונה: מאמר מערכת קובע כי "ישראל רוצה למחוק את אל-אקצה" וקורא למדינות ערב להתעורר

  תהליך השלום נמצא כיום בשלב רגיש, והוא "לא יוכל לשאת" כישלון נוסף או החמצה של ההזדמנות הנוכחית - כך סבור נשיא מצרים חוסני מובארק. בדברים שנשא לכבוד יום השנה למלחמת יום הכיפורים, 6 באוקטובר, המצוטטים היום בהרחבה בכלי התקשורת הממסדיים במצרים, הבהיר מובארק כי מצרים פועלת לכונן "שלום צודק וכולל" שיביא להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית וישים קץ למצוקת העם הפלסטיני.

   

  הסכם שלום כזה, על פי מובארק, יביא להחזרת השטחים הכבושים גם ללבנון ולסוריה, וינעל את סוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני לעד.

    

  הנשיא שיבח את נצחון מצרים, לגרסתו, ב"מלחמת אוקטובר" והדגיש כי המלחמה הזאת תמשיך להיות הסמל לעוצמתה של מצרים,לרצונה העז ולדבקותם של המצרים בכבודם הלאומי. "אנו עדיין נלחמים על מנת להגן על ביטחון המולדת וביטחון עמנו ועל אחדות הלאומית", הוסיף. "מטרתנו היא להביא לצמיחה כלכלית נוספת, כאשר הציר המרכזי של מדיניותנו הוא האזרח בהווה ובעתיד". 

   

  בסוריה, התפרסם לכבוד יום השנה מאמר מערכת תוקפני בעיתון "תשרין" הממסדי, שתקף בין היתר את המחנה המתון בעולם הערבי:

   "הערבים היום מחולקים לקבוצות וחלוקים על הדברים האלמנטריים ביותר, והם אינם מתחשבים במה שקורה בביתם ומסביבם. חלקם אף מבקשים להיות ידידים של האויב, אשר רוצח ילדים ונשים בשטחים הכבושים ומטיל מצור על אנשי עזה עד מותם, ואשר אומר בקול גדול שהוא לא מוכן לשלום כולל וצודק".

   

  ישראל, קובע המאמר, רוצה "למחוק את מסגד אל-אקצה". לטענת הכותבים, "הפשעים וההפרות בירושלים הכבושה הם סיבה מספקת להתעוררות ערבית מחודשת בהתבסס על מלחמת אוקטובר. אולם שום דבר לא קורה מסיבות אשר ידועות לכל מהאזרח הרגיל ועד לאישים הבכירים". לסיכום, תוהה כותב המאמר: "בני מדינות ערב, היכן רוח אוקטובר?".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "שלום צודק וכולל". מובארק
  צילום: רויטרס
  גזרת התעלה, 1973
  צילום: דוד רובינגר
  מומלצים