שתף קטע נבחר

פרס לאובמה: התחלת להפוך את השלום למציאות

בישראל מברכים את נשיא ארה"ב על זכייתו המפתיעה בפרס נובל לשלום. ברק: "מאמין שהפרס יעצים את יכולתו לכונן שלום". רק יו"ר הכנסת ריבלין מתח ביקורת: "פרס נובל לשלום ניתן על תוצאה ולא על תוכנית. אני חושש שמתן הפרס לאובמה עלול להביא לכפייה של מהלכים על ישראל"

"מעטים המנהיגים שהצליחו לשנות בזמן כה קצר את מצב הרוח בעולם" - כך אמר בצהריים (יום ו') נשיא המדינה, שמעון פרס, בתגובה על זכייתו המפתיעה של ברק אובמה בפרס נובל לשלום. פרס פנה בדבריו לאובמה: "תחת מנהיגותך התחלת להפוך את השלום למציאות, ולהעלות אותו כנושא מרכזי על סדר היום. מירושלים אני מביע בזה את ביטחוני כי פעמוני ההבנה וההידברות בין העמים ישובו לצלצל".

 

עוד קודם לכן היה שר הביטחון אהוד ברק לגורם הישראלי הבכיר הראשון שבירך את אובמה. "אני מאמין כי פרס הנובל יעצים את יכולתו של הנשיא ברק אובמה לתרום לכינון שלום אזורי במזרח התיכון, ולהסדר בינינו לבין הפלסטינים, שיביא לביטחון, פריחה ושגשוג לכל עמי האזור", אמר. 

 

שר הביטחון הוסיף כי "לישראל יש אינטרס עליון להגיע לשלום עם שכנינו". ההכרזה על הפרס נערכה באוסלו, בעוד ראש הממשלה בנימיו נתניהו ספון בירושלים עם שליחו המיוחד של הנשיא אובמה, ג'ורג' מיטשל. כאשר הסתיימה הפגישה לא נמסרו פרטים על תוכנה.

 

אך גם בקרב ההנהגה הבכירה בישראל נמצא מי שבפיו הייתה ביקורת על הבחירה באובמה - יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. "פרס נובל לנשיא שטרם התחיל בכהונה, ויש לו רק תוכניות לשלום - זה דבר מוזר מאוד", אמר. "פרס נובל נותנים למישהו שביצע משימה. המשימה של אובמה הייתה להגיע לבית הלבן, ואולי על זה מגיע לו פרס, אבל לא פרס נובל לשלום. פרס נובל לשלום ניתן על תוצאה ולא על תוכנית - אבל מוזרות דרכי העולם".

 

עוד הוסיף כי הוא "חושש שמתן הפרס לאובמה עלול להביא לכפייה של מהלכים על ישראל. אני חושש שהפרס ניתן לו כדי שיבצע את התוכניות, שייתכן שהן שגויות לחלוטין ובניגוד אולי לאינטרסים של מדינת ישראל".

 

עריקאת: "מקווים שיביא שלום"

גם במחנה הפלסטיני החלו להגיב לזכייה. "אנו מקווים שהוא יצליח להשיג שלום במזרח התיכון, ולהביא לנסיגת ישראל לקווי 1967 ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, שבירתה ירושלים", אמר הממונה על המו"מ ברשות, סאיב עריקאת. מנגד, גורמים קיצונים, בהם דובר הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, גינו את החלטת ועדת הפרס.

 

מוקדם יותר הודיעה ועדת הפרס באוסלו על בחירתו של אובמה כזוכה בפרס ל-2009, בשל מה שהוגדר כ"מאמציו המיוחדים לחיזוק הדיפלומטיה בעולם ולשיתוף פעולה בין העמים". הפרס, ששוויו 10 מיליון קרונות שוודיות (1.4 מיליון דולר), יוענק לאובמה באוסלו בירת נורווגיה ב-10 בדצמבר. 

 

"לעתים נדירות בלבד הצליח אדם, באותה מידה שאובמה הצליח, ללכוד

את תשומת לבו של העולם ולהציג לתושביו תקווה לעתיד טוב יותר", כתבה הוועדה בנימוקיה. "הדיפלומטיה שלו מבוססת על ההבנה שהאנשים המנהיגים את העולם צריכים לעשות זאת על בסיס ערכים וגישות המשותפים לרוב אוכלוסייתו".

  

"אובמה, כנשיא, יצר אקלים חדש של פוליטיקה בינלאומית", הוסיפה הוועדה. "דיפלומטיה רב צדדית תפסה מחדש את עמדתה המרכזית, עם דגש על התפקיד שיכולים למלא האו"ם ושאר מוסדות בינלאומיים". עוד ציינה הוועדה כי בהחלטתה ראתה חשיבות מיוחדת לחזונו של אובמה ולפעילותו למען עולם ללא נשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מביע את היטחוני מירושלים". פרס
צילום: דנה קופל
הנשיא אובמה
צילום: AFP
צילום: רויטרס
מברך. אהוד ברק
צילום: רויטרס
ריבלין. "מוזרות דרכי העולם"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים