שתף קטע נבחר

חשש לכלבת בהרי י-ם; התגלתה אתון נגועה

בבית החולים הדסה עין-כרם חוסנו בשלושת הימים האחרונים שבעה בני אדם, לאחר שאחד מהם ננשך על-ידי האתון. החיה שהדביקה את האתון לא נתפסה. בכיר בבית החולים: כל מי שננשך חייב לבוא להיבדק. כלבת היא דאגה ציבורית גדולה

חשש להתפרצות כלבת באזור היישוב שדות מיכה שליד ירושלים. מבית החולים הדסה עין כרם נמסר הערב (שבת) כי בשלושת הימים האחרונים חוסנו שבעה אנשים הגרים סמוך ליישוב. זאת, לאחר שאחד מהם ננשך על-ידי אתון שהתגלתה כנגועה במחלה. בבית החולים הזהירו כי החיה שהדביקה את האתון, ככל הנראה כלב או שועל, לא נתפסה.

 

החשד להתפשטות המחלה עלה לאחר שקבוצה של נערים מצאו שלוש אתונות משוטטות בהרי ירושלים והביאו אותן לחווה סמוך לשדות מיכה. אחד מהנערים ננשך על-ידי אתון ונלקח לבית החולים. האתון הועברה לשירות הווטרינרי שם נמצאה כנגועה במחלה.

 

"מאותו רגע, היינו חייבים לחסן את כל מי שבא במגע עם החיה החולה משום שכלבת עוברת גם בריר. זו בעיה משמעותית כי אנחנו לא יודעים כיצד נדבקה האתון במחלה", אמר ל-ynet מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהדסה עין כרם, פרופסור קובי אסף.

 

"המיקום שבו נמצאה האתון הוא מיקום מרכזי, בין הרבה יישובים כגון: בית שמש, נתיב הל"ה, צרעה, זכריה, אביעזר, תירוש גפן, סריגים, צפרירים וגבעת ישעיהו. אנו קוראים לציבור לא לקשור כלבים בחצר ולהכניסם הביתה. על רכזי הבריאות והביטחון של כל יישוב להזמין את השירות הווטרינרי על-מנת לחפש חיות משוטטות, וכמובן שכל מי שננשך או בא במגע עם כלב משוטט, חייב לבוא להיבדק בבית החולים או בלשכת הבריאות. זוהי דאגה ציבורית גדולה".

 

לדברי פרופסור אסף, מדי שנה מגיעים לבית החולים בין 700 ל-900 מקרי נשיכה ולפחות 300 מתוכם מחוסנים נגד כלבת. "ברגע שהחיה ננשכת, הנגיף שוהה באזור הנשיכה תקופה לא ידועה. בשלב מסוים, בהתאם לגודלה של החיה, הולך הנגיף ומתרבה והופך את החיה למדבקת. אצל חיה גדולה עשויים לעבור חודשים עד שמתגלה המחלה. מסיבה זו לא ניתן להעריך מתי נדבקה האתון המדוברת בנגיף".

 

ומה הם תסמיני המחלה בבני אדם? "זה מתחיל כשפעת רגילה עם חום וכאבי גב, ועם הזמן בעקבות התפשטות הנגיף, עשויות להופיע הפרעות בראייה, התכווצויות אפילפטיות ואי שקט. בשלבים מאוחרים מופיעות גם הפרעות בנשימה, ריור, התנהגות לא רגילה ואיבוד הכרה", סיכם אסף. "נכון להיום, אין תרופה מוכחת למחלת הכלבת ולפיכך יש להגיע להיבדק ולהתחסן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בי"ח הדסה עין-כרם
צילום: חיים צח
מומלצים