שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "ישראל מאפשרת למתבצרים לצאת מאל-אקצה"

  לגרסת מחזיק תיק ירושלים בפתח, מאות מתפללים התבצרו בהר הבית מתחילת המהומות, ורק אחרי שהותר להם, בתיווך ירדני, לצאת בלי להיעצר - הושג השקט בבירה. לגרסת המשטרה, היו אלה רק כמה עשרות, ואיש לא מנע מהם לצאת בשום שלב. הר הבית נפתח היום למבקרים ומתפללים בני כל הגילאים

  רגיעה בירושלים בחסות ירדנית: שגריר ירדן, עלי אל-עאיד, השיג אמש (שבת) סיכום לפיו מאות מתפללים שהתבצרו בשבוע שעבר בהר הבית יוכלו לצאת משם בלי להיעצר על-ידי המשטרה. כך מדווחים מקורות פלסטינים.

   

  מחזיק תיק ירושלים בפתח, חאתם עבד אל-קאדר, אמר שירדן תיווכה בין המתפללים שהתבצרו במסגד אל-אקצה מאז יום ראשון לבין שלטונות ישראל. לדבריו, הפלסטינים קיבלו ערבויות שהמתבצרים לא ייעצרו. הבוקר צפויה המשטרה להחליט על פתיחת הר הבית לכל המבקרים.


  שוטר ליד הר הבית ביום שישי. הסוף למהומות? (צילום: AFP)

   

  לעומת הדברים האלו, במשטרת ירושלים רואים את תמונת המצב באופן שונה בתכלית. "במסגד אל אקצה אין כל מתבצרים", נמסר בפסקנות מהמשטרה. "במהלך השבוע שעבר היו במסגד אל-אקצה כמה עשרות מתפללים מוסלמים מבוגרים, שעם פתיחת ההר ביום שישי למתפללים בכל הגילאים - יצאו מהמסגד ללא כל אירועים חריגים". במשטרה מבהירים כי אותם עשרות עשו זאת מבחירה, ויכלו לצאת מתי שרק רצו.

   

  אשר למצב היום, הוסיפו במשטרה כי "מאז שעות הבוקר ישנה כניסה של מבקרים להר הבית ומתפללים מוסלמים ללא כל הגבלות גיל, והדבר עובר ללא אירועים חריגים".

   

  מנגד, סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי 400 מתפללים התבצרו במסגד אל-אקצה. לפי הדיווח, רק ההסכם שהושג בתיווך ירדני שם קץ למשבר. הבוקר מתכנן עבד אל-קאדר לכנס מסיבת עיתונאים ולמסור פרטים נוספים על הסיכום שהושג.

   

  ביום שישי עברו התפילות במסגדים בהר הבית ללא אירועים מיוחדים.11 שוטרים ולוחמי מג"ב נפצעו קל מפגיעת אבנים שיידו תושבי מזרח ירושלים בשכונת ראס אל-עמוד. שבעה מהשוטרים הפצועים טופלו במקום, וארבעה פונו לבתי החולים. עשרות צעירים יידו אבנים גם בכפר צור באהר שבדרום-מזרח העיר. בתקרית זו לא נפגע איש. המשטרה עצרה שני חשודים במהלך הפרות הסדר. מאז פרוץ המהומות בעיר נעצרו כ-100 בני אדם.

   

  מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, אמר ביום שישי: "סיימנו את שיא המתיחות. מהשבוע הבא - כל הגופים צריכים להפיק לקחים, כדי שיארועים כאלה לא ישובו עוד - כולל התנועה האיסלאמית. אנחנו אחרי עשרה ימים של היערכות של המשטרה בכלל ומשטרת ירושלים בפרט, שפעלה בנחישות". מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, ציין כי ההר צפוי להיפתח לכל המבקרים.

   

  המהומות בבירה פרצו על רקע ההאשמות שלפיהן ישראל מעודדת ביקורים של גורמים קיצוניים בהר הבית ואף חופרת מתחתיו. במהלך השבוע נעצר מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, בחשד להסתה והמרדה - ולאחר מכן שוחרר והורחק מירושלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוננות מהר הבית
  צילום: רויטרס
  היערכות בירושלים
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים