שתף קטע נבחר

איום השבתה: אין כסף למתנדבי שירות לאומי

בעמותות המייצגות 3,400 מתנדבים פנו בדחיפות לראש הממשלה ולשר הממונה: "מעולם לא עמד המפעל בפני מצב חמור כל-כך, הנפגעים הם בשכבות החלשות". השר הרשקוביץ: אפנה אישית לנתניהו

גם להפעלת המתנדבים דרוש כסף. ראשי עמותות המפעילות את מערך השירות הלאומי הודיעו היום (א') במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר המדע הממונה על השירות הלאומי, דניאל הרשקוביץ, על הפסקת כל פעילות השירות הלאומי במערכות החינוך והרווחה החל מיום ראשון הבא. זאת, בשל אי העברת תקציב של 45 מיליון שקלים למשרד החינוך, הנדרש למימון הפעילות וההוצאות השוטפות של למעלה מ-3,400 מתנדבים בתחום החינוך והרווחה.

 

מערך השירות הלאומי מונה בסך הכל כ-11 אלף מתנדבים מכל שכבות האוכלוסייה - דתיים, ערבים וחילונים, גברים ונשים. לדברי ראשי העמותות "האגודה להתנדבות", "שלומית", "עמינדב" ו"בת עמי", כבר עתה אלפי מתנדבים אינם מקבלים את דמי הכיס והחזרי הנסיעות המגיעים להם על פי חוק.

 

במכתב שנשלח היום לראש הממשלה ולשר המדע נכתב: "הפסקת הפעילות תפגע באופן אנוש בכלל מערכת החינוך והרווחה, ובמיוחד בתחום החינוך המיוחד שבו משרתים במסירות אין קץ אלפי מתנדבים של השירות הלאומי". עוד צוין כי "מעולם לא עמד מפעל השירות הלאומי בפני מצב חמור כל כך, ונאלץ להילחם כדי לקבל את המינימום ההכרחי שיבטיח את המשך פעילותם של המתנדבים. ההשלכות של צעד זה יהיו חמורות ויפגעו קודם לכל ובעיקר בשכבות החלשות ביותר בחברה הישראלית".

 

גם במהלך כהונת הממשלה הקודמת עמדו מתנדבי השירות הלאומי המשויכים למשרד החינוך על עברי פי פחת. התקציב ל-2008 הועבר רק בחלקו, והעניין נפתר אז רק לאחר התערבותו האישית של ראש הממשלה אולמרט.

 

"אני כמו אח בשבילם, אם הפרויקט יסתיים זו תהיה מכה"

אבי כהן, בן 19, מתנדב בשירות לאומי בישיבה התיכונית "חורב" בירושלים, בכיתת תקשורת של אוטיסטים ברמת תפקוד גבוהה. בשיחה עם ynet הוא סיפר שלא קיבל החודש את השכר הפעוט ואת הוצאות הנסיעה, בסך הכל כ-800 שקל. "זה עניין קיומי בשבילנו", אמר כהן.

 

לדבריו, "לא יכולתי להתנדב לצבא מסיבות רפואיות, ושירות לאומי חשוב מאוד - אם הוא ייעלם זה יפגע בחברה בצורה קיצונית. אם הפרויקט שלנו למשל יסתיים, זו תהיה מכה - לא יהיה מי שיטפל בילדים האלה. אני כמו אח גדול בשבילם. בחור אוטיסט שיש מי שרואה איתו בגובה העיניים זה דבר גדול, ביום שאני לא מגיעה ילד מתקשר ושואל ודואג".

 

כהן, שלא הורשה להתנדב לצבא מסיבות רפואיות, מדגיש את חשיבות השירות הלאומי לבנים. "יש מספר קטן מאוד, אנחנו אחוז זעום ממי שלא מתגייס".

 

שר המדע הרשקוביץ מסר בתגובה: "אני מתכוון לבקש מראש הממשלה להתערב אישית כדי להבטיח את העברת התקציב הנדרש באופן מיידי ובכך להציל את מערך השירות הלאומי. השירות הלאומי הוא מפעל נעלה התורם לכל חלקי האוכלוסייה ובמיוחד לשכבות החלשות, לא יעלה על הדעת כי ממשלה לאומית תביא לחיסול המפעל המפואר הזה".

 

ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה לאיומי ההשבתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו יתערב?
צילום: AFP
השר הרשקוביץ. "לא יעלה על הדעת שנחסל מפעל מפואר"
צילום: גיל יוחנן
אבי כהן
מומלצים