שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכירו את Egnos - ה-GPS של האירופים
  האיחוד האירופי השיק בשבוע שעבר את מערכת ה-GPS שלו, בשם Egnos. המערכת החדשה אמורה להעניק רמת דיוק גבוהה יותר, עד שני מטרים. השימושים: ריסוס שדות והנחיית עיוורים

  מהיר יותר, מדויק יותר, טוב יותר. נשמע כמו עוד פרסומת למוצר מיותר? בשבוע שעבר השיק האיחוד האירופי את התשובה שלו למערכת לווייני ה‭GPS-‬ האמריקנית שבה עושות שימוש היום רוב מדינות העולם. המערכת החדשה של האיחוד, שנקראת ‭,EGNOS‬ אמורה לספק רמת ניווט גבוהה יותר, ולא פחות חשוב - דיוק גדול יותר. רשת ה‭EGNOS-‬ הייתה בניסוי מזה שנתיים והשבוע החלה לעבוד באופן רשמי.

   

  היא מספקת דיוק של עד פי חמישה מהמערכת המקבילה האמריקנית, ותוצע, גם היא, בחינם לכל משתמש. אם במערכת האמריקנית רמת הדיוק עשויה להגיע לבין שבעה ל‭12-‬ מטרים, במערכת האירופית החדשה הדיוק יגיע לרמה של בין שניים לחמישה מטרים. עד לא מזמן, רק כוחות ביטחון במערב יכלו ליהנות מרמה כזו.

   

  EGNOS היא רק שלב ראשון בתוכנית נרחבת יותר של האיחוד האירופי להקמת מערך הניווט הלווייני הגדול גליליאו - פרויקט שמושקעים בו כיום יותר מארבעה מיליארד דולר. פרויקט גליליאו צפוי להיות מושק במהלך שנת ‭,2013‬ אם לא יהיו דחיות בלתי צפויות.

   

  הוא מתבסס על שלושה לוויינים באוויר, 40 תחנות ניווט קרקעיות וארבעה מרכזי בקרה הממוקמים ברחבי אירופה ויספק רמת דיוק גבוהה של כשני מטרים. למה צריך דיוק יותר גבוה כל-כך? האירופים מעוניינים לנצלו ליישומים חדשים - מריסוס שדות מדוייק יותר על-ידי מטוסים עד למערכות הנחייה לעיוורים ובעלי מוגבלויות.

   

  פוזלים לאפריקה

  בשלב זה מערכת EGNOS זמינה רק ל‭27-‬ המדינות החברות באיחוד האירופי. בעתיד הקרוב מתכנן האיחוד להרחיב את טווח הכיסוי ולאפשר למדינות שכנות נוספות, כמו גם למדינות אפריקה, להשתמש בה. באזורים אלו יוכל ליהנות מן המערכת כל אדם בעל מקלט GPS רגיל, לאחר הורדה והתקנה של עדכון מתאים.

   

  המערכת לא צפויה בישראל בזמן הנראה לעין: האירופים פוזלים בעיקר לכיוון מדינות אפריקה ולשוק המתפתח שם. למרות שהאיכון של מכשירי הניווט הוא חינם, עדיין - המדינות הנוטלות חלק בפרויקט יוכלו למכור לאפריקאים מוצרים משלימים, כמו תוכנות ניווט ופלטפורמת פיתוח שלמה של פתרונות ניווט מתקדמים.

   

  ארצות הברית, מצידה, לא מרימה ידיים: הצבא האמריקני עובד מזה זמן על מערכת ניווט חדשה בשם ‭,WAAS‬ אשר צפויה לשפר את רמת הדיוק של מערכת

  ה‭GPS-‬ הקיימת היום. הפיתוח האמריקאי זורז משמעותית לאחר שלפני מספר חודשים עלתה תמונה עגומה מבדיקות שנערכו ללווייני ה‭GPS-‬ האמריקנים. בין הנתונים המדאיגים שצויינו בדו"ח היתה הזנחה רבת-שנים של הלוויינים ומערכות השליטה בהם, עד כדי כך, שבתוך מספר חודשים עלולים היו לווייני ה‭,GPS-‬ שמשרתים את מרבית מדינות העולם, לצאת מכלל שליטה. בכך, למעשה, הייתה ארצות הברית מאבדת את עליונותה בתחום לווייני המיקום.

   

  ואחרונים חביבים - גם היפאנים עובדים על מערכת ניווט משלהם, בשם ‭,MSAS‬ אשר צפויה לספק דיוק של עד ‭1.5‬ מטרים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סוכנות החלל האירופית
  חלק מפרויקט גלילאו
  סוכנות החלל האירופית
  מומלצים