שתף קטע נבחר

ברית הדפוקים

"מלבד קבוצת 'חסרי הדת', הצעת החוק מתעלמת מהבעיה הגדולה והמשמעותית יותר בעניין נישואין במדינת ישראל: האפשרות של אזרחים לבחור את הדרך החילונית לרישום נישואין ועריכת טקס חופה". גיא אורן, נרדי גרין יאיר רוטקוביץ על תרמית ברית הזוגיות

חברי ועדת חוקה מצביעים הבוקר (יום ג') על חוק ברית הזוגיות. ההצעה, על פי משרד המשפטים "נועדה להתמודד עם חוסר יכולתה של קבוצת אוכלוסיה המונה כ-300,000 נפש שהם חסרי דת להקים זוגיות ומשפחה, מוכרים בחוק".

 

קריאה פשוטה בהצעת החוק "המהפכנית" מגלה שהחוק מנציח את המונופול הרבני, נותן פתרון למעטים בלבד, משפיל את הנזקקים לו, מקפח אותם ומפר זכויות אדם ולכן עדיף שלא יחוקק.

 

התכחשות לפסולי חיתון מצפוניים

מלבד קבוצת 'חסרי הדת', הצעת החוק מתעלמת מהבעיה הגדולה והמשמעותית יותר בעניין נישואין במדינת ישראל: האפשרות של חילונים "כשרים" לבחור את הדרך החילונית לרישום נישואין ועריכת טקס חופה.

 

אותם יהודים חילונים המתנגדים מצפונית לטקס האורתודוכסי בפרט, ולממסד הרבנות בכלל. זוהי הזירה החשובה והמטרידה במדינה דמוקרטית, ורק פתרונה הכולל יביא פתרון הוגן גם ל'חסרי הדת'.

 

פתרון מעשי לבודדים

אך משרד המשפטים מעדיף להתעלם מהבעיה הגדולה, ומציע לתת לכאורה מענה ל-300 אלף 'חסרי דת', מספר זה עולה גם מתוך הסקר האחרון שנעשה בסוף שנת 2008 על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שעל פיו קיימים כ- 319 אלף חסרי דת, ונוצרים שאינם ערבים.

אולם, למעשה החוק יאפשר רישום זוגיות רק למעטים. כתוצאה ממספר סייגים בחוק:

 

- החוק לא יאפשר ל 'חסר דת' להירשם במרשם הזוגיות אם הוא רשום ככזה מפאת 'ספק יהדות'. (חשש רבני אורתודוכסי לספק נישואי תערובת) כמה כאלו יש לקזז מאותם 300 אלף ? אין נתון מדויק.

 

- זוג שאחד מבני הזוג רשום כיהודי, פסול מלהירשם במרשם הזוגיות (מניעת התבוללות, בשפה הרבנית אורתודוכסית). שהרי חסרי דת אינם כת סגורה המתחתנת בתוך עצמה, ומן המפורסמות הוא שהאהבה עיוורת למרשם האוכלוסין. וכך החוק יתיר רישום זוגיות רק כאשר שני בני הזוג מסווגים כחסרי דת. וכמה זוגות כאלו ישנם בשנה ?

 

העמותה לזכויות המשפחות המעורבות מדווחת בסקר כי רק ב- 11,000 משפחות שני בני הזוג חסרי סיווג דתי, כלומר זוגות פוטנציאלים בעתיד שיכולו להירשם במרשם הזוגיות, מהווים רק אחוז קטן מהמטרה המוצהרת בתזכיר החוק.

 

רוצים זוגיות? התכחשו ליהדותכם  

במדינות חבר העמים הלאום נקבע גם על פי האב. וכך דווקא מי שאינם נחשבים יהודים על פי ההלכה בארץ נושאים שם משפחה יהודי מובהק, הם חשים כיהודים ולכן גם עלו לישראל. אולם, ע"פ הצעת החוק, כאשר שני בני זוג כאלה ירצו להירשם בברית הזוגיות, כל אחד מבני הזוג יתבקש לקבל אישור ממלכתי רבני שהוא אינו יהודי(!).

 

רק הרבנות תקבע (שוב) מי ירשם. מדהים, אך נכון: מדינת היהודים תבקש מחלק מאזרחיה היהודים במהלך לא יאומן, אבסורדי ואטום, להתכחש לזהותם האישית היהודית רק על מנת לאפשר להם להירשם במרשם הזוגיות. יש כאן ריח של גזענות ואי שוויוניות, על רקע של יהודי טוב ויהודי פחות טוב, המונצח על ידי המונופול הרבני בהשתתפות המחוקק הישראלי האזרחי.

 

רוצים זוגיות ? המתינו 18 חודשים

ע"פ הצעת החוק אישור לזוגיות תהיה רק לאחר שמונה עשר חודש מיום חתימת הברית (למעט זכויות ירושה) , מתוך חשש של המחוקק: "לוודא שהזוגיות היא אכן אמיתית ולא פיקטיבית וכן להעיד על רמת היציבות של הזוגיות ומחויבות שבין בני הזוג", ומדוע בעצם לייחס מעמד משפטי עדיף לזוג המתחתן ברבנות ? מדוע דווקא אצלו נוצרת מייד זוגיות על כל המשתמע מכך, ודווקא ורק הוא אכן בעל יציבות, מדוע להפלות לרעה את אלו שמחליטים ללכת בכיוון שאינו רבנות ?

 

ועוד: רק "איש ואישה" יכולים להתחתן. זוגות הומואים ולסביות שהם חסרי סיווג דת מופלים לרעה.

 

יתרון לחוק: מעמד הידועים בציבור אינו נפגע

יתרון

יחיד זה בחוק מצביע שהחוק מיותר, היות וכבר היום 'חסרי הדת' יכולים, על פי הדין הקיים בישראל, להקים משפחה וזוגיות, באמצעות מעמד הידועים בציבור, ללא השפלה, ללא התכחשות, וללא אישור הרבנות שדחתה את יהדותם האותנטית.

 

אנו קוראים מעל במה זו לגנוז את החוק המוצע אשר רחוק מלעמוד ברוח הדמוקרטיה הישראלית וערכיה ההומניסטים שעליהם הושתתה.

 

אנו קוראים לכל אותם 'חסרי דת' להפנים שאין שום סיבה וצורך, לשתף פעולה עם מנגנון ממשלתי ורבני המדכא את זהותכם. המשיכו לנדוד לקפריסין, לפראג או כל מקום אחר. וערכו במסיבת החתונה באופן פרטי טקס חופה יהודי רפורמי/ חילוני/ קונסרבטיבי/ מסורתי. כי זו בעיה של המדינה ולא שלכם. ואף אחד לא "עושה לכם טובה" כשאתם נקראים יהודים אין זה מחזה שווא, ואין כאן "לכאורה", אלא הכול נכון, לכתחילה ראוי, ויהודי לחלוטין.

 

הכותבים גיא אורן, נרדי גרין יאיר רוטקוביץ הם מייסדי האתר "טקסים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים