שתף קטע נבחר

הכירו את הסטודנטית הכי צעירה בארץ - בת 15

כשבני גילה עושים את צעדיהם הראשונים בתיכון, תתחיל מחר דור ארד את שנת הלימודים בטכניון. הציונים שלה מעל לממוצע, היא לא מתגעגעת לחברים ב"ריאלי", וחושבת על דוקטורט

במקום תיכון - טכניון: כמה ימים לפני יתר האוניברסיטאות, תיפתח היום (יום ד') שנת הלימודים תש"ע בטכניון, ובין הסטודנטים שיגיעו ללימודים בחיפה גם הסטודנטית הצעירה ביותר בישראל - דור ארד, בת 15, הלומדת בפקולטה ללימודי המחשב. 

 

דור הפסיקה את לימודיה בבית הספר "הריאלי" בחיפה, לאחר שהתקבלה לתוכנית המצוינים של הטכניון. "למדתי בכיתה י', לאחר שקפצתי כיתה", היא מספרת ל-ynet. "הייתי תלמידה טובה, היו לי רק מאיות, חוץ מספורט". בספורט היא קיבלה 70, "אבל לא בצדק, כי באמת התאמצתי".

 

כעת לצד הלימודים הקשים בטכניון, מהם זכתה לחוות מעט במקביל ללימודים בבית הספר בשנה שעברה, היא זוכה לתנאים מיוחדים כמו מנחה צמוד, וגם חדר במעונות, על אף שהיא מתגוררת בבית הוריה. "הלימודים בסדר גמור. אני לא מרגישה קושי. כבר צברתי 21 נקודות בטכניון, שהם שווי ערך לסמסטר אחד, אבל עד עכשיו הלימודים בטכניון התקיימו במקביל לאלו שבבית הספר".

 

ב"ריאלי" היא למדה בכיתה מואצת במגמות מדעי המחשב ופיזיקה, ומפני ש"קפצה כיתה" היתה צריכה לעשות השלמות. הוריה שכרו עבורה לצורך זה מורה פרטי, ד"ר שוקי ארושס, מרצה מן החוץ בטכניון. "הוא קידם אותי מאוד, השלים איתי את החומר והעיקר - הפנה אותי לטכניון", סיפרה דור.

 

בשנה שעברה, באמצעות היחידה לקידום מחוננים בטכניון, היא למדה בקורסים במתמטיקה ובמדעי המחשב. הציונים שלה היו מעל הממוצע בכיתה 95, 97 ו-100. הייתה לה רק בעיה אחת - בגלל הקורסים בטכניון היא נעדרה מבית ספרה. "למדתי לבד וקיבלתי 100 בכל הבחינות בבית הספר, אבל במקצועות עצמם קיבלתי בכל זאת נכשל, בגלל שנעדרתי מהשעורים", היא סיפרה.

 

"הכול פתוח בפניי"

אז מדוע החליטה לעבור ולא לתת לדברים להבשיל בקצב איטי יותר? על כך היא אמרה: "נכון, צריך לתת לילד להתפתח ולצמוח בקצב שלו והרגשתי עד היום שבכל המסגרות תוחמים ועוצרים אותי בבית ספר. בטכניון הכל פתוח בפניי. כי זו המסגרת שמתאימה".

 

לדבריה, מבחינה חברתית המעבר מלימודים עם בני-נוער לצעירים לא היה קשה מדי. "כשהתחלתי ללמוד בטכניון, במקביל לתיכון, מאוד התחברתי עם האנשים בטכניון והסביבה. מאז ומתמיד שיעמם לי בבית הספר, אבל מאז שאני בטכניון פחות התחברתי לאנשים בבית הספר. לכן אני לא מרגישה שעזבתי חברים. לא מעניין אותי תנועות נוער, צופים וכל הדברים שמעניינים בני נוער כמו תרבות השופינג. זה לא מעניין אותי בשום צורה, לא מדבר אליי מאז ומתמיד".

 

"אני מקבלת יחס חם מכל הסטודנטים, לרבים מהם אני גם עוזרת בלימודים", היא מחייכת. "גם המרצים מתייחסים אליי בצורה בוגרת ועניינית. טוב לי כאן מאוד. יש לי כאן יותר חברים מאשר בבית הספר. שם השתעממתי ולא חיפשתי חברים".

 

על עצמה היא מעידה: "אני עברתי מבחני מחוננים בכיתה ג' של כל הילדים בארץ, והלכתי לכיתת מחוננים. אני טובה במתמטיקה, בפסנתר ובמדעי המחשב. יותר מעניינים אותי מדעים מדויקים, כימיה ופיזיקה".

 

וגם לגבי העתיד יש לה כבר תוכנית מובנית: "בעיקרון אני מתכננת תואר שני ודוקטורט במדעי המחשב ובבינה מלאכותית. אני מתחבטת בין מחקר תעשייתי לבין מחקר אקדמי. אם לא בארץ אז בחו"ל".


פורסם לראשונה 13/10/2009 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דור ארד. "רק מאיות, חוץ מספורט"
מומלצים