שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מזכ"ל האו"ם: צריך חקירה פנימית אחרי גולדסטון
  עוד מקל בגלגלי התומכים בהעברת ממצאי דו"ח גולדסטון לבית הדין בהאג. עוזרת מזכ"ל האו"ם לעניינים מדיניים אמרה בפתח דיון במועצת הביטחון שהמזכ"ל, באן קי-מון, קורא ל"חקירה פנימית מהימנה" של הממצאים. שגרירת ישראל: "זה דו"ח שמעודד טרור"

  חקירה בהאג? לא כל כך מהר: מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קורא לישראל ולפלסטינים לבצע "חקירה פנימית מהימנה" בנוגע להאשמות על פשעי מלחמה שהועלו בדו"ח גולדסטון של האו"ם. את דבריו הציגה העוזרת שלו בפתח דיון במועצת הביטחון של האו"ם, שהתכנסה אחר הצהריים (יום ד') לדיון שגרתי, שבו נדון גם הדו"ח, שבו מואשמת ישראל בביצוע פשעי מלחמה בעזה.

   

  דברי מזכ"ל האו"ם עשויים להתפרש כרוח גבית למתנגדים להעברת הממצאים לבית הדין הבינלאומי בהאג. לין פסקו, עוזרת מזכ"ל האו"ם לעניינים מדיניים, אמרה בפתח הדיון במועצת הביטחון: "מזכ"ל האו"ם קורא לכל הצדדים לקיים חקירה פנימית מהימנה".


  הדיון במועצת הביטחון, הערב (צילום: שחר עזרן) 

    

  העיסוק בדו"ח במועצה נעשה במסגרת דיון חודשי קבוע שנערך בנושא המזרח התיכון. הדיון הוקדם בשבוע לבקשת לוב כדי לאפשר דיון במסמך השנוי במחלוקת.

  בדיון דרש שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, להעניש את ישראל על פשעי המלחמה שביצעה לטענתו במהלך "התקפתה הפראית" על רצועת עזה.

   

  שגרירת ישראל לאו"ם, פרופ' גבריאלה שלו, הבהירה את עמדתה של ישראל בנושא דו"ח גולדסטון, ותקפה בחריפות את לוב על עצם הבקשה לדון בסוגייה: "אנו נמצאים כאן היום, לאחר שהתבקשנו להקדים את כינוסה של המועצה במה שהוגדר 'עניין דחוף שעל הפרק'. אדם מן השורה היה חושב כי ישיבה דחופה של מועצת הביטחון מתכנסת בשל ההפגזות המתמשכות לעבר ישראל על-ידי טרוריסטים מעזה ולבנון, או בשל האיום האיראני מהתוכנית הגרעינית שהיא מפתחת. אך לא.

   

  "הדחיפות כאן, היא אך תירוץ, 'לחטוף' את סדר היום של המועצה בכדי לקדם נושא שמקומו לידון במקום אחר. מי שאחראי להפרת הפרוצדורה כמו שכולנו יודעים, זו לא אחרת מאשר לוב. הרי מדובר במדינה אלופה אמיתית בנושא זכויות אדם, שרק לאחרונה חגגה את חזרתו של רב מחבלים, טרוריסט האחראי לרצח בדם קר של מאות חפים מפשע בשמי לוקרבי. זו אותה מדינה שמנהיגיה כינו מועצה זו רק לפני שבועות ספורים 'מועצת הטרור'".

   

  אשר לעצם ההאשמות בדו"ח גולדסטון, אמרה השגרירה שלו: "ישראל רואה בדו"ח נייר חד-צדדי, מוטה ושגוי, בדיוק כמו הפורום והמנדט שהקימו אותו. זה דו"ח שנותן לגיטימיות ומעודד טרור. מתכחש לזכותה של ישראל להגן על אזרחיה. דו"ח שנפל היישר למלכודת האסטרטגית שמנחים ארגוני הטרור ברחבי העולם. דו"ח המונע ממדינות דמוקרטיות להגן על עצמן ומאפשר לטרור לגבות קורבנות, לכוון לחפים מפשע ולהשתמש במגן אנושי באלה שעליהם הוא מגן".

   

  דו"ח גולדסטון, כך הבהירה, הוא ניסיון "להסיט את תשומת לב מועצת הביטחון מהנושאים האמייתים שעל הפרק באזורנו, ובמקום לעודד את הצדדים לדרך השלום וחידוש המו"מ הדיון מוסט לנרטיב הרסני לתהליך השלום. אם ישראל נדרשת לסיכונים נוספים למען השלום, הקהילה הבינלאומית חייבת להכיר בזכותנו להגנה עצמית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חקירה פנימית. באן קי-מון
  צילום: AFP
  שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו
  צילום: שחר עזרן
  מומלצים