שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העוקץ הניגרי: ישראל תסגיר לארה"ב 7 צעירים
  הצעירים נאשמים בארצות-הברית בהונאת קשישים במיליוני דולרים. הם נהגו להתקשר לקשישים אמריקנים ולהודיע להם שזכו בלוטו, וביקשו מהם מקדמה

  שבעה צעירים ישראלים, המעורבים בפרשת ההונאה שנודעה בכינוי "העוקץ הניגרי", יוסגרו לארצות-הברית. כך קבע הבוקר (יום ד') בית משפט המחוזי בירושלים. הם נאשמים בארצות הברית בהונאת קשישים במיליוני דולרים.

   

  בעקבות ההחלטה, ביקשה נציגת הפרקליטות, עו"ד טל ורנר-קלינג, לעצור שלושה מהנאשמים מחשש שינסו להימלט מהארץ. שני צעירים ישראלים נוספים הסכימו להסגרה מרצון, ועניינם לא נדון כלל בבית המשפט.

   

  השופטת נאוה בן-אור דחתה את טענות הנאשמים, לפיהן מרבית החקירה בוצעה בישראל ולכן צריכים הנאשים לעמוד לדין בארץ ולא בארצות-הברית. לדברי השופטת, החקירה בישראל החלה בעקבות פנייה בלתי רשמית מהאף.בי.איי, כשמקביל ניהלו רשויות האכיפה האמריקניות חקירה משל עצמן. היא הוסיפה כי המעשים המיוחסים לשבעת המעורבים בפרשה קשורים לארצות-הברית ומיקומם הפיזי בעת ביצוע המעשים הינו חסר משמעות מעשית.

   

  בהחלטתה התייחסה השופטת לטענה כי אין להסגיר את המעורבים בעקבות היותם אזרחי מדינת ישראל, וכי הסגרתם פוגעת בזכותם לעמוד לדין במדינתם. "אין ספק כי מדובר בשיקול כבד משקל וכי זיקתם של המעורבים היא ללא ספק זיקה עמוקה, אולם המעורבים ביקשו להונות אזרחים אמריקנים רבים ובמעשי הכפיפו את עצמם לדין האמריקני ולסיכון שדין זה ייאכף עליהם".

   

  "אין קשר לטננבוים"

  היא דחתה גם את הטענה לפיה ניתן ללמוד ממקרה אלחנן טננבוים, שיש להעמיד אזרח ישראלי לדין במדינתו. "טננבוים אכן הביא על עצמו צרה ומדינת ישראל נחלצה לעזרתו, ואף שילמה על כך מחיר יקר. אלא שטננבוים היה נתון בידיו של ארגון טרור שזכויות אדם ממנו והלאה, ואילו הסגרתם של השבעה לארצות הברית היא הסגרה למדינת חוק".

   

  עו"ד שרון נהרי, המייצג את שני הנאשמים המרכזיים, אמר: "אנו נגיש ערעור. ותאמינו, הם היו צריכים להישפט בישראל כפי שהפרקליטות מלכתחילה רצתה לעשות".

   

  התשעה, שנעצרו בחודש ספטמבר אשתקד, הואשמו בארה"ב ואם יורשעו עשויים להישלח לעונש של עד 20 שנות מאסר עבור כל אחת מהעבירות שביצעו. פרקליטיהם של יתר המעורבים, עו"ד ירון גיגי, גדי זילברשלג, יהל בן עובד ובועז ראובן - אמרו: "חבל שהשיקולים המשפטיים נסוגו לעומת שיקולים מדיניים ופוליטיים. בכוונתנו להגיש ערעור. אנו סבורים שהחלטה זו היא החלטה לא סבירה, בעיקר לנוכח העובדה שהיא ברת השפעה על 20 איש".

   

  מנגד, בפרקליטות מרוצים מההחלטה. התובעת בתיק, עו"ד טל ורנר-קלינג, מהמחלקה

   הבינלאומית בפרקליטות המדינה: "אנו מאוד שמחים על ההחלטה. זו אמירה ברורה הקובעת כי ישראלים לא יכולים להונות אזרחי מדינה אחרת ולהימלט מהדין".

   

  הפרקליטות טענה כי תשעת הישראלים נהגו לבצע את מזימותיהם ממשרד ברמת-גן. הם השיגו את פרטיהם של הקשישים, התקשרו אליהם והציגו בפניהם מצג שווא לפיו זכו בסכום כסף נכבד בהגרלת הלוטו וכדי לקבל את כספם - עליהם לשלם תחילה אלפי דולרים. למרות שההגרלות לא התקיימו מעולם ואיש מהקשישים לא זכה בסכומי כסף כלשהם, התפתו הקשישים לשלם סכומים גדולים לתשעה מתוך אמונה כי לאחר ביצוע התשלום - יקבלו את כספי הזכייה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים