שתף קטע נבחר

מצרים: משלחת חמאס תגיע לקהיר - רק לחתימה

בראיון ל"אל קודס על ערבי", רמז דובר חמאס שמצרים אינה מעוניינת לקבל את משלחת התנועה - אלא אם זו תחתום על מסמך הפיוס, שלדבריו נערכו בו כמה שינויים

אם נכנסים - אז חותמים: מצרים מסרבת לאפשר למשלחת חמאס להיכנס לתחומה, מבלי שזו תתחייב לחתום על מסמך הפיוס. בנוסף הציבה קהיר תנאי נוסף - לא לדון במסמך שעליו כבר חתמה הפתח מחדש.

 

דובר החמאס, ד"ר סמי אבו-זוהורי אמר לעיתון אל קודס אל ערבי, שפירסם הבוקר (יום ה') את הדברים: "לנו אין בעיה להגיע לקהיר, הבעיה היא בצד האחר". הוא רמז לכך שמצרים אינה מעוניינת לקבל את משלחת חמאס, לאחר שזו הכריזה בימים האחרונים

כי הופתעה לגלות שקהיר, שלא ערכה לטענתו התייעצות עימם, הכניסה שינויים למסמך הפיוס המקורי, שאותו קיבלה חמאס ברמה העקרונית.

 

אבו-זוהורי אמר כי חמאס מוכנה לפיוס, אבל הופתע לראות תוספות חדשות במסמך, שלא נידונו והסרת סעיפים שהיו במסמך המקורי. "אנו מנסים לארגן משלחת מטעמנו שתצא לקהיר, אנחנו רוצים לשלוח את המשלחת, אבל הבעיה אינה בצד שלנו", אמר. הוא ציין שתנועתו דורשת לבחון מחדש את המסמך לפני החתימה עליו וכי חמאס היתה מוכנה לחתום על המסמך המקורי.

 

דבריו של אבו-זוהורי מעידים על מתיחות שיא ביחסי מצרים-חמאס. סגן ראש הלשכה המדינית של התנועה, ד"ר מוסא אבו-מרזוק, אמר כי מצרים מפעילה לחצים כבדים על חמאס לחתום על המסמך כמו שהוא כעת.

 

בכירים מצרים התבטאו בימים האחרונים, כי החלטת חמאס אם לחתום על המסמך או לא,

אינה החלטה ריבונית שנמצאת בידי הנהגת התנועה, אלא כפופה לשיקולים ומניעים של מדינות באזור, ברמז להשפעת סוריה איראן וקטאר על חמאס.

 

במצרים משוכנעים כי ביקור הפתע שקיים חאלד משעל בקטאר, הפך את היוצרות והקשיח את עמדת תנועתו בנוגע להסכם הפיוס.

 

במקביל, ממשיכים בפתח וברשות ללחוץ על הנשיא הפלסטיני אבו מאזן להכריז באופן חד צדדי על קיום בחירות בינואר. הערכה היא כי אם עד תחילת השבוע לא תושג פריצת דרך במגעים לפיוס, יכריז אבו מאזן בסופו של דבר על קיום בחירות ב-25 בינואר - אולם ברשות, כמו גם בחמאס ובמצרים, אומרים כי הדבר לא יהיה בבחינת סוף פסוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי חמאס בעזה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים