שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בשבת: כל העולם מניף שלט למען כדור הארץ

בשבת, 24 באוקטובר, יערכו מסביב לעולם, וגם בישראל, שורה של אירועים בסימן 350 - הריכוז המומלץ של חלקיקי פחמן דו-חמצני באטמוספירה, שלדעת מדענים יציל את העולם משינוי האקלים. למה המספר הזה חשוב, למה עכשיו, מה יעשו בהולנד ובספרד, ומה יעשו בתל אביב ובים המלח. כל הפרטים

המנהיגים ממשיכים להתווכח ולהתקוטט סביב שאלה מי יקח אחריות ויהיה הראשון שיעז לפעול באמת לעצירת שינוי האקלים, אך בינתיים יש מי שלא נשארים אדישים: בשנה האחרונה החל קמפיין ציבורי שהולך וצובר תאוצה ברחבי העולם כדי לאלץ את המנהיגים לפעול - ומהר, לפני שיחמיצו את ההזדמנות.

 

הקמפיין המתוקשר, שצובר מעריצים ומתהדר בלא מעט פעילים מפורסמים, מתנהל תחת סיסמה שנראית תמוהה במבט ראשון. על כל הכרזות והעלונים, בכל סרטוני הרשת ובחזית כל ההפגנות נמצא המספר 350.

 

מה זה 350? זהו ריכוז חלקיקי הפחמן הדו-חמצני שהמדענים סבורים שהוא הבטוח ביותר עבור כדור הארץ. כיום שיעור הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה עומד על 387 חלקיקים למיליון (PPM), וצפוי לעלות עד 450 PPM אם נמשיך להיכנס למכונית ולנסוע לכל מקום, לבזבז חשמל שמופק על ידי שריפת פחם, לקנות עוד ועוד מוצרים שאנחנו לא באמת צריכים ולהציק לכדור הארץ.

  

קבלו הסבר:

 

הבנתם? מה הבנתם? לא הבנתם. קבלו עוד הסבר:

 

התנועה של מק'קיבן הפכה בשנה האחרונה לגל של פעילות בינלאומית, שמגיע לשיאו מחר - בשבת, 24 באוקטובר. ביום הזה ייערכו במקביל ברחבי העולם אירועים מיוחדים בסימן 350, שנועדו ללחוץ את המנהיגים לקבל החלטות אמיצות בכינוס האו"ם בנושא שינוי האקלים שייערך בתחילת דצמבר בקופנהאגן. החזון של מק'קיבן הוא ליצור כוח אזרחי עם כוח פוליטי לא מבוטל שיעורר את המנהיגים מאשידותם וילחץ עליהם לפעול.

 

מה יקרה ב-24 באוקטובר? באתר הקמפיין www.350.org מפורטת הרשימה המלאה, אבל הנה כמה צימוקים: 350 נגני כלי נשיפה - חצוצרות, טרומבונים, דיג'ירידואים ועוד - יתאספו מול הפרלמנט בלונדון כדי להבהיר לפוליטיקאים שצריך לנשום כדי לנשוף. בספרד יאפו 350 פשטידות בתנורים סולאריים, בפלורידה יצללו 350 צוללים למען שימור שונית האלמוגים, באמסטרדם ירקדו 350 רקדני סווינג הולנדים ועוד ועוד - ראו פירוט של האירועים, וגם מפה עולמית והסבר מלא על איך לקיים אירוע ולרשום אותו באתר.


אירוע ברפובליקה הדומיניקנית (צילום באדיבות www.350.org. שימוש ברישיון CC)

 


ועוד אירוע, בוושינגטון DC (צילום באדיבות www.350.org. שימוש ברישיון CC)

 

גם בישראל יתקיימו אירועים, והציבור הרחב מוזמן להשתתף בהם:

 

  • ארגון ידידי כדור הארץ - המזרח התיכון, מארגנים שלוש התכנסויות המוניות בשלושה מקומות סביב ים המלח. בכל אחד מהמקומות יסתדרו המשתתפים בצורת אחת הספרות 0, 5, ו-3 ויקראו לשימור ים המלח ולשימור כדור הארץ כולו. (פרטים כאן)

 

  • מי שמעדיף פעילות קצת יותר אינטנסיבית, מוזמן להשתתף במרתון רכיבה והחלקה על רולרבליידס בסימן 350. המסע יחל בבית שמש על כביש 38 - שמסמל את המספר 387 - כמספר החלקיקים למיליון של CO2 שיש כיום באטמוספירה. אז יעבור המסע לכביש 35 ויסתיים בקריית גת לאחר שהרוכבים והמחליקים גמאו 35 ק"מ - ואת המספר הזה כבר לא צריך להסביר לכם, נכון? יוצאים מסינמטק ת"א בשבת בשבע בבוקר (אבל תקדימו) ותביאו מים ו-50 ש"ח. 

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית
  • בהמשך למסע, למי שלא התעורר בשבע בשבת אבל רוצה בכל זאת לרכב, מוזמן להגיע לסינמטק ת"א באחת בצהריים לרכיבה משותפת עד נמל ת"א ובחזרה להפנינג עם מוזיקה. (פרטים כאן ובאתר המארגנים רולר ישראלי או בטלפון 2800170 - 052)

 

  • אם חשקה נפשכם במעורבות אקלימית עם אופי יהודי, עמותת "טבע עברי" מארגנת בסוף השבוע (פרשת נח) את שבת נח - שבת של קיימות ובה שלל פעילויות סביבתיות יהודיות ברחבי הארץ. (פרטים כאן)

 

  • החברה להגנת הטבע מארגנת הפנינג סביבתי עם טיולים ופעילויות בטבע במוזיאון הטבע בירושלים בשישי (23.10), ובעמק הנרקיסים בפי גלילות בשבת (24.10). (פרטים כאן)

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות 350.org
מספר חזק
באדיבות 350.org
אירוע 350 בהודו
באדיבות 350.org
ובמצרים
באדיבות 350.org
מומלצים