שתף קטע נבחר

ירדן מזהירה: פרובוקציה ישראלית בהר הבית

בשטח עדיין מתוח, אך מחר ייפתח כנראה ההר מחדש. בינתיים מגיעה התגובה ממזרח: לפי דובר ממשלת ירדן, ישראל מסכנת את השלום. במשטרה האשימו את התנועה האיסלאמית בליבוי המהומות, אך בתנועה טוענים בדיוק ההיפך: "המשטרה התקרבה באופן מאיים לילדים, נשים ומבוגרים, שבאו להתפלל"

15 שנים להסכם השלום עם ירדן, והיחסים נקלעים למתיחות בעקבות המהומות בירושלים. ירדן קראה אחר הצהריים (יום א') לישראל למנוע את כניסתם של כוחות הביטחון ו"גורמים יהודים קיצונים" להר הבית, והזהירה כי "פרובוקציות" כפי שהתרחשו היום מאיימות על המאמצים להשכין שלום במזרח התיכון. כך דיווחה סוכנות הידיעות הירדנית הרשמית.

 

שר התקשורת ודובר הממשלה הירדנית, נביל שריף, אמר כי הממלכה "מודאגת מאוד" מהמצב במתחם הר הבית, וכי אותן פרובוקציות מאיימות לא רק על היציבות באזור, אלא גם על שלום התושבים, האזרחים והמקומות הקדושים ב"ירושלים הכבושה". הוא הביע דאגה מפני האפשרות שגל אלימות נוסף יפרוץ ויגרור עוד מתיחות באזור.


מג"בניקים ומתפללים, היום סמוך להר הבית (צילום: רויטרס)

 

בשטח, כמה שעות לאחר המהומות סביב הר הבית, נותרו בהר כמה מתפללים מבוגרים. כל הצעירים שהיו במסגדים ובמתחם הר הבית יצאו מהמקום. ההר סגור כעת למתפללים מוסלמים ולמבקרים, אולם מהמשטרה נמסר כי אם לא יתחדשו המהומות ולא יתקבל מידע התרעתי נוסף, ייפתח מחר ההר מחדש - הן למתפללים והן למבקרים.

 

בסיכום היום, דיווחה המשטרה על תשעה שוטרים שנפצעו, בהם אחד שנזקק לפינוי, ועל 18 עצורים מבין מפרי הסדר. במקביל, אירע פיגוע דקירה במחסום קלנדיה, שבו נפצע בינוני מאבטח ישראלי מדקירת צעירה פלסטינית - שנעצרה במקום.

 

מיידים אבנים בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

בתנועה האיסלאמית, שהמשטרה מאשימה אותה בליבוי המהומות היום, טוענים שכל הנוכחים במקום ביקשו רק להתפלל, אולם המשטרה הציתה את האש כשהפעילה כוח מוגזם כלפיהם. "המשטרה התקרבה בצורה מאיימת לילדים, נשים ומבוגרים, שבסך הכל הגיעו להתפלל", אמר ל-ynet דובר הפלג הצפוני של התנועה, עו"ד זאהי נג'ידאת, שהיה בעצמו נוכח במקום במשך 12 שעות. לדבריו, אנשים ימשיכו לבוא ולהתפלל במסגד אל-אקצה.

 

גם ארגון הוועידה האיסלאמית מיהר להגיב על אירועי היום. "זהו חילול של המקומות קדושים למוסלמים", מסר מזכיר הארגון, אקמלדין אינסנגלו הטורקי, והוסיף כי מדובר ב"דבר חמור ביותר שיכולות להיות לו תוצאות שליליות". הוא פנה למוסלמים בכל רחבי העולם בבקשה "להגן על המקומות הקדושים".

  

"המתפללים לא הבינו מה קורה - וחטפו מכות באלות"

נג'ידאת סיפר כי הגיע למקום סמוך לשעה 4:30 לפנות בבוקר, יחד עם מאות מתפללים, כפי שהוא ורבים אחרים עושים מדי שבוע. לדבריו, אחת הסיבות להגעת מתפללים רבים במיוחד היום הייתה כרוז שהופץ על ידי קבוצה של קיצונים יהודים. יש לציין כי גם במשטרה דיברו היום על כרוזים של יהודים שביקשו להגיע להר, בנוסף לקריאות של גורמים איסלאמיים, ולכן נערכו בהתאם. אולם נג'ידאת טוען כי את הכוח הפעילו רק כלפי קבוצת המוסלמים בתוך המסגד, ולא בצדק.


להבות בהר הבית, היום (צילום: AP)

 

"הגעתי למסגד לתפילת א-סאג'ר, במקום היו מתפללים רבים", סיפר נג'ידאת. "עד 10:00 התאפשרה כניסה והמתפללים זרמו פנימה ופתאום המשטרה עשתה חגורה של עשרות שוטרים מסביב לחלק הדרומי של המסגד. בפנים באותה השעה היו מתפללים רבים שהרגישו שכוח המשטרה הולך וסוגר עליהם. זו הייתה אווירה מאיימת, פשוט גיהנום".

 

נג'ידאת מוסיף ומספר על התפתחות העימותים בין המשטרה לצעירים שנכחו במקום. "אנשים בסך הכל ביקשו להגן על עצמם.

ילדים התרוצצו לכל עבר, והמשטרה לא התחשבה באיש, זרקה רימוני הלם והיכתה אנשים עם אלות. המתפללים פשוט לא הבינו מה קורה. גם אלה שנכנסו לתפילת הצהריים חטפו מאוחר יותר מכות עם אלות".

 

נג'ידאת ומתפללים נוספים יצאו מהמסגד סמוך לשעה 16:00, כשהם מבטיחים לשוב ולהתפלל במקום. "המשטרה רוצה לקבוע עובדות בשטח, ומאמינה בפתגם ש'מה שלא בא בכוח, בא ביותר כוח'. לא יעזור להם, אנחנו תמיד נבוא ונתפלל. זו זכותנו הדתית ההיסטורית. אף אחד איננו רשאי לשלול את זה מאיתנו, ואנחנו לא נהסס לרגע להמשיך ולהעמיד אוטובוסים למען אנשים שמבקשים לבוא ולהתפלל. כבר עכשיו רואים שכמות המתפללים רק הולכת וגדלה, מבלי שאיש קורא להם לבוא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הר הבית היום
צילום: AFP
מנסים להשתלט על אש המהומות
צילום: AFP
מומלצים