שתף קטע נבחר

"פתאום הנהג איבד שליטה, וכולם עפו לכל עבר"

שעות לאחר התאונה הקטלנית בירדן החלו הפצועים - גמלאים מרמת-גן - לעבור לבתי החולים בישראל. מסוקים פינו חמישה פצועים לבית החולים הדסה בירושלים וארבעה נוספים לבית החולים תל-השומר. יתר הפצועים הועברו ממעבר אלנבי. "מי שישב מקדימה נפצע קשה, ומי שמאחור יצא בזול", סיפר פצוע

"נסענו באוטובוס מתקדם, הכל היה שקט, ואז פתאום הנהג איבד שליטה, וכולם עפו לכל עבר". כך סיפר הלילה (שבת) אחד מפצועי תאונת הדרכים בירדן, לצוות ישראלי שסייע לנפגעים הרבים. בתאונה נהרג אחד התיירים הישראלים, חברי קבוצת גמלאים מרמת-גן.

 

במהלך הלילה פונו פצועי התאונה במסוקים ובכלי רכב שנסעו דרך מעבר אלנבי לבתי חולים בארץ. בתחילה דווח כי מצבם של תשעה מהפצועים קשה, ו-25 קל, אך בבוקר נמסר שרק בבית החולים "שיבא" שבתל-השומר מאושפזת פצועה אחת במצב קשה ויציב, ואחת במצב בינוני.

 

מתוך 17 פצועים שהגיעו לשני בתי החולים של הדסה בירושלים נותרו הבוקר 12 באשפוז. בהדסה עין כרם נמצאים תשעה במצב קל-בינוני ובהדסה הר הצופים שלושה במצב קל. לפי מד"א, בבית החולים שערי צדק בעיר 11 פצועים קל.


העברת הפצועים במעבר אלנבי. פינוי "גב אל גב" (צילום: אילן מזרחי)

 

קשיש שנפצע בתאונה סיפר לצוות סיוע ישראלי על שאירע. "היינו באוטובוס גדול, מתקדם ושקט. היו איתנו שוטר ומדריך. פתאום האוטובוס איבד שליטה, כנראה בגלל הגשם, וכולם עפו לכל עבר". הפצוע סיפר כי ראה את האדם שנהרג בתאונה מוטל ליד מושב הנהג. "כל מי שישב מקדימה נפצע קשה, ואלה שישבו מאחורה יצאו בזול", סיפר.

 

העברת הפצועים נעשתה בשיטת של "גב אל גב" - אמבולנסים ירדניים הביאו את הפצועים למעבר, שם נאספו על-ידי האמבולנסים הישראלים. ל-ynet נודע כי הפצועים קשה אושפזו תחילה ב"מרכז הרפואי על שם המלך חוסיין" בבירה הירדנית עמאן.


אחד הפצועים מובא לבית החולים הדסה עין-כרם (צילום: AP) 

 

ד"ר ארנון אפק, סגן מנהל בית החולים "שיבא", סיפר כי "אנחנו מדברים על אנשים מבוגרים, פנסיונרים בשנות ה-70 לחייהם. זה מחייב אותנו במשנה זהירות, כי הם סובלים ממחלות רקע נוספות". לדבריו, הם קיבלו טיפול ראשוני טוב בירדן. "גם מומחי הטראומה שלנו אומרים זאת וגם המאושפזים עצמם".

 

הפצועים באורח קשה ובינוני פונו כאמור באמצעות מסוקים. שר הביטחון אהוד ברק, אישר לצה"ל לסייע בפינוי פצועי התאונה בירדן באמצעים אווירים וקרקעיים. ממשרד החוץ נמסר כי עם חלק ממשפחות הנפגעים כבר נוצר קשר, אך לא עם כולן.

 

באוטובוס שהתהפך נסעו 36 ישראלים. התיירים, שהיו בטיול של שלושה ימים בירדן, היו בדרכם לפטרה. באזור דבעה התהפך האוטובוס, ככל הנראה בשל איבוד שליטה של הנהג. כל הנוסעים נפגעו. מעיריית רמת-גן נמסר כי מדובר בטיול פרטי של גמלאים וכי העירייה לא מעורבת בארגונו. העירייה נמצאת בקשר רציף עם הגורמים הרלוונטיים. אגף הרווחה בעיר נערך להעניק שירות למשפחות הנפגעים.

 

  • משרד החוץ ומד"א פתחו מוקד שבו יוכלו בני המשפחות להתעדכן במצב יקיריהם. מספר המוקד: 1-700-509-444.

פורסם לראשונה 30/10/2009 23:51

 

בהכנת הידיעה השתתפו מיטל יסעור בית-אור, אפרת וייס, רועי נחמיאס ולירון סיני
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פצוע בהדסה הר-הצופים. "ראיתי את ההרוג ליד הנהג"
צילום: גיל יוחנן
פינוי פצועים לבית חולים בירדן
צילום: AP
מומלצים