שתף קטע נבחר

מסתמן: נתניהו ידחה את גירוש ילדי הזרים

הלילה תפוג הדחייה שעליה הורה ראש הממשלה בגירוש ילדי הזרים השוהים בישראל בניגוד לחוק. נתניהו מבקש שלא לגרשם, אולם החלטה סופית בנושא אפשר שתתקבל מחר

דחייה נוספת בסוגיה הכאובה, אך לא ברור עד מתי. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נוטה לפתור את בעיית ילדי העובדים הזרים כבר מחר (יום א'), וכנראה לא יכריז על גירושם. טרם הוברר אם ההכרעה תתקבל בדיון השרים המטפלים בסוגיה, או שתתקבל בידי ראש הממשלה ויועציו. כמו כן, טרם הוברר מתי תתקבל החלטה סופית שתחרוץ את שאלת הישארותם כאן.

 

הלילה בחצות תפוג החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשהות

את גירוש ילדים הזרים כדי להסדיר את הסוגיה. החלטה זו ניתנה לפני שלושה חודשים בדיוק, לאחר שורת צעדי מחאה מצד הילדים העומדים לפני גירוש וארגונים חברתיים שהתייצבו לצדם.

  

הדיונים שנערכו בסוגיה זו, שבהם השתתפו בין היתר שר המשפטים יעקב נאמן, שר האוצר יובל שטייניץ, שר הפנים אלי ישי, שר הרווחה יצחק בוז'י הרצוג ואחרים - לא הגיעו לכדי הכרעה והנושא הובא לפתחו של ראש הממשלה.

 

בפני ראש הממשלה עומדת בעיה חמורה יותר מ-1,200 הילדים המועמדים לגירוש - העובדים הזרים, שמניינם עומד על 430 אלף, מעל ל-5% מאוכלוסיית ישראל. נתניהו מודע לכך שהתקשורת ממוקדת עתה, יחד עם דעת הקהל העולמית, באפשרות שישראל תגרש את הילדים, אולם הוא סבור שהבעיה נטמעת בבעיה הגדולה של כלל העובדים הזרים, וכי ההשפעות החברתיות, הפליליות והכלכליות על ישראל גדולות בהרבה מבעיה זו.


ילדי עובדים זרים באירוע בגינת לוינסקי, הערב (צילום: עופר עמרם)

 

אולם נתניהו, למרות נטייתו שלא לגרש את הילדים על מנת לא לפגוע בתדמית ישראל, מבין שיש לעצור את התופעה כולה. הוא סבור שגם אם יותיר את הילדים הללו בארץ עליו לעצור כניסת רבבות ומאות אלפים המתדפקים על שערי המדינה, בעיקר מגבול מצרים. בנושא זה דעתו קרובה לזו של שר הפנים ישי, כמו גם השרים המעורבים האחרים. לכן מבקש נתניהו למצוא פיתרון כולל לבעיית העובדים הזרים בישראל ועצירת התופעה בטרם תיצור פגיעה בלתי הפיכה במרקם החברתי והכלכלי בישראל.

 

הנוסחה: פתרונות פרטניים לילדים 

על פי הנוסחה המוצעת, שכאמור טרם זכתה להכרעה סופית, הילדים לא יגורשו ויימצאו להם פתרונות פרטניים. על נושא זה ישקדו גורמי הרווחה, הרשויות המקומיות והגורמים המשפטיים הרלוונטיים.

 

לקראת קבלת ההכרעה יצא שר הפנים בהשתלחות חריפה במיוחד בעובדים הזרים הלא חוקיים. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 הזהיר: "יבואו לפה עכשיו, על-פי מה שהשר לביטחון הפנים אמר בדיון האחרון, מאות אלפי עובדים זרים עם מחלות צהבת, שחפת, חצבת, איידס, סמים ונתונים קשים". 

 

בלשכתו של השר ישי ממתינים להחלטתו של נתניהו והדגישו כי פעולות האכיפה של יחידת "עוז" יימשכו, אך לא יינקטו פעולות חריגות כלפי ילדי הזרים עד קבלת החלטה אחרת.

אנשי יחידת האכיפה לא יקבלו הנחיות שונות בעניין זה עד שתתקבל ההחלטה. יחד עם זאת, הבהירו בלשכתו של ישי כי הוא מתנגד למתן מעמד לאותם ילדים. מדוברות משרד הפנים נמסר: "עד להחלטה אחרת אנו פועלים על פי החלטה קיימת".

 

במקביל, נשמעים שוב קולות הקוראים להעניק מעמד לילדי הזרים החיים בישראל. השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, פנה לראש הממשלה בדרישה שלא לדחות שוב את ההחלטה בסוגיית הילדים - ולהעניק להם מיידית אזרחות. "הנזק שנגרם לילדים בעקבות הדחיות הוא קשה מנשוא. על ראש הממשלה למנוע דחייה נוספת, לקבל את ההחלטה הנכונה ולהעניק אזרחות לילדי העובדים הזרים", אמר ברוורמן.

 

מוקדם יותר השבוע התקיים דיון בוועדת השרים המטפלת בנושא ועל השולחן עלו מגוון נושאים הקשורים

לבעיית העובדים הזרים הלא חוקיים ואלה המסתננים לשטח ישראל. עם זאת, נראה היה שהשרים העדיפו לא להכריע בסוגיית גירוש הילדים.  

 

בדיון השתתפו שר האוצר שטייניץ, השר לבטחון פנים אהרונוביץ', שר הפנים ישי והשר לעניינים אסטרטגיים משה יעלון. אחת ההחלטות שהתקבלו בדיון היא שהמשרד לביטחון פנים ומשרדי המשפטים והפנים יגישו תוכנית להגברת הענישה והאכיפה בקרב מעסיקים. בנוסף, משרדי הביטחון והתחבורה יציגו חלופות לבניית גדר נגד מסתננים בגבול מצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו. יכריע מחר
צילום: רויטרס
ישי. מתנגד - ותוקף
צילום: גיל יוחנן
מחאת ילדי הזרים. ארכיון
צילום: ירון ברנר
חנוכת ספרייה לעובדים זרים בת"א הערב
צילום: עופר עמרם
מומלצים