שתף קטע נבחר

"קטש שחקן נחמד, אבל לא ברמה של אנ.בי.איי"

ג'ף ואן גנדי, מאמן הניו יורק ניקס עושה בימים אלה בליגת הקיץ בבוסטון. ל-ynet הוא מספר על הלחץ בניקס, על ההבדלים בינו לבין יתר המאמנים וגם על דורון שפר

בוסטון, המארחת בימים אלה את ליגת הקיץ, מציגה לעוברי אורח מחזות קצת מוזרים. באולם קטן, משהו שדומה יותר לאוסישקין, מצטופפים מדי יום עשרות סוכנים, מאמנים אירופאים וסקאוטים. לצידם עומדים גדולי השמות באנ.בי.איי בצדי המגרש ולא מפספסים שום מהלך של אף שחקן פוטנציאלי. השחקנים מצדם, משחקים כאילו חייהם מוטלים על הכף. ככה זה כשמאמן הניו-יורק ניקס, ג'ף ואן גנדי, משקיף עליך.
ואן גנדי, שנחשב לאחד המאמנים החכמים באנ.בי.איי, מגיע למקומות כמו בוסטון לא מתוך תחושת מחוייבות למקום העבודה. האיש שנולד בבית שכולו כדורסל, גדל לאבא מאמן ולאח שחקן, חי את המשחק, פשוטו כמשמעו. הוא הגיע רחוק יותר מכל בני משפחתו בזכות האישיות שלו, זאת למרות שבניגוד לרוב מאמני הליגה הוא מעולם לא היה שחקן אנ.בי.איי.
"בסופו של עניין אני רואה את המציאות באופן די ניטראלי", מסביר ואן גנדי את המעלות ואת המגרעות באימון בלי נסיון משחק. "זה לא יתרון ולא חסרון, זה רק שונה. אני מודע לכך שלמאמנים שהיו שחקנים יש כמה יתרונות על פני. מצד שני, אני גדלתי בבית של כדורסל אז אני חושב שבמישור הזה יש לי יתרון על אחרים".
ואן גנדי הצטרף לניו-יורק ניקס בסוף שנות התשעים כשהוא מודע ללחץ שבו הוא יצטרך לעמוד כמאמן הניקס. למרות חזותו הפקידותית משהו, הוא מתגלה כאחד המאמנים הקשוחים והמחוספסים בליגה, וכך הוא גם בוחר את שחקניו: "אני מנסה לבחור שחקנים שעובדים קשה. מעבר לכך, אני תמיד מדגיש את משחק ההגנה. אני מתאר לעצמי ששילוב שני המרכיבים האלה יוצר את הרושם שמתקבל כלפי חוץ".
ואם בבחירת שחקנים עסקינן, אין הזדמנות טובה מזאת לבדוק את מעמדו הנוכחי של עודד קטש בניקס. וקטש, ככל הנראה, לא יאהב את חוות הדעת הבאה של מאמן הניקס: "כל נושא עודד קטש היה יוזמה של המנכ"ל הקודם, ארני גראנפלד. אין לי מידע מדויק על השתלשלות העניינים, אבל מה שאני יכול לומר זה שבקלטות שראיתי בזמנו, עודד שיחק ברמה סבירה, אבל לא ברמת אנ.בי.איי".

שחקן ישראלי אחר, דורון שפר, פרש לאחרונה אחרי שהחליט שהוא מיצה את המשחק. אתה רואה את עצמך עושה צעד דומה ביום מן הימים?

"קודם כל, אני מאוד מופתע לשמוע ששפר פרש. אני יודע שהתופעה הזאת כבר קרתה למספר לא מבוטל של שחקנים ומאמנים ב-NBA. רובם הגדול לא פורש בגלל איזשהו פחד מאיבוד שכר, הכרה או יוקרה אלא מתחושה פנימית. אם אי פעם זה יקרה לי גם, אני אפרוש. אני מאד מעריך את שפר על אומץ הלב שלו".

נראה שמדיניות תקרת השכר קצת מגבילה אותך בנסיונותיך לשפר את הקבוצה, על מנת לתת את הפוש הנוסף ולהיות פייבוריטים לתואר.

נכון, חוקי תקרת השכר מעמידים בפנינו סיטואציה קשה מאוד בנוגע לשינויים בסגל הקבוצה.

בסוף העונה האחרונה היו סביב הקבוצה חילוקי דיעות קשים בנושא פטריק יואינג. מה אתה צופה שתהיה הסיטואציה עם השחקן בעונה הבאה? האם אתה רוצה שהוא יהיה עוזר המאמן שלך בעתיד?

קודם כל, לפי הידוע לי אין לפטריק שום אספירציות בנוגע לאימון כדורסל. לגבי הציפיות שלי ממנו לעונה הקרובה, אני בהחלט מצפה שיהיה גורם דומיננטי בקבוצה גם בעונה הבאה.
וכך לאחר שלא ראה מציאות גדולות מדי במחנה בבוסטון, יצטרך ואן גנדי לצאת לקרב בעונה הבאה שוב עם פטריק, ספריוול, ג'ונסון וכל השאר.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים