שתף קטע נבחר

games.co.il

ביקור-רטרו: מלחמות גלקטיות ב-Mass Effect

בעתיד נהיה חלק מקהילה גלקטית של כמה גזעים, רובם ותיקים מאיתנו בעשרות אלפי שנים. המשחק Mass Effect 2 ישוחרר בקרוב למחשב ול-Xbox, והגיע הזמן להיזכר במשחק הראשון

כמה מאות שנים בעתיד האנושות, אנחנו כבר לא לבד. רחוק מכך. אנחנו חלק מקהילה גלקטית של כמה גזעים, רובם ותיקים מאיתנו בעשרות אלפי שנות אבולוציה. אחרי כמה התנגשויות צבאיות עם הזרים - לא מוצלחות ברובן לצבא הארץ, הצטרף הכדור הכחול-ירוק שלנו ל"מועצה", ארגון בין-גזעי המשליט סדר בחלק הזה של הגלקסיה.

 

כך לפחות מתחיל הסיפור של Mass Effect, משחק התפקידים-פעולה המצליח ל-Xbox 360 והמחשב האישי שהצלחנו לפספס - עד לאחרונה.

  

 

חייל בודד בשם האנושות כולה

קומנדר ג'ון שפרד הוא חייל ומפקד מנוסה בצבא הארץ, המקבל מוקדם במהלך המשחק את ההזדמנות להפוך ל-Spectre - חבר בקבוצת לוחמי עלית הכפופים ישירות למועצה הגלקטית. עלילת המשחק מתחילה בכמה משימות אימון מקדימות בהן לומדים את הציוד ונקודות המיומנות של הדמויות בחבורתו של שפרד. מיד לאחר מכן קופצים ראש למים הקרים - כשהמזל של שפרד שם אותו בעקבותיו של סארן, חוצן סיבורגי ואכזרי שמתנקש בשותף למסע של המפקד הנאה.

  

המרדף אחרי סארן נמשך כמה עשרות משימות וכ-15 שעות משחק, במהלכן חוצה גיבורנו עשרות מערכות כוכבים עשירות במשימות צדדיות ובונוסים נסתרים. בליבת המשחק נמצאת מערכת הקרב - אני מודה שכששיחקתי זמן קצר במשחק על ה-Xbox, לא נהנתי מהעזרה הרבה שמציע המשחק בכיוון הנשק בזמן הירי. בגרסת המחשב לעומת זאת אפשר לכבות את העזרה ולשחק את קטעי הקרב קצת יותר כמו משחק פעולה בגוף ראשון - עם דיוק של עכבר.

 

המגע של Bioware המפתחת ניכר בכל פינה, וממש כמו ב-Knights of the old Republic אפשר להקפיא את הקרב בכל רגע ולחלק הוראות לשני בני הלוויה המזדמנים של שפרד. במהלך המשחק יצטרפו אל המפקד במסעו שישה לוחמים שונים עם יכולות ייחודיות והבחירה ביניהם לפני משימה עשויה להיות משמעותית.

 

באופן כללי היכולות מתחלקות בין יכולות קרב, יכולות טכנולוגיה (פריצה, שימוש במחשב ולוחמה נגד רובוטים) ויכולות ביוטיות, מעין כוחות על מגניבים בסגנון אקס-מן.

  

אפקט הכבדות

Mass Effect הוא משחק מאיים שמציף אותך במידע, חוויות ודמויות משניות מהרגע הראשון. כל שיחה הופכת לסיפור שהופך למשימה, וברגעים מסוימים אפשר לפתוח את היומן ולראות שלושים או ארבעים משימות פתוחות במקביל הפזורות ברחבי הסקטור הגלקטי.

 

אחרי כמה שעות משחק, לעומת זאת, מתברר כי המשימות הצדדיות די שבלוניות וחוזרות על עצמן, והעניין האמיתי נמצא במשימות הראשיות המועטות להפתיע - משהו כמו עשר שעות משחק אם מבצעים רק אותן ברצף. למזלם של חובבי המשחק, Bioware כבר השיקה שתי חבילות תוכן להורדה עם עוד כמה שעות של משימות מיוחדות ומתוסרטות קצת יותר בקפידה מהמשימות הצדדיות במשחק.

  

הדיאלוגים בין הדמויות השונות לשפרד גיבורנו גם הן דורשות תשומת לב ופעמים רבות בחירת כיוון שיחה מסוים יכול להוביל לרווח או פתרון מיוחד למשימה מסוימת. מצד שני, מכיוון שאפשר לנסות מחדש כמעט כל שיחה במשחק (או לשמור ולחזור לפניה במקרים קיצוניים), קשה להפסיד את כיווני השיחה המיוחדים.

  

מוסר ומשחקיות

בין אפשרויות דיאלוג ובחירת המשימות של שפרד אפשר לראות לא מעט החלטות מוסריות, דילמות שבדרך כלל במשחקי תפקידים לא לוקחים אותן ברצינות יתרה - אפשר להיות טוב או להיות טוב שמתנהג כמו מאצ'ו אכזרי.

 

ב-Mass Effect לעומת זאת הבחירות מרגישות יותר אמינות, והתוצאות חדות - איום על דמות מסוימת יניב כסף או משימה, איום על דמות אחרת שמפחדת פחות יגרום לה להפסיק לדבר עם שפרד ובעצם להפסיד את המשימה הצדדית - מה שגורם גם לשחקן שלא מרוכז בדיאלוגים לבחור בין אפשרויות כל הזמן.

  

הייתי שמח לראות את Bioware מגלה קצת יותר אומץ, ואם מוסר וגישה הם חלק מהמשחק אז ללכת עם זה רחוק יותר- גם ב-Mass effect הרבה מאפשרויות הדיאלוג הן צורות שונות להגיד אותו הדבר, והאופציה האחרונה בדרך כלל מובילה לתגובה קיצונית - חיובית או שלילית.

  

למען הגלקסיה, למשחק השני

באופן כללי, למרות החסרונות שלו, המשחק מספק הרבה שעות של הנאה, בהתאם לביקורות החיוביות שקיבל עד היום. מצד שני, קשה שלא להרגיש שמשהו חסר, שהמפתחת קצת יותר מדי חושבת על המשחק כחלק ראשון בטרילוגיה וקצת פחות מדי כסיפור בפני עצמו. אם מקבלים רק חלק קטן מהעלילה המלאה של המשחק, לפחות תדאגו לכמה עשרות משימות צדדיות ייחודיות.

  

Mass Effect 2 אמור להגיע לחנויות בעוד כחודשיים, בתחילת השנה הבאה, ולהמשיך את הסאגה במקום בו המשחק הראשון הסתיים. נותר רק לראות מה למדה המפתחת מהמשחק הראשון ואם היא תצליח להפתיע לטובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים