שתף קטע נבחר

טהרן: עימותים בין אלפי מפגינים לכוחות הביטחון

לפי חלק מהדיווחים, אנשי כוחות הביטחון פתחו באש לעבר מפגיני האופוזיציה, שביקשו לנצל את יום השנה למשבר בני הערובה בשגרירות ארה"ב לצורך הפגנות נגד המשטר

כוחות הביטחון באיראן התעמתו הבוקר (ד') בטהרן עם אלפי מפגינים, תומכיו של מנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסווי. בדיווחים לא רשמיים נמסר כי כוחות הביטחון מנסים לפזר את המפגינים שהתגודדו במספר מוקדים בעיר באמצעות גז מדמיע ואף בירי אש חיה.

 

אתר המזוהה עם תומכי מוסווי דיווח כי איש האופוזיציה מהדי כרובי הצטרף למפגינים בכיכר הפת תיר בבירה והתקבל בתשואות. מדיווחים בלתי רשמיים עולה כי גם בערים נוספות באיראן - איספהאן, שיראז ומשהד - מתעמתים כוחות הביטחון עם מפגיני האופוזיציה.

 

המפגינים צועקים "מוות לדיקטטור"

 

היום מציינים באיראן את יום השנה להשתלטות על שגרירות ארצות הברית בטהרן בשנת 1979, כחלק מאירועי המהפכה האיסלאמית.

מפגיני האופוזיציה ניצלו את ההזדמנות שבה קורא המשטר לציבור לצאת באופן חוקי ולהפגין נגד אמריקה כדי להמשיך ולהביע את המחאה שלהם נגד תוצאות הבחירות. בבחירות לנשיאות שנערכו בחודש יוני נבחר מחדש מחמוד אחמדינג'אד, אך האופוזיציה במדינה טוענת כי התוצאות זויפו.

 

מנהיגי האופוזיציה, מיר חוסיין מוסווי ומהדי כרובי, קראו לתומכיהם לצאת לרחובות להביע את מחאתם. מנגד הזהירו משמרות המהפכה את המפגינים לבל ינצלו את התהלוכה המתוכננת נגד ארצות הברית למחאה נגד השלטונות. כוחות הביטחון האיראנים נפרסו מבעוד מועד לקבל את פניהם של המפגינים.

 

עדי ראייה מסרו כי "מאות שוטרים, אנשי היחידה לפיזור הפגנות ואנשי מיליצית הבסיג' בלבוש אזרחי נפרסו במספר מוקדים בעיר".

עד ראייה נוסף מסר כי עשרות שוטרים מסתובבים בסמוך לשגרירויות בריטניה ורוסיה במרכז העיר. אתרי אינטרנט של האופוזיציה קראו למפגינים להתאסף ליד שגרירות רוסיה במחאה על כך שרוסיה הכירה בניצחונו של אחמדינג'אד.

 

בכל שנה מתאספים מפגינים מטעם המשטר מחוץ לשגרירות ארה"ב לשעבר, המכונה בפיהם "קן המרגלים", לציין את יום השנה להשתלטות על השגרירות. ב-4 בנובמבר 1979 פשטו על השגרירות חמושים והחזיקו במשך 444 ימים ב-52 בני ערובה אמריקנים. כמה ממנהיגי הסטודנטים שלקחו אז חלק בפעולה הם כיום בכירים בזרם הרפורמיסטי ונעצרו במהלך המהומות שפרצו לאחר הבחירות לנשיאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות בטהרן, היום
צילום: AFP
ההשתלטות על שגרירות ארה"ב ב-1979
צילום: AFP
מומלצים