שתף קטע נבחר

"רצח הנער מכפר קאסם - בגלל דחיפות באוטובוס"

המשטרה הודיעה על הגשת הצהרת תובע נגד ארבעה נערים מג'לג'וליה בגין רצח הנער אמג'ד שהוואנה, בן 15 מכפר קאסם, שנורה למוות באוטובוס. הרקע: דחיפות באוטובוס והעובדה שנערים מכפר קסאם "עשו עיניים" לנערות מג'לג'וליה. קצין משטרה: "אני לא זוכר אירוע דומה שביצעו נערים בגילם"

הרצח באוטובוס פוענח: ארבעה נערים מג'לג'וליה צפויים לעמוד לדין על רצח אמג'ד שהוואנה, בן 15 מכפר קסאם, שנהרג מאש שנורתה לעבר אוטובוס הסעות. ביחידה המרכזית של מחוז מרכז אומרים כי היום (ה') תוגש הצהרת תובע לקראת הגשת כתבי אישום נגד ארבעת הנערים, בני 16-17, שתיכננו בקפידה את הירי, אשר בוצע ככל הנראה בגלל סכסוך על דחיפות באוטובוס.

 

הרצח אירע לפני כחודש. החשודים פתחו באש לעבר אוטובוס הסעות האוסף תלמידים מכמה בתי ספר באזור המשולש, בכביש צדדי המחבר בין שני היישובים. שאהוונה נפצע באורח אנוש מהירי ותלמיד נוסף נפצע באורח בינוני. נהג האוטובוס, שרוב שמשותיו התנפצו, המשיך בנסיעה עד למרפאה. לאחר מכן פונה שהוואנה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, שם נקבע מותו.

 

היורים הסתתרו ככל הנראה בין עצי הזית שלצד השביל בו נסע האוטובוס. כאשר עבר שם, לאחר שהוריד תלמידים מבית הספר בטייבה, בג'לג'וליה ובכפר ברא. כשהיה בדרכו לכפר קאסם, נפתחה האש הקטלנית.


האוטובוס לאחר הרצח (צילום: עופר עמרם)

 

החשודים קיימו ישיבה - וחילקו תפקידים 

החקירה, שהתנהלה ביחידה המרכזית של מחוז מרכז, העלתה כי החשודים ברצח החליטו לממש את תוכניתם, בעקבות דחיפות וקטטה שהיו באוטובוס מספר ימים לפני הרצח בין נערים מכפר קאסם לנערים מג'לג'וליה. כמו כן, הם רצו לפגוע בתלמידים מכפר קאסם ש"עשו עיניים", לדבריהם, לבנות מג'לג'וליה. שאהוונה עצמו כלל לא היה מעורב באירועים האלו.

 

לפי החשד, לאחר שגמלה בלבם ההחלטה, קיימו ארבעת החשודים ישיבה, וחילקו את התפקידים - הם בחרו ביורה, בנהג ובתצפיתן. ראש שלוחת שרון ביחידה המרכזית של מחוז מרכז, רב פקד תומר כהן, אמר כי מהחקירה עולה שהארבעה ביצעו את המעשה בקור רוח שלא מתאים לנערים בגילם. גם לאחר הרצח, הם הסתתרו במקום הירי ודאגו לא להיחשף.

 

"למרות שמדובר במעשה אמוציונלי", אמר רב פקד כהן, "המעשים שלהם מעידים על קור רוח ושקט נפשי באותו הזמן. אני קצין ותיק, אני לא זוכר אירוע דומה שבו נערים בגילם מבצעים מעשה שכזה תוך כדי תכנון מדוקדק ואפילו השגת נשק אוטומטי שלא קל להשיג. הם אף טרחו ולמדו לתפעל אותו ודאגו להסתיר אותו לאחר האירוע. ללא ספק מדובר במעשה קיצוני, בחשיבה קיצונית של נערים. בחשיבה של אדם נורמטיבי מעשה כזה הוא מעשה מאוד חריג". 

 

לדברי כהן, החשודים ביצעו את המעשה בכוונה לפגוע בכמה שיותר נערים מכפר

קאסם. "בנס הסתיים האירוע הזה בהרוג ופצוע אחד בלבד. כל החטא של אמג'ד הוא שהוא היה משוייך לקבוצת הנערים מכפר קאסם. התכנון שלהם היה לפגוע בכל הקבוצה מכפר קאסם ולא בהכרח באמג'ד עצמו".

 

מפקד מחוז מרכז, ניצב ניסים מור, אמר כי מדובר באירוע חמור ביותר של פגיעה בתלמידים וכבר בתחילת האירוע הנחה את חוקרי הימ"ר להשקיע כל משאב אנושי ומאמץ לאיתור החשודים במעשה. בנוסף לכך, בעקבות האירוע החלו במשטרה לבצע פעילות מול הרשויות המקומיות כדי לפעול בנושא האלימות והשימוש באמצעי לחימה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמג'ד שהוואנה
צילום: אתר panet.co.il
מומלצים