שתף קטע נבחר

בעיקר לשטח: מצלמת Optio WS80

אם אתם מצלמים במקומות רטובים ומלוכלכים המצלמה של פנטקס תתאים לכם. לצילומים רגילים עדיף לחפש מתחרות עם איכות טובה יותר

ה-Pentax Optio WS80 היא מצלמה עמידה במים המתאימה לשימוש עד לעומק של מטר וחצי. המצלמה יכולה לצלם ברזולוציה של 10 מגה פיקסל, עם זום אופטי של 5x. היא מצוידת במסך LCD בגודל 2.7 אינץ'. בקטגוריה זו של מצלמות עמידות במים ואבק, המתחרות הראשיות של WS80 הן ה-D10 של קאנון וה-33Z של פוג'י (לסקירה).

 

עיצוב ומבנה

ה-Optio החדשה היא מצלמה קומפקטית. רוחבה 92 מ"מ, גובהה 60 מ"מ ועומקה 22 מ"מ. משקלה קל מאוד ועומד על 105 גרם לערך, כולל הסוללה. המצלמה יצאה לשוק בשני צבעים אפשריים: שחור וכתום או לבן וסגול.

 

עיצוב וצבעי המצלמה צעירים מאוד, ואין לה מראה יוקרתי, בדומה למתחרות. למרות משקלה הקל המצלמה מרגישה טוב ויציב ביד. גוף המצלמה עשוי פלסטיק באיכות משביעת רצון ונראה עמיד ולא עדין במיוחד, כיאה למצלמה עמידה במים ואבק. ניתן לקחת אותה בראש שקט לאימון מילואים בנגב או לטרקים ומסלולים רטובים במיוחד.

 

המסך משתרע על רוב חלקה האחורי של המצלמה, ומשאיר מרווח ברוחב אצבע לכפתורי השליטה הקטנים והבולטים. שם תמצאו את מרבית הכפתורים הסטנדרטים לגישה מהירה, כגון פלאש ומחיקת תמונות. בנוסף, ניתן למצוא שם כפתור מיוחד למצב זיהוי פנים ומנגנון זיהוי חיוכים. בתחתית ישנו כפתור ירוק, המשמש למחיקת תמונות שצולמו וכאופציה נוספת במצב צילום, (על כך נרחיב בהמשך).

 

בתחתית המצלמה נמצא כנהוג פתח הכנסת הסוללה וכרטיס הזכרון ביחד עם שקע חיבור ה-USB והאודיו/וידאו (באותו שקע). את מכסה הפלסטיק, המצופה גומי לאטימה כנגד מים ניתן להסית, כך שיהיה אפשר לחבר בקלות את הכבל המתאים.

 

עדשת המצלמה הסטטית ממוקמת בפינה הימנית עליונה של המצלמה, ואינה כוללת שום כיסוי מגן ,מה שמשאיר אותה חשופה לשריטות ופגעים. אפילו תריס הזזה פשוט יכול היה להתאים פה.

 

 

פונקציות ושימושיות

לחיצה על כפתר ה- Menu בגב המצלמה מעבירה לתפריט הגדרות הצילום המוצג על גבי רקע שקוף. לחיצה על כפתורי ה"חיצים" שמאלה או ימינה לוקחת את המשתמש להגדרות כלליות של המצלמה, שם ניתן לשנות פרמטרים כגון שפה ותאריך. על גב המצלמה נמצא כפתור ירוק, המשמש למחיקת תמונות במצב צפייה, ובמצב צילום ניתן לקבוע אותו ככפתור גישה מהירה לאופציה כלשהי שנקבעת מראש בהגדרות כמו הגדרת ה-ISO או המיקוד.

 

במצלמה קיימים 22 מצבי צילום מוגדרים מראש כמו צילום נוף, צילום תת מימי, גלישה, פורטריט וצילום לילה. בנוסף קיים כמובן מצב הצילום האוטמטי ומצב להגדרה ידנית.

 

באופן כללי ניתן לומר שמבחר הגדרות הצילום ב-WS80 הוא די מצומצם. לא ניתן לשנות את תכונות הצילום מעבר להגדרות הבסיסיות. במצב הידני ניתן לשלוט על שלושה פרמטרים בלבד: רגישות, איזון הלבן והמיקוד. ישנם טלפונים סלולרים לא מעטים המאפשרים שליטה ידנית רחבה יותר.

 

השליטה במצלמה היא נוחה ופשוטה, וזאת עקב הדלות היחסית של אפשרויות הצילום שלא משאירה הרבה מקום לטעויות.

 

מסך

מסך המצלמה בגודל 2.7 אינץ' מציג ברזולוציה של 230 אלף פיקסלים. בדומה למצלמה המקבילה של פוג'י וגדול יותר מהמקבילה של קאנון.

 

ביצועי המסך טובים, זווית הצפייה רחבה בצפייה מהצדדים ומלמעלה, ופחות רחבה בצפייה מלמטה. במבחן תחת השמש יש השתקפות קלה תחת אור שמש ישיר אך הטייה קלה של המצלמה בדרך כלל פותרת את הבעיה.

 

זמני תגובה

  • הזמן בין ההפעלה עד שאפשר לצלם תמונה: נמדד על 1.15 שניות
  • מרווח הזמן בין צילום תמונה לבין האפשרות לצלם תמונה נוספת: נמדד על 2.4 שניות עם פלאש, 2.2 שניות בצילום יום ללא פלאש, וכמעט 4 שניות בצילום במקום חשוך ללא פלאש.
  • הזמן העובר בין לחיצה על כפתור הצילום לבין הצילום עצמו עומד על 0.032 שניות לערך.

 

איכות תמונה

הבעיה המרכזית והמאוד בולטת באיכות התמונה של המצלמה היא הרעש. ניתן להבחין ברעש בתמונות כבר החל מ -100 ISO חוץ מאשר בתנאי צילום חוץ לאור השמש כאשר כבר החל מ -ISO 200 הרעש חזק. מצב הצילום האוטומטי לא מווסת היטב את הרגישות, והתמונות יוצאות כמעט תמיד רועשות מאוד בתנאי תאורה בינוניים ומטה. בכדי לקבל תמונה לא רועשת בתנאי תאורה חלשים חייבים להשתמש בפלאש ובISO- נמוך של 64 או 100. אומנם המצלמה תומכת ברגישות של עד ISO 6400 אך אין טעם להגיע לרמה זו.

 

התמונות הבאות צולמו בחדר מואר מאוד, כאשר בתמונה העליונה הצילום היה במצב אוטומטי והמצלמה בחרה ב-ISO 800. בתמונה השניה והשלישית הצילום נעשה עם הגדרת רגישות ידנית ל -ISO 64 והצילומים נעשו עם ובלי עזרת פלאש בהתאמה.


צילומים: tigo

 

ניתן להבחין כי התמונה העליונה רועשת מאוד ביחס לשתיים האחרות, שיצאו יחסית חדות ונקיות מרעש.

 

בתנאי צילום טובים איכות התמונה הינה בינונית ביחס למצלמות קומפקטיות רגילות, אך דומה לאיכות התמונה במצלמות עמידות במים אחרות. תמונות מאקרו יצאו טובות וחדות.


תמונות שצולמו במצב מאקרו

 

במבחן העיניים האדומות ה-WS80 עמדה יפה, ולא נתקלנו בתופעה בצילומי פורטרט. הצבעים המתקבלים דומים למקור אם כי מעט כהים יותר.

 

וידאו

למצלמה מספר רזולוציות לצילום וידאו ובראשן צילום HD ב720X1280 פיקסלים. ניתן גם לצלם ברזולוציות של 480X640 ו240X320 פיקסלים, ובכל רזולוציה ניתן לבחור בצילום של 30 או 15 פריימים לשנייה. איכות הוידאו טובה ולא מאכזבת, מלבד הרעש שניתן להבחין בו גם בצילום זה אם כי הוא פחות מפריע. המצלמה עושה שימוש בזום דיגיטלי ולא בזום האופטי בשימוש בצילום הוידאו, דבר הגורע מאיכות התמונה.

 

קבצי הוידאו נשמרים בפורמט AVIועל גבי כרטיס זיכרון של 2 גיגה בייט, לדוגמה, ניתן לצלם קטע וידאו באיכות HD עד לאורך של 11 דקות לערך.

 

חיבור הוידאו היוצא הוא חיבור אודיו/וידאו רגיל (כבל מסופק בערכה) ולא HDMI, אך כך גם אצל המתחרות בקטגוריה.

 

עדשה וזום

עדשת המצלמה היא עדשה סטטית (לא יוצאת ממקומה גם בהפעלת הזום האופטי) בדומה למצלמות הלייף סטייל שלא כל כך פופולריות בארץ. טווח המצלמה הוא 35-175 מ"מ במונחי פילם 35 מ"מ, מה שאומר זום 5x. מפתח הצמצם הוא בתחום הקטן יחסית של F3.8-F4.7 שלא מאפשר להכניס כמות אור גדולה, ולכן מקשה על צילום בתנאים חשוכים.

 

לעדשה אין מייצב תמונה אופטי, והמצלמה נעזרת במערכת להפחתת רעידות - Shake Reduction שפיתחה PENTAX המסייעת לקבלת תמונות פחות מטושטשות.

 

זיכרון ואורך חיי סוללה

הצהרת היצרן על אורך חיי הסוללה היא בסביבת ה- 200 תמונות. בבדיקה שלנו הצלחנו לסחוט קצת יותר והגענו ל- 213 תמונות ומספר קטעי וידאו קצרים, עד שהסוללה התרוקנה.

 

הזכרון הפנימי ב-WS80 הוא רק 33.6 מגה בייט והמצלמה תומכת בכרטיסי זיכרון SD ו-SDHC בכל הנפחים הקיימים בשוק. לדוגמה על כרטיס זיכרון בנפח 2 ג'יגה בייט ניתן לאחסן כ-500 תמונות באיכות הגבוהה ביותר.

 

עמידות במים ובאבק

ה-Optio WS80 מציעה הגנה בפני מים ואבק, ומאפשרת שהייה עד עומק של 1.5 מטר למשך שעתיים - את זה היא מבצעת היטב.

 

עומק זה רדוד ביחס למתחרות המציעות עמידות בעומקים גדולים יותר. אפילו האחות של ה-WS80, ה-W80 מציעה עמידות בעומק של עד 5 מ'.


 

צילומים רטובים

אם אתם מצלמים הרבה במקומות רטובים ובתנאי שטח קשים ומלוכלכים אז הWS80 יכולה להתאים לכם שכן שם עמידותה למים ואבק תבוא לידי ביטוי.

 

אם אתם לא מצלמים בתנאים אלו באופן תכוף, נמליץ לכם לחפש מצלמה עם איכות תמונות טובה יותר.

 

Pentx Optio WS80

מחיר: 1,470 ש"ח

ציון: 


 

 

בעד: עמידה כמעט לכל מצב – מים ואבק, קומפקטית, קלת משקל

נגד: התמונות יוצאות עם הרבה רעש כשלא מצולמות בתאורה טובה, יקרה, שליטה ידנית מצומצמת

 

מפרט טכני

חיישן: 1/2.3” CCD

רזולוציה: 10 מגה פיקסל

וידאו: 1280x720p30/15, 640x480p30/15, 320x240p30/15

מסך: LCD 2.7 אינטש, רזולוציה 230,000 פיקסלים

כניסות ויציאות: USB 2.0 hi-speed, AV out

וידאו: Video out: NTSC, PAL

ממדים: 92 מ"מ רוחב, 60 מ"מ גובה ו22 מ"מ עומק

משקל: 105 גרם כולל סוללה

ISO: Auto: 64-6400 (ISO 3200-6400, 5M)

Manual: 64-6400

זום אופטי: 5x

זיכרון: פנימי 33.6 מגה בייט, כרטיסי זיכרון מסוג- SD + SDHC

סוללה: ליתיום איון נטענת רזולוציה: 10 מגה פיקסל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים