שתף קטע נבחר

מבחן צהר

"יישר כוח לרב פוירשטין שקורא להוציא את ג'ק טייטל, אם יורשע, מחוץ למחנה. אבל מבחן המנהיגות האמיתי של רבני צהר יהיה ביכולתם לטפל במנהיגות ולא בש.ג". גדי גבריהו במכתב פתוח לרבני צהר

לרב פוירשטין היקר,

 

יישר כוח למאמר החשוב והאמירה כי "על הרבנים להכריז כי אם יוכח שטייטל עשה את המיוחס לו - אנו מקיאים אותו מתוכנו כפי שהוקא והוקע קין מהחברה. כי אין לנו חלק ונחלה לא איתו ולא עם תפיסותיו ומעשיו הרעים".

 

המאמר של חבר הנהלת צהר הוא אכן חשוב, אך הוא עוסק בש"ג שסוף סוף נתפש וכולם יכולים "לעשות עליו" שרירים. הנה, גם לנו יש רוצח משלנו ועכשו נוכיח לכולם כמה אין לנו חלק ונחלה בתפיסותיו ומעשיו הרעים.

 

אבל האם תסכים בבקשה לצעוד צעד אחד קטן וחשוב קדימה ולהכריז את אותה הכרזה בדיוק על רבנים? אם יוכח שרבנים היו שותפים בעבר, אפילו בעקיפין, למעשי טרור או שתמכו לאחר מעשה במעשים כנ"ל וקלסו ופארו אנשי טרור ו/או את מעשיהם אזי יש להקיא ולהוקיע אותם מתוכנו וכו'?

 

האם לארגון שאתה חבר הנהלה בו ושהוקם בעקבות רצח ראש ממשלת ישראל יהיה את העוז והאומץ להוקיע את אותם רבנים שכינו ומכנים את ברוך גולדשטיין - קדוש? אם ברוך גולדשטיין שרצח בדם קר 29 (עשרים ותשעה) מתפללים מוסלמים ופצע 125 (מאה עשרים וחמישה) - קדוש, מדוע שלא נעניק את התואר המכובד גם לג'ק טייטל?

 

האם ארגון רבני צהר לא שמע על חלקת הקבר המפוארת של ברוך גולדשטיין? האם שמעו בארגון שלכם על הספר "ברוך הגבר" ועל המאמרים המזוויעים המופיעים בו? בשבת האחרונה נכתב בשם הרב שמואל אליהו: "ברוך גולדשטיין נתפס כשונה כי הוא ניסה להציל מפיגוע, אז אפשר למצוא צד מסוים של אדם שפעל לא נכון, אבל הציל חיים. אפשר בצדק לחלוק עליו, אבל זו הסיבה שיש שמבינים אותו". האם ייתכן שגם הרב שמואל אליהו מבין אותו?

 

האם זו ההוקעה עליה דיברת?

 

אתה ודאי קראת כמוני את ספרו החשוב של חגי סגל "אחים יקרים". יש שם תיאורים מפורטים ומדויקים על חלקם של רבני קרית-ארבע במעשי המחתרת היהודית "... הובעו מספר דעות בקשר למהות פעולת ההרתעה והוחלט, בתמיכת הרבנים פה אחד, שיש לבצע פעולת פיגוע המוני בנפש... (עמ' 204)". מדוע ארגון צהר לא מבקש להוקיע את אותם רבנים?

 

ודאי קראת כמוני את מכתב שלושת הרבנים שנשלח בינואר 1995 ל-40 רבנים חשובים בישראל ובחו"ל ושם נשאלה השאלה האם חל על ראש ממשלת ישראל וממשלתו דין מוסר. ("רצח בשם אלוקים"- קרפין ופרידמן, הוצאת הד-ארצי-זמורה ביתן) המכתבים המקוריים נמצאים בארכיונים וניתן להגיע אליהם. לפחות רב אחד מאותם רבנים שחתמו על המכתב התאמץ בכל מאודו לאפשר לרוצח המתועב להתחתן ולהתייחד עם רעייתו. האם גם את הרוצח גולדרינג יחתנו אותם רבנים? ומה על מצוות פרו ורבו החשובה?

 

הרב עוזי שרבף שהיה שותף מלא למעשי המחתרת היהודית הראשונה ונשפט למאסר עולם בגין מעשי רצח במכללה האיסלאמית ובגין הכנת מטעני חבלה לאוטובוסים במזרח ירושלים מפרסם טור פרשת שבוע בעלון "ארץ ישראל שלנו". האם ניתן לבקש מארגון צהר לנסות ולמנוע כניסת העלון הנ"ל למקדשי המעט שלנו?

 

אז יישר כוח למאמר האמיץ. אבל לא נוכל למנוע מעשים של בודדים אם רבני העדה ימשיכו לקלס, לפאר לרומם, לכתוב ספרי הלכה ("תורת המלך") ולתת להם הסכמות ולקרוץ לאנשים דוגמת גולדשטיין ועמיר. מבחן המנהיגות האמיתי של ארגון רבני צהר יהיה ביכולתו לטפל במנהיגות ולא בדגי הרקק.

 

והיה מחניך קדוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טייטל. ש.ג
צילום: ירון ברנר
מומלצים