שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מדבדב: הכלכלה הרוסית צריכה לעבור מודרניזציה
  בנאומו השני לאומה הציע נשיא רוסיה רעיון מקורי לייעול הכלכלה - צמצום 11 אזורי הזמן מקלינינגרד ועד ולדיבוסטוק. הוא גם קרא לזניחת התעשיות הכבדות של העידן הסובייטי ומעבר לטכנולוגיות מודרניות. "השרידות הלאומית תלויה בכך"

  נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, קרא הבוקר (יום ה') לצמצום 11 אזורי הזמן במדינה כדרך לייעול הכלכלה. רוסיה, שבה המרחק בין הנקודה המערבית ביותר באזור קלינינגרד עד לנקודה המזרחית ביותר באזור חצי האי קמצ'טקה, הוא כ-8,000 קילומטרים, סובלת קשות מפערי הזמן הגדולים בה - דרך הגורם לה להפסדים כספיים משמעותיים. כך לדוגמא, כשבמוסקבה נמצא יום העבודה בשיאו - בוולדיבוסטוק שמזרח הרחוק השעה היא שעת לילה מאוחרת.

   

  עיקר נאומו השנתי השני לאומה של מדבדב, עסק בנושאים כלכליים. נשיא רוסיה אמר כי ארצו חייבת לפתח טכנולוגיות מודרניות ולהקטין את "תלותה המשפילה" של הכלכלה בייצוא חומרי גלם. לדבריו, רוסיה סומכת יתר על המידה על התעשייה הכבדה של בריה"מ ההיסטורית ועליה לעבור לטכנולוגיות מידע, טלקומוניקציה וחלל.

   

  "איננו יכולים להתבסס עוד על הישגי העבר מטעמי יוקרה לאומית. איננו יכולים לחכות רגע אחד נוסף, אנו צריכים להשיק תהליך של מודרניזציה בבסיסי התעשייה שלנו. השרידות הלאומית שלנו בעולם המודרני תלויה בכך. אל לנו לחפש אשמים בעולם למשבר הכלכלי - אנחנו לא עשינו מספיק", אמר מדבדב. הוא קרא גם להמשך תהליכי ההפרטה של החברות הממשלתיות הגדולות.


  מדבדב נאום, היום במוסקבה (צילום: רויטרס)

   

  בהתייחס לשחיתות השלטונית ברוסיה, אמר מדבדב כי "יש להשליך לכלא כל פקיד רשמי המורשע בשחיתות". יצויין כי מדד השקיפות הבינלאומי ב-2008 הציב את רוסיה במקום ה-147 מתוך 180, אחרי מדינות כמו בנגלדש ותימן. מדבדב קרא גם להמשך תהליכי הדמוקרטיזציה ברוסיה וציין כי יש להקל על מתן אשרות לזרים המעוניינים לבקר ברוסיה.

   

  הוא הדגיש כי יש להקטין את מספר החתימות הדרושות לרשימת מפלגה ברוסיה, כדרך להגדלת מספר המפלגות המיוצגות בפרלמנט והקטנת כוחה הגדול של מפלגת השלטון. עם זאת, הדגיש נשיא רוסיה כי כל ניסיון לערער את יציבות השלטון ולפלג את החברה הרוסית באמצעות "סיסמאות דמוקרטיות" - ייעצר.

   "החוק שווה לכולם, גם למפלגת השלטון וגם לאופוזיציה. חופש משמעותו גם אחריות ואני מקווה שכולם מבינים זאת". דבריו של מדבדב בהקשר זה קשורים בעיקר למחאה של מפלגות האופוזיציה על "התערבות השלטונות" בבחירות המקומיות שהתקיימו בחודש שעבר.

    

  נשיא רוסיה אמר כי ממשלו ימשיך במאבק בטרור הבינלאומי והתייחס בעיקר למלחמה במורדים בחבלים הבדלניים בצפון הקווקז - אותם כינה "שודדים". הוא הוסיף כי רוסיה תפרוס בשנה הבאה יותר מ-30 טילים בליסטיים בנקודות שונות ותזמין שלוש צוללות גרעיניות חדשות. הוא קרא גם לשיתוף פעולה בינלאומי לחתימה על הסכם ביטחון לאירופה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים