שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פלסטינים: עשרות עצי זית נכרתו בכפר ליד יצהר

  אכרם עמראן מהכפר בורין הגיע לפנות בוקר למטע וגילה, לדבריו, 97 עצים שנכרתו. "כאשר גיליתי את הטבח שהיה הבוקר באדמה שלי, בכיתי", אמר ל-ynet. ביצהר הסמוכה הטילו ספק במהימנותו: "גם בספטמבר הוא טען שעקרו לו 97 עצים"

  עונת מסיק הזיתים בעיצומה - וכך גם הפגיעה בעצים: חקלאים פלסטינים בכפר בורין, שליד ההתנחלות יצהר בשומרון, גילו הבוקר (יום ה') באדמותיהם כי עשרות עצי זית נכרתו.

   

  אכרם עמראן מבורין סיפר ל-ynet כי ב-5:30 לפנות בוקר הוא גילה 97 עצי זית כרותים באדמתו. "אני לא מתבייש להודות, שכאשר גיליתי את הטבח שהיה הבוקר באדמה שלי, בכיתי. אלה עצים בני יותר מ-60 שנה וגידלתי אותם בדיוק כמו את הילדים שלי".

   

  עמראן אמר כי לעצים שנכרתו ערך רב: "אני מתפרנס מהעצים האלה ולא עובד בשום דבר אחר. אבל לא רק הפרנסה שהלכה כואבת לי, כואב לי שהמטע שגידלתי וטיפחתי הלך ברגעים. זה היה מראה כואב, באמת טבח ואני לא מגזים".


  "חוששים ליום שאחרי המסיק" (צילום: AFP)

   

  החקלאי הפלסטיני הוסיף כי הודיע אודות הנזקים למפקדת התיאום והקישור הפלסטינית וכי נציגי התיאום הישראלים הגיעו לשטח. לדבריו, מי שעומד

  מאחורי המעשה - הם מתנחלים: "לא ראינו אותם כי בטח הם הסתננו בלילה, אבל אף אחד אחר לא יכול לעשות את זה".  

   

  בארגון רבנים למען זכויות אדם אמרו בתגובה כי "העשבים השוטים של ההתנחלויות הקיצוניות חולשים על מאות דונמים ומקבלים את הסכמת הרבנים שלהם - בעידוד מפורש או בשתיקה כהסכמה. מאות עצי זית הושחתו על-ידי מתנחלים גם בזמן המסיק, למרות תיגבור האבטחה הצה"לית, ואנחנו חוששים מאד ליום שאחרי המסיק".

   

  בהתנחלות יצהר שבשומרון הטילו ספק באמינותו של המתלונן. "אכרם עמראן התלונן גם ב-29 בספטמבר כי עצי הזית שלו נעקרו. גם אז, לפני כחודשיים, נקב במספר המדויק של 97 עצים, בדיוק כמו היום, מה שמעלה יותר מחשד שמדובר בתלונה ממוחזרת, ואמינות שתיהן - בהתאם".

   

  בחודש יולי נכרתו 22 עצי זית בכפר בורין, כחלק ממדיניות "תג מחיר" - פעולות תגמול לפינוי מאחזים בלתי חוקיים. מוחמד זיבן, בעל המטע, סיפר: "זה היה מאוד קשה. אני כמעט התמוטטתי. בני משפחתי מגדלים את העצים האלה כמעט 50 שנים ולראות אותם בלילה אחד נעלמים - זה לא משהו פשוט".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים