שתף קטע נבחר

מוחמד חולם להיות הערבי הראשון בפילהרמונית

מחר יראה מוחמד שלבי בן ה-16 מאכסאל את התזמורת הפילהרמונית בפעם הראשונה. הוא חולם שבעתיד יהיה חלק מהתזמורת: "אני לומד היום לנגן על כלים נוספים ויודע שכך יהיה לי קל יותר להתקבל"

מוחמד שלבי, נער בן 16 מהכפר אכסאל שליד נצרת, חולם להיות הנגן הערבי הראשון של התזמורת הפילהרמונית. בדרך להגשמת החלום הוא מנגן בתוכנית מיוחדת לנגנים צעירים בפריפריה, בהשראת חזונו של המנצח, זובין מהטה. רגע לפני שייראה מחר (יום א') הופעה ראשונה של התזמורת בהיכל התרבות ביפעת שבעמק יזרעאל, הוא אומר כי אין דבר בחיים שהוא דמיוני מידי. הוריו מחזקים אותו אך, מוסיפים באותה נשימה: "מוזיקה זה רגש והיהודים צריכים להרגיש חיבה לנגן וכשיש קושי לקבל אותך כערבי זו בעיה".

 

שלבי, נגן עוּד מוכשר, מנגן על הכלי מאז שהוא זוכר את עצמו. אביו נגן עוּד בעצמו שלא הגשים את חלומו, הוא שלימד אותו לנגן - עד שלפני שלוש שנים הבין כי בכדי שבנו יוכל להתקדם באמת עליו ללכת וללמוד במקום אחר. "אחי הוא אחד מ-50 נגני העוּד הטובים במזרח התיכון, אך הוא לא הצליח להגיע לשום מקום כי מעולם לא למד בצורה מקצועית. אמרתי עם מוחמד זה לא יקרה", סיפר האב פתחי.

 

לפני שלוש שנים הגיע שלבי לבית האומנויות של המועצה האזורית עמק יזרעאל, בכדי לנסות ולהתקבל להרכב "לאודה". מדובר בהרכב של 12 נגנים יהודים וערבים. מוחמד, שלא ידע כלל לקרוא תווים, נכשל באודישן. "התקשרתי לאבא של מוחמד מבוהל ואמרתי לו: 'אמרת שהילד יודע לנגן'", סיפר אורי בן דוד, מנהל בית האומנויות, שהחליט לתת לנער הזדמנות שנייה. 


מוחמד שלבי והעוּד (צילום: חגי אהרון)

 

מוחמד שמע את הקטע וניגן משמיעה, וכשחזר לאודישן הנוסף, כבר הבינו שיש בידיהם וירטואוז. "מוחמד הוא נגן פנטסטי עם שמיעה מצוינת ויכולת לבטא רגשית את מה שהוא חש בנגינה. הוא ניחן בהשכלה רחבה, פתיחות אנושית יוצאת דופן, חריצות וסקרנות. מוחמד הוא האיש המרכזי בבית האומנויות, שיוצר את השיח בין האנשים ובין הכלים. הוא קורץ מהחומר שיש לנגנים בפילהרמונית ואני בטוח שיגיע לשם", אמר בן דוד.

 

בינתיים עד שיגיע לפילהרמונית, הוא לומד בבית ספר משולב לילידם יהודים וערבים, עמקים תבור במזרע. במקביל, הוא מנגן על מספר כלים, בהם אבוב עוּד ופסנתר, ומשלב נגינה בין כלים מערביים למוזיקה ערבית. בשנה האחרונה החלה לפעול בבית האומנויות במקום תוכנית מפנה, בהשראתו של זובין מהטה, ששם לעצמו מטרה למצוא נגנן ערבי לתזמורת הפילהרמונית. "החלום של מהטה הוא שמכאן יצמח הנגן הערבי הראשון. עד היום מי שניגן עם התזמורת כנגן אורח - היה נגן העוד תאיסיר אליאס, אך בזתמרות עצמה אין ולא היה מעולם נגן ערבי", אמר בן דוד.

 

חוץ ממהטה עומד מאחורי התוכנית גם ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, שמאמין כי התוכנית מקנה דרך לחיים משותפים. "אני מאמין שמעבר להיכרות היום יומית שוברת הסטיגמות ומונעת דעות קדומות, המוזיקה כשפה בינלאומית תוכל לייצר ביניהם גם היכרויות שימשיכו לטווח הארוך", הוא אמר. 

 

"מדמיין את עצמי על הבמה עם התזמורת"

מוחמד מצדו אינו מפסיק לחלום: "אני חולם על זה ומדמיין את עצמי על הבמה עם התזמורת ואז אני עוצר. אני יודע שבשביל לנגן על עוּד בתזמורת הפילהרמונית, צריך לשנות את המוזיקה ולכן אני לומד היום לנגן על כלים נוספים ויודע שכך יהיה לי קל יותר להתקבל. אז אני כבר אשנה מבפנים את המוזיקה עצמה", הוא מבטיח בחיוך.

 

על השאלה האם הוא צופה קשיים בעקבות העובדה שהוא ערבי מוסלמי, הוא השיב: "בטח שיש קשיים, אבל אין דבר שהוא דמיוני מדי. זה מחזק את האמונה אצלי וזה שאני ערבי ישחק לטובתי. אם הם מחפשים נגן ערבי, הם בטח ירצו גם נגן טוב".

 

הוריו מודעים יותר לקשיים שבדרך: "בשביל להצליח במדינת ישראל כערבי ועוד מוסלמי עליך להיות מצטיין וזה בכול אחד מהתחומים. אם לא, לא יפתחו לך דלתות. כערבי, מראש

 אתה בעמדה שעליך להוכיח את עצמך בכדי להצליח", אמרה האם רמזייה. "השאלה אם כערבי יהיה לו יותר קשה והתשובה היא בוודאי שכן. מוזיקה זה רגש וכשיש קושי לקבל בחברה הישראלית ערבים זה מראש נהיה יותר קשה", הוסיף האב.

 

מחר יאזין שלבי לראשונה לקונצרט של הפילהרמונית המתקיים ולאחריו יפגוש את המנצח והנגנים. בקרוב, מבטיח לו בן דוד, הוא ייפגש גם עם המאסטרו מהטה עצמו. "אני מתרגש מאוד לקראת המופע מחר. אני רוצה לשמוע אותם בשידור ולראות מקרוב את החלום שלי, לגעת בחלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלבי. שאיפות גבוהות
צילום: חגי אהרון
מומלצים