שתף קטע נבחר

נתניהו ופרס: מדינה פלסטינית - רק במו"מ

דריכות בירושלים בעקבות ההכרזות הפלסטיניות על מהלך להכרזה חד-צדדית על מדינה. ראש הממשלה יאמר בפורום סבן כי הפתרון טמון במשא ומתן. הנשיא פרס: "אי אפשר להקים מדינה ללא הסכם שלום". ליברמן מזהיר שהקמת מדינה פלסטינית תוביל לדרישות לאוטונומיה ערבית בגליל ובנגב

בישראל שומעים על התוכניות הפלסטיניות להכריז חד-צדדית על מדינה פלסטינית ונדרכים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לדחות הערב (א') בנאומו בכנס סבן בירושלים את היוזמה הפלסטינית ההולכת וצוברת תאוצה. הוא יזהיר את הפלסטינים לא לנסות להתקדם במהלך, ידגיש את התנגדות ישראל, ויאמר שהפתרון להקמת מדינה פלסטינית טמון במשא ומתן עם ישראל. הפלסטינים אומרים כי כבר העלו את הרעיון בדיונים מול ארה"ב.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס הלילה בשיחה עם כתבים הנלווים אליו לברזיל לאפשרות שהפלסטינים ינסו להקים מדינה באופן חד-צדדי. "אי אפשר להקים מדינה ללא הסכם שלום. זה בלתי אפשרי וזה לא יילך. זה לא מקובל שכל יום הם משנים את דעתם, ברוגז זו לא מדיניות".


פגישת אובמה-נתניהו בשבוע שעבר (צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן) 

 

היום ימריא הנשיא פרס לארגנטינה תחת אבטחה כבדה, בשל חשש מהפגנות גדולות נגד ישראל. כפי שפורסם ב-ynet לראשונה, אחד האירועים המרכזיים בו ישתתף הנשיא הוזז למקום אותו ניתן יהיה לאבטח בצורה הרמטית יותר.

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הזהיר אמש בפורום סבן כי אם תקום מדינה פלסטינית בשטחי הגדה, ידרשו ערביי ישראל אוטונומיה בגליל ובנגב. "חזרה לקווי 67', והקמת מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון, לא יביאו לקץ הסיכסוך, אלא יעתיקו את הסכסוך אל תוך גבולות ישראל, עם דרישות לאוטונומיה בגליל ובנגב לערביי ישראל ויצירת זיקה ביניהם ובין הרשות הפלסטינית", אמר שר החוץ.

 

הוא השתתף בדיון עם סגן מזכירת המדינה האמריקנית, ג'יימס סטיינברג, והעיתונאי דיוויד אגנטיוס בפתח דיוני פורום סבן בירושלים. היום ישתתף בפורום סבן נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, שכבר אמר אמש כי אם יצחק רבין היה בחיים, הסכם שלום היה נחתם תוך שלוש שנים. כמו כן ישתתפו ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ומושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר. חברי הפורום ייפגשו בבוקר ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד.

 

דבריו של ליברמן נאמרו שעות אחדות לאחר פרסום דבריו של ראש צוות המשא ומתן ברשות, סאיב עריקאת, שאמר לעיתון "אל-איאם" כי הרשות הפלסטינית מגייסת תמיכה בינלאומית בהכרזה על מדינה. כל מדינות ערב תומכות ברעיון ונבחר במועד המתאים להעלות את הסוגיה במועצת הביטחון", אמר.

 

עריקאת סיפר שדן ברעיון יותר מפעם אחת עם בני שיחו בארצות הברית ובאירופה, ולדבריו הנשיא אבו מאזן העלה את ההצעה בשיחות עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, וגורמים ברוסיה, וכולם הגיבו בחיוב להצעה. אבו מאזן, כך לדבריו, ימשיך לגייס תמיכה ברעיון בסוף השבוע בביקור באמריקה הלטינית ובאירופה. "הקשרים עם האירופים והאו"ם נמשכים בעניין זה", הוסיף. 

 


פורסם לראשונה 14/11/2009 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנגד למהלך. נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: סיון פרג'
ירצו עוד. ליברמן
צילום: סיון פרג'
מומלצים