שתף קטע נבחר

חזון ממשל זמין: תעודות חכמות ותשלומים מהסלולר

בישיבה שנערכה בוועדת המדע של הכנסת, פרשו נציגי משרד האוצר את תוכנית העבודה של ממשל זמין לשנים הקרובות: מימוש תעודות הזהות החכמות (כרוכות בחוק המאגר הביומטרי שעולה להצבעה היום), ויישומים לסלולר

הבוקר (ב') התקיים דיון בוועדת המדע של הכנסת, בנושא פרויקט ממשל זמין - מחשוב מערכות הממשלה, ואפשרות לאחרים לבצע פעולות מול הממשלה דרך האינטרנט. בדיון התארח טל הרמתי, סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, שנכנס לאחרונה לתפקידו.

 

על פי דו"ח מבקר המדינה השנתי האחרון, פרויקט ממשל זמין, התארך מעבר לצפוי ועלה כמעט פי שלושה מהאומדנים של הממשלה. במשך כמעט שש שנים לא היה גוף ממשלתי שניהל אותו, והוא נוהל על ידי חברות חיצוניות, והעובדים בו אינם עובדי מדינה.

 

מאיר שטרית, יושב ראש הוועדה אמר בישיבה, כי בעניין זה יתכן שהמבקר טועה, ואולי עדיף שממשל זמין ינוהל על ידי עובדים חיצוניים, על מנת שיהיה אפשר להחליפם אם יש צורך ואם הפרויקטים לא מתקדמים. שטרית ציין לדוגמה את אתר הכנסת, שמופעל על ידי חברה חיצונית שזכתה במכרז, וציין כי מיקור חוץ יעיל יותר בחלק מהמקרים וחוסך עלויות.

  

אומדן עלות הפרוייקט בתוכנית עבודה של הממשלה משנת 2004 עמד על כ-70 מיליון שקלים, אולם בפועל העלויות היו גבוהות יותר, ובסך הכל התקציבים הסתכמו בכ-201 מיליון שקלים בשנים 2002-2008.

 

דלפק השירות הממשלתי

בתשובה למבקר מנובמבר 2008 כתב החשב הכללי לאוצר כי "ממשל זמין מעולם לא היה 'פרויקט' עם תאריך התחלה ותאריך סיום. מדובר בדלפק השירות של הממשלה באינטרנט אשר לא יכול להיות לו מועד סיום".

 

בהערות ראש הממשלה לדו"ח צויין כי חלק מהעיכובים נבעו משינויים בחקיקה שלא נעשו, מקשיים טכנולוגיים ומהצורך לבצע עדכונים ושינויים בעקבות כך. עוד מצויין בתגובה כי העלויות צמחו בגלל עדכונים טכנולוגיים ובגלל שישנם יותר שירותים ויותר אזרחים שמשתמשים בהם - מה שמגדיל את הוצאות התחזוקה.

 

מכשולים בדרך

בפתח הדברים, ציין שטרית כי ישנם שני מכשולים עיקריים, ביישום שירותים לאזרחים דרך הרשת. הראשון הוא מהירות האינטנט האיטית בישראל יחסית לעולם. בהרבה מדינות, אומר שטרית, גולשים כבר במהירות 100 מגהביט ומעלה, בעוד בישראל המהיריות נמוכות.

 

מכשול נוסף, לדברי שטרית הוא תעודות הזהות החכמות שהוצאתן מתעכבת בעשור האחרון. חוק המאגר הביומטרי שצפוי לעבור הערב בקריאה שניה ושלישית, אמור להוציא לפועל גם את הנפקת התעודות הללו.

 

הצד החיובי של הביומטרי: תעודות חכמות

בעז דולב, האחראי על פרויקטי ממשל זמין ותהיל"ה במשרד האוצר, פרש לאחרונה מתפקידו לאחר 18 שנה בשירות המדינה מסיבות אישיות, ויסיים את תפקידו את סוף השנה.

 

דולב פרש את החזון של ממשל זמין לחודשים הקרובים, והציג מספר תוכניות ופיילוטים שנמצאים כבר בשלבי עבודה. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מנתונים שנאספו ב-2008, ל-71 אחוז מהאזרחים יש מחשב ביתי, כאשר ל-62 אחוז יש מנויי אינטרנט ביתי. דולב אומר כי מדובר במהירות ממוצעת של 1.5 מגהביט ושלרוב השירותים זה מספיק. יחד עם זאת, צין דולב כי לשירותים עתידיים אכן תידרש תשתית מהירה יותר.

 

ב-2010 יעבוד ממשל זמין על הקמת מערך הזדהות וחתימה אלקטרונית, בעזרת תעודת הזהות הביומטרית על מנת שיהיה אפשר לבצע פעולות מרחוק. זאת באמצעות קורא שיעלה 35 שקלים ויתחבר דרך USB למחשב – ואליו תוכנס תעודת הזהות החכמה שתונפק, אם יעבור החוק.

 

דולב דיבר על הקמת תשתית אישית על מנת שאזרחים יוכלו לקבל את המידע האישי שלהם במקום מרוכז אחד -פרויקט mygov. מידע ממשרד הפנים ומילוי טפסים, נקודות ורשיונות ממשרד התחבורה, מידע מרשות המיסים – וכן שליחה וקבלה של דואר אלקטרוני רשום מהממשלה.

 

הממשלה ב-iPhone

עוד עובדים בממשל זמין על שדורג אתרי הממשלה, ועל פיילוט לשירותים ממשלתיים שיינתנו דרך הסלולר – ובהם הנפקת תעודות ותשלומים לממשלה. כרגע מפתוח פיילוט ל-iPhone אך בכוונת ממשל זמין לפתח יישומים למגוון מערכות ההפעלה הסלולריות הקיימות בשוק. "אם אני רוצה לדווח על מפגע" פורש דולב את החזון שלו, “אני אוכל להרים את המצלמה, לצלם בור ולשלוח אותו ישירות מהסלולר"

 

דולב עוד ציין כי בימים אלה עובדים על פיילוט לעסקים, במסגרתו מחלקים 30,000 כרטיסים חכמים שיאפשר לעסקים להגיש, בין השאר, דו"חות מיסוי, ובקשות לרשיונות שונים. השירות החדש יאפשר להגיש בקשות לגופי ממשלה שונים (היתרי בניה, רישוי עסק, רשיון משרד הבריאות וכדומה) ממקום אחד דרך הרשת. "אזרח לא צריך לדעת שיש 18 רשויות ולרוץ בין כולן",  אמר הרמתי.

 

600,000 מבקרים יחודיים מגיעים מדי חודש לפורטל הממשלה, על פי דולב, כאשר 30,000 מהם ניגשים לעומדים הרלוונטים לרשיון רכב ורשיון נהיגה. ב-2009 בוצעו עסקאות באתרי הממלשה בשווי של כ6.8 מיליארד שקלים, על פי דולב - באמצעות כרטיסי אשראי והעברות בנקאיות. בקרוב ניתן יהיה לבצע גם הוראות קבע, או לשלם באמצעות שירותים כמו PayPal.

 

משרדים מפוצלים

שטרית אמר כי אחת הבעיות היא פיצול בין המשרדים בעבודה מול מערכת ממשל זמין - והיעדר הסדר בתחום. לדבריו, אין לחשב הכללי יכולת להבטיח שתהיה אסטרטגיה שמוכלת על כל המשרדים.

 

הרמתי צין שהוגדר תקן לעבודה, לגבי הנראות והנגישות, וגם הסמכות של ממשל זמין מול המשרדים האחרים. הרמתי ציין שרק משרדים שיעמדו בתקן יוכנסו לממשל זמין, אך אכן היעדר הסמכות היא נקודת תרפה של הפרויקט. שטרית אמר שהוא שוקל להציע הצעת חוק ממשל זמין שתסדיר את הנושא.

 

נציג איגוד לשכות המסחר הצביע על כך שעדיין יש בעיות בעבודה מול ממשל זמין, שגורמות לעיכוב בעבודת עסקים - למשל בקשת רשיונות ואישורים לייבוא דורשים שליחה בפקס ועבודה בלתי-מקוונת, בעוד תשלום מיסים נעשה בקלות. דולב והרמתי אמרו כי הם חותמים על תלונותיו. "ברור לנו שמדובר בנקודת תורפה, וזה אחד מהאתגרים שלנו לשנה הבאה".

 

שטרית הציג את נושא הנגישות של האתרים לבעלי מוגבלויות. דולב ונציגי ממשל זמין אמרו כי אכן יש בעיות נגישות באתרי הממשלה, אך שהעניין גם מטופל באמצעות סקרי נגישות שבודקים מה הצרכים. דולב ציין כי משרד החינוך הוא המצטיין בנושא הנגישות באתר שלו מכל אתרי הממשלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים