שתף קטע נבחר

אולמרט: להתבסס על ההצעה שלי לפלסטינים

ראש הממשלה לשעבר קורא לחדש את השיחות מהמקום שהפסיקו. ומה עם סוריה? שם הוא ממליץ על משא ומתן ישיר

אהוד אולמרט מגבה את דרישתו של אבו מאזן: ראש הממשלה לשעבר אמר היום (א') שיש לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים מהנקודה שבה הופסק, והמליץ לצד השני לקבל את ההצעה שהניח לקראת תום כהונתו.

 

"עצתי לממשל אובמה היא לא להתחיל את המשא ומתן מחדש, אלא לומר לפלסטינים - יש הצעה ישראלית שהוצעה לכם אשר עונה על כל סוגיות הליבה והיתה מרחיקת לכת. מה תשובתכם להצעה הזו?",

 אמר אולמרט בנאומו בפני "פורום סבן" בירושלים.

 

הוא ציין שאינו מבין מה רוצים מממשלת ישראל ומבנימין נתניהו. "קודם כל הפלסטינים צריכים לענות להצעה, ואם יענו בשלילה אין טעם לכל התהליך, משום שהצעה טובה מזאת - שום ממשלה ישראלית אחראית לא תוכל לתת. הכדור נמצא בידיהם".

 

הקיפאון במגעים המדיניים נובע בין היתר מדרישת הפלסטינים - לצד הקפאת ההתנחלויות - לחזור לשיחות על בסיס הצעת אולמרט לאבו מאזן, שכללה מדינה פלסטינית על כ-93 אחוזים משטחי הגדה המערבית, וגם בשכונות במזרח ירושלים. אולמרט הדגיש שההצעה כללה פתרונות גם בנושאי הגבולות וה"אגן הקדוש".

 

ראש הממשלה הקודם הזכיר היום שאבו-מאזן הבין ואף אמר לאחרונה, שמדובר בהצעה רצינית ביותר - "שלא כמו ניסיונות קודמים בעבר שבהם הפערים היו בלתי-ניתנים לגישור. הנושא חושב ודחוף ויש לעשות כל מאמץ לקדם אותו ולהשלים אותו".

 

בשבוע שעבר, בפגישה עם אנשי עסקים ברמאללה, הודה אבו מאזן כי היה "קרוב מאוד" להסכם עם הממשלה הקודמת. "אז הוקמה ממשלת נתניהו והיינו צריכים לחזור לנקודת ההתחלה", אמר הנשיא הפלסטיני, "בנוגע לפליטים, דנו בזכות השיבה, אבל היו חילוקי דיעות לגבי המספרים".

 

בנושא מדיני אחר, לאור התגברות הקריאות לחידוש המשא ומתן בין ירושלים לדמשק, אולמרט דווקא מציע שינוי לעומת תקופתו. "המשא ומתן העקיף התרחש בחשאיות מוחלטת", אמר. "אין שום צורך להמשיך בו, וצריך לפתוח בשיחות ישירות. שני הצדדים יודעים מה עליהם לעשות כדי להגיע להסכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. הצעה שלא תחזור
צילום: AP
מומלצים