שתף קטע נבחר

הלחץ עבד: רה"מ דחה הצבעה על החוק הביומטרי

רגע לפני ההצבעה הדרמטית, קראו בליכוד ובעבודה לקיים דיון בחוק השנוי במחלוקת. נתניהו נועד והתייעץ עם יוזם החוק מאיר שטרית וראשי הקואליציה, והחליט לדחות את ההצבעה: "יש מתח מובנה בהצעה". תוקם ועדה שתגיש את המלצותיה

יום סוער עובר על הקואליציה: חברי כנסת מהליכוד ומהעבודה דרשו אחר הצהריים (יום ב') לדחות את ההצבעה על החוק הביומטרי. הכנסת היתה אמורה להצביע בקריאה שנייה ושלישית על החוק השנוי במחלוקת, אך ח"כים מהליכוד ומהעבודה דרשו לדחות את ההצבעה, בטענה כי לא התקיימו מספיק דיונים בחוק. בסופו של דבר, ראש הממשלה נענה.

 

 

נתניהו והשר מיכאל איתן נפגשו עם יוזם החוק, שר הפנים לשעבר, מאיר שטרית, ובדקו אפשרות לדחות את ההצבעה. ראש הממשלה ביקש גם משר הפנים, אלי ישי, ומשר הביטחון, אהוד ברק, להשתתף בהתייעצויות וכעת הוא שוקל את מהלכיו.

 

הקואליציה אמורה היתה לצלוח את ההצבעה ללא קושי, אך בסופו של דבר החליט נתניהו לדחות את ההצבעה ולקיים בחינה נוספת של מרכיבי הצעת החוק. "יש מתח מובנה בהצעת החוק הביומטרי בין צנעת הפרט לבין צורכי הביטחון", אמר בשיחה סגורה והטיל על מזכיר הממשלה לרכז ועדה של שרים וחברי כנסת שתגיש את המלצותיה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ההמלצות יובאו לדיון בסיעת הליכוד ובהנהלת הקואליציה בזמן הקרוב".

 

גם הפצצה שהטיל יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן - שאמר כי סיעתו לא תצביע עם הממשלה בשל "אפליית העולים לעומת החרדים" - לא סייעה לנתניהו, שמצא בסופו של דבר דרך לרצות את שר החוץ.

 

למרות איומיו של ליברמן, הוא הדגיש כי בעניין החוק הביומטרי

הוא נותן חופש הצבעה לחברי מפלגתו. "זה רגע היסטורי - לא הצלחתי לכפות דעתי על הסיעה. כל אחד ישפיע לפי הבנתו. לא נתמוך בשום הצבעה ממשלתית. המסר חייב להיות חשוב. צריך גם תמריץ חיובי".

 

מטרת החוק היא הנפקת תעודות זהות חכמות עם זיהוי ביומטרי. לצד זה, יוקם מאגר מידע שיכלול טביעות אצבע וצילומי פנים של כל אזרחי המדינה, ואלה יישמרו במחשבי משרד הפנים. הכוונה היא לאפשר גישה למאגר לרשויות אכיפת החוק ולפקידי משרד הפנים. מבקרי ההצעה, לרבות מדענים ומומחי אבטחת מידע מכל העולם, הזהירו לא אחת מפני הקמת מאגר מרכזי שכזה, שעלול לדלוף ובכך הפרטים ייחשפו.


פורסם לראשונה 16/11/2009 16:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. התייעצויות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים