שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ח"כ זאב: חניה במקום של נכים אינה גניבה

  האם הכפלה פי 10 של הקנס למי שחונה בניגוד לחוק במקום השמור לנכים היא מידתית? ח"כ נסים זאב: "יש פה הגזמה. יבוא פקח וינצל את הדקה הזאת שמישהו נכנס לחנות, ויקנוס אותו ב-5,000 שקל". ביום ראשון תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק המגדילה את הקנס ל-7,500 שקל

  מה צריך להיות גובה הקנס לנהג החונה במקום השמור לנכים - 500, 1,500, 5,000 או 7,500 שקל? מליאת הכנסת אישרה אמש (ד') בהצבעה טרומית הצעת חוק, המכפילה פי 10 את גובה הקנס הניתן לנהגים החונים בניגוד לחוק במקום השמור לנכים: מ-500 שקל כיום ל-5,000 שקל. הצעת החוק, שהוגשה על-ידי ח"כ זבולון אורלב, זוכה לתמיכת הממשלה.

   

  אולם, במהלך ההצבעה התברר כי לא כל חברי הכנסת תומכים בהגדלת הקנס באופן כה דרמטי. "יש פה הגזמה, זה דבר פשוט מוגזם", אמר ח"כ נסים זאב לפני ההצבעה על הצעת החוק. "על דיבור בפלאפון בנסיעה נותנים היום קנס של 1,000 או 1,500 שקל... אני לא אומר לא לקנוס - תקנוס. אבל הכול במידת הרחמים וההיגיון. תעלה מ-500 שקל ל-2,000 שקל, ל-1,500 שקל, אבל לא ל-5,000 שקל. על מה מדובר פה? על גניבה?".


  אושר בקריאה טרומית: הקנס יוגדל מ-500 ל-5,000 שקל (צילום: גיל יוחנן) 

   

  אלא שיתכן כי הכפלת הקנס פי 10, תתברר בסופו של דבר כהצעה מרוככת יחסית: ביום ראשון הקרוב, תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק נוספת בעניין חניית נכים, ולפיה הקנס בגין חניה בניגוד לחוק במקום השמור לנכה יוגדל ל-7,500 שקל. מי שלא ישלם את הקנס, דינו - על-פי הצעת החוק - יהיה שלושה חודשים מאסר.

   

  ניצול לרעה של פקחי החניה

  בהסבירו את ההתנגדות להכפלת הקנס פי 10, הסביר זאב לחברי הכנסת כי הוא חושש מניצול לרעה של החוק על-ידי פקחי רשויות מקומיות: "הרבה פעמים יש מצב - למשל ליד סופרמרקטים או בקניונים - שאין בחניות (המיועדות לנכים) אף נכה שחונה באותה שעה... אנשים באים לקנות, ונכנסים אולי לשתיים-שלוש דקות, ויש אולי ארבעה או חמישה מקומות לנכים והכול ריק - אז הם חונים באותו מקום. יבוא פקח וינצל את הדקה הזאת שמישהו נכנס לחנות, ויקנוס אותו ב-5,000 שקל".

   

  בתגובה לקריאות ביניים של כמה חברי כנסת, שהציעו להגדיל את הקנס אף יותר, ענה זאב "אולי צריך להיות גם 20 אלף שקל, אולי גם צריך לתלות אותו בגלל שהוא חנה - אבל אני אומר לך שהרבה חונים גם בטעות. הרבה חונים בתום לב - אבל אנחנו לא יכולים להבחין. אני בעד כל מה שכתוב בהצעת החוק - להוציא את העניין של הקנס, כשבעניין הזה אני חושב שכן צריך לתת את הדעת. מ-500 שקל אולי להכפיל, אולי לשלש, אבל לא מעבר לכך".

   

  כאמור, מליאת הכנסת אישרה בסופו של דבר את הצעת החוק בקריאה טרומית - למרות דבריו של חה"כ זאב. עם זאת, לאור הסכמת הממשלה לתמוך בהצעה "בכפוף לתיאום עם המשרדים הרלוונטיים" - משרדי התחבורה, המשפטים וביטחון הפנים - סביר להניח כי ייקור הקנס יהיה בשיעור נמוך מכפי שמציע ח"כ אורלב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  ח"כ נסים זאב: "על דיבור בפלאפון בנסיעה נותנים היום קנס של 1,000 שקל"
  צילום: זום 77
  יוזם הצעת החוק, ח"כ זבולון אורלב
  צילום: דודי ועקנין
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים