שתף קטע נבחר

פלסטיני הגיע למשפט והפתיע: לא הם שהיכו אותי

אחרי ישיבה ממושכת בכלא והשעייה מתפקיד מבצעי, הגיע לבית המשפט פלסטיני שהותקף לפני כשנה בידי חיילים ואמר: "זה לא הם". עורכי דינם: התנהלות בעייתית של מצ"ח

שנה לאחר ששני לוחמים הואשמו בתקיפת פלסטיני והושעו מתפקידם - הגיע היום (יום ג') המתלונן לבית הדין הצבאי וחולל סערה - כשהבהיר באופן חד-משמעי כי השניים העומדים מולו אינם תוקפיו. בעקבות ההתפתחות המפתיעה, הודיעה התביעה הצבאית כי תשקול את המשך צעדיה בתיק. שני הנאשמים דורשים כעת להחזיר אותם לתפקידי לחימה. "אם החוקרים היו מבצעים את עבודתם נאמנה, ניתן היה לחסוך משני הלוחמים את עינוי הדין הזה", אמר אחד הסנגורים.

 

סמל ע' ורב"ט נ', לוחמים בגדוד הנח"ל החרדי, ממתינים כבר יותר משנה לתוצאות משפטם בתקווה שיוכלו לשוב לתפקידי לחימה. על פי כתב האישום שהוגש נגדם לבית הדין הצבאי ביפו, תקפו השניים בסוף אוקטובר 2008 שוטר פלסטיני, תוך שהוציאו אותו מרכבו והיכו אותו באגרופים ובכלי הנשק שלהם. השניים שהו במעצר בן חודשיים בכלא הצבאי עד ששוחררו והועברו לתפקידי מנהלה.

 

"החיילים הללו, שמוערכים על ידי מפקדיהם, הושעו. אחד מהם תופר כפתורים והשני אחראי על עבודות רס"ר", סיפר עו"ד חי הבר, המייצג את רב"ט נ'. בחודשים האחרונים אף שיגרו הוריו של החייל מכתב לרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי בדרישה להשיב את בנם ליחידתו, אך מלשכתו התקבלה תשובה שלפיה לא תתקבל הבקשה כל עוד נמשך ההליך המשפטי נגדו.

 

אלא שהבוקר חלה תפנית דרמטית בפרשה. המתלונן הפלסטיני, שנקרא רק כעת לעדות, על רקע העדרותו מהארץ לטובת הכשרה מקצועית ממושכת בירדן, נכנס לאולם בית הדין ואמר לתובע כי לא מדובר בתוקפיו. כשנשאל שנית האם הוא בטוח - ואישר זאת שוב - הוחלט לבטל את עדותו.

 

"הוא הודיע בוודאות ובנחרצות, גם לאחר שנשאל מספר פעמים, כי שני הנאשמים אינם החיילים שהיכו אותו", אמר התובע בדיון. "טרחנו לוודא עמו האם מדובר בסיטואציה שבה הוא אינו מזהה את מי שהכה אותו או אינו בטוח בזהותו, אולם הוא הבהיר שוב כי לא מדובר בשניים".

 

"מצ"ח לא פעלו כנדרש"

התובע ציין כי יבחן את המשך ניהול ההליך המשפטי. בעדותו של חוקר מצ"ח התקשה האחרון להסביר, לשאלת עו"ד הבר, מדוע לא נעשה מסדר זיהוי או עימות מבעוד מועד. "בעניין מסדר הזיהוי, מסר הפלסטיני כי הוא אינו זוכר במדויק את הפרצופים ולעניין העימות - החלטתי שלא לעשות כן כי השניים לא דוברים את שפתו", אמר.

 

עם תום הדיון, דרשו שני הלוחמים להחזירם לתפקידי לחימה באופן מיידי.

"חבל שבתקופה כזאת שבו צה"ל נלחם על כל לוחם, בוחרים להאשים שני לוחמים מצטיינים ולהשעותם לתקופה של כשנה", סיכם עו"ד הבר. לדבריו, "היום התברר כי לא היה מקום להגיש נגדם כתב אישום מלכתחילה. יתרה מכך, אילו במצ"ח היו מבצעים את הפעולות הדרושות, ניתן היה לחסוך מהם ישיבה כה ארוכה בכלא".

 

גם עו"ד בני קוזניץ, המייצג את סמל ע', סבור כי ההתפחות היום עשויה להכריע את התיק. "החיילים עמדו על חפותם לאורך כל הדרך", אמר, "תגובותו של המתלונן מעידה על כך. כולי תקווה שהכתם יוסר מעליהם והם יוכלו לשוב ולהיות לוחמים כפי שהם רוצים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
"לא היה מקום להגיש כתב אישום". עו"ד חי הבר
צילום: עמית מגל
עו"ד קוזניץ. "להחזיר את החיילים לשטח"
מומלצים