שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

רה"מ רוצה לנקות את העולם. שיתחיל כאן

אדוני ראש הממשלה. שמעתי אותך נואם באו"ם, מתייחס ליכולתם של המדענים הישראלים ומבטיח "אנחנו ננקה את העולם". אני תוהה האם הצצת לאחרונה מחלון המכונית הדוהרת שלך לשולי הכבישים המזוהמים או למרכזי הערים המתפוררים. מה דעתך להתחיל את הפרויקט הזה כאן? מכתב פתוח לבנימין נתניהו

אדוני ראש הממשלה. קראתי בעניין רב את נאומך לפני כחודש בעצרת האו"ם. לצד דבריך בנושאי השואה, הטרור והתהליך המדיני, נחבא לו משפט קצר שחמק מעיני הפרשנים. "אנחנו ננקה את כדור הארץ", אמרת, והצבעת על יכולתם של מדעני ישראל לעזור לעולם להתנקות מהררי הזיהום והפסולת.

 

קראתי וחשבתי: אולי, לפני שנתיימר לנקות את העולם כולו, נתחיל לנקות את חלקת האלוהים הקטנה שלנו? לא צריך השכלה כלכלית משובחת כדי לקרוא את המאזן המדכא של ישראל בתחום זה; לא צריך מומחיות בתחום הטרור כדי להבין את מפת הסיכונים. די בזוג עיניים פשוטות שיביטו מעבר לחלון - אבל ביושר.

 

אדוני, אינני יודע מה מעשייך בעת שמכוניתך המשוריינת דוהרת בכבישי הארץ. האם, בין שיחות הטלפון והעיון בסקרים אתה גם מישיר מבט החוצה? האם ראית את מרכזי הערים המתפוררים, את השדות הקמלים, את המזבלות הפיראטיות העולות על גדותיהן, את שפכי פסולת הבנייה, או פרויקטי התשתית שהותירו פצעים אנושים בנוף? ועוד לא דיברנו על המים, האוויר, החופים, הנחלים...

 

אדוני, בורכת בתודעה היסטורית מפותחת ואתה מגדיר עצמך כפטריוט. מה משמעות "אהבת הארץ" עבורך? האם נופי המולדת, ההרים, העמקים והחופים הם חלק מאהבה זו? דווקא כבנו של היסטוריון, הדואג לטווח הארוך - האם לא תדאג איזו ארץ יכירו הדורות הבאים? אולי גם להם מגיע קצת טבע פתוח; אולי גם להם מגיע, כמוך, להכיר את נופי התנ"ך?

 

אבל אתה הרי אדם תכליתי. וגם בהיבט זה חשבתי עליך, אדוני.

 

לא פשוטים חייו של ראש ממשלה בימינו. הכלכלה העולמית - בוגדנית, הפרטנרים המדיניים - בעייתיים, השסעים החברתיים - בלתי ניתנים לגישור. נדמה שאין שום תחום פעולה שיזכה אותך בתשואות מקיר לקיר או ייזכר לדורות. סלח לי על היומרה, אך לו אני במקומך, הייתי שוקל ברצינות פרויקט לאומי גדול, שיגבר על מכשלות אלה. למשל: "פרויקט ראש הממשלה לשיקום נופי ישראל".

 

זה יעלה הרבה פחות מפרויקטי התשתית הגרנדיוזיים שיועציך דוחפים בלי הרף; זה לא ייצור שום מתח מדיני; זה לא יאיים על שלמות הקואליציה ולא יפלה שום מגזר או שכבה באוכלוסיה. בקיצור: אפיק השקעה מושלם בשבילך, אדוני. אתה תיזכר כרוה"מ של כולם, שראה את הנולד, שחולל מהפך היסטורי ביחס המדינה לאדמתה. וכך, בזיל הזול, ללא סיכונים, ועם תשואה ציבורית מהירה ומובטחת, תכבוש את מקומך בלב כל. גם בקרב אלה שאינם מסכימים עם דרכך המדינית.

 

התוצאות יהיו מיידיות. האין זה חלומו של כל איש ציבור?

הרשה לי לחלום יחד איתך, אדוני. אני רואה לנגד עיני את הפרוייקט האפשרי הראשון שלך: "ניקוי ושיקום הנוף לאורך כבישי הארץ". תהליך שכולם יוכלו לראות את השלכתו המבורכת בזמן אמיתי. האין זה חלומו של כל איש ציבור? פרוייקט הפרוש לעין כל, כשמיקומו המרכזי חושף את השפעתו המיטיבה לעיני מיליוני הנוסעים – יום יום ושעה שעה.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

אני רואה לנגד עיני גם את "פרוייקט רוה"מ לשיקום החופים", "פרויקט ניקוי הנחלים", "פרויקט הרחבת הגנים הלאומיים" ו"פרויקט עיבוי היערות". מיליונים יברכו אותך בכל חג, בכל קיץ, כשכל משפחה שנייה מחפשת לשווא פינה ירוקה; כשכל שלולית דלוחה הופכת מוקד עלייה לרגל. אותם המיליונים יחושו שהנה, סוף סוף, המדינה חושבת גם עלינו, האזרחים הקטנים. ואולי משהו מהייאוש, הציניות, הכעסים עוד יתהפך.

 

ועוד לא דיברנו על מקומות העבודה הרבים שפרויקטי הניקוי, השיקום, הנטיעה, החקלאות ייצרו – לא פחות מפרויקטי התשתית שאתה מקדם כעת. אתה ככלכלן יודע להעריך זאת טוב מכולנו.

 

לא אקח עוד מזמנך העמוס, אדוני. אבל בפעם הבאה שאתה חושב על ההיסטוריה, ויועציך חושבים איך להגדיל את אחוזי התמיכה, חשוב נא על כמה פרויקטים ירוקים גדולים. אפשר גם גרנדיוזיים. בדיוק כמו שאתה אוהב להזיז. זה כדאי לך. זה כדאי לכולנו.

 

הכותב הוא פרופסור באוניברסיטת ת"א וחבר מועצת המומחים של "התנועה הירוקה"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו באו"ם. תתחיל בקטן
צילום: AFP
מומלצים