שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארנס: עדיף שר ביטחון אזרח, אבל לא טמבל

  שר הביטחון לשעבר אמר ב"שבתרבות" בבאר-שבע: "ברגע שנכנס אזרח אשר לא מכיר את הבעיות ומשדר 'תגידו לי מה לעשות' הוא כבר נכשל". בנושא אחר אמר שהמדינה נכשלה בטיפול בבדואים

  מה עדיף שר ביטחון בעל רקע צבאי או אזרחי? לשאלה הזו התייחס היום (שבת) שר הביטחון לשעבר, משה ארנס, שאמר: "עדיף שר ביטחון אזרחי, אבל זה לא אומר שכל טמבל יכול להיות שר ביטחון".

   

  באירוע "שבתרבות" בבאר-שבע סיפר ארנס מניסיונו - כשר ללא רקע בצה"ל: "כאשר אני הייתי שר ביטחון הבעיות הצבאיות היו מוכרות לי. ברגע שנכנס אזרח אשר לא מכיר את הבעיות ומשדר 'תגידו לי מה לעשות' הוא כבר נכשל".

   

  אמנם ארנס לא הזכיר את עמיר פרץ - אך מלשכתו של חבר הכנסת נמסר: "דבריו של ארנס נובעים מהתנשאות, גסות רוח וחוסר התמצאות. כל יום שעובר אזרחי ישראל מבינים עד כמה תרומתו של עמיר פרץ היתה משמעותית למערכת הביטחון ולצה"ל. היום ברור עד כמה מלחמת לבנון השניה השיגה הישגים רבים, הן ביצירת הרתעה והן בשקט השורר בצפון. פרץ כשר ביטחון קיבל החלטות משמעותיות גם במלחמה וגם אחריה, השאיר אחריו צבא מאומן יותר ומצויד יותר וקיבל החלטות שקודמיו התמהמהו".

   

  ארנס גם התייחס בדבריו למבצע "עופרת יצוקה" ולמלחמת לבנון השנייה: "היה כדאי להגיב כבר מזמן, כדי למנוע את המצב הזה. באותה הזדמנות היה צריך לפתור את בעיית האיום מהדרום. עצרו את המבצע מוקדם מדי. גם במלחמת לבנון השנייה לא השלימו את המשימה".

   

  ארנס, שכיהן גם כשר חוץ בעבר, סיפר על שיחה שקיים עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, במהלך מלחמת לבנון השנייה. "באתי אל ראש הממשלה במהלך המלחמה ואמרתי לו שהוא אינו מנהל אותה נכון, ואנחנו נובס אם לא נכניס כוחות קרקע כדי להפסיק את הירי. אולמרט אמר לי שלא נכניס כוחות ללבנון. לבסוף הוא עשה זאת בימים האחרונים למלחמה ובאיחור. גם בצבא הבינו שזו המדיניות שלו".

   

  ארנס התייחס גם ליחסי ארצות-הברית וישראל ואמר שאנחנו לא צריכים לקבל הוראות, גם לא מהידידים שלנו. "אנחנו לא רוצים לחיות בתנאים שעל כל בנייה נצטרך להודיע לבית הלבן. אלו כללי משחק שאנחנו לא צריכים ולא מוכנים לקבל".

   

  הוא התייחס לנושא העמימות הישראלית: "יש הטוענים שהעמימות עשתה את שלה. תראה את מה שיש או אין לך. אני חושב שמדיניות העמימות היא טובה.
  יש נושאי משרות ציבוריות שאולי קשה להם לשתוק בנושא הזה, אבל איני חושב שצריך לזנוח את העמימות ולהוסיף לכל אותן פליטות פה שהיו".

   

  ארנס התייחס גם לנושא מצוקת הבדואים והאשים את ממשלות העבר: "יש פה הזנחה פושעת. מדובר בציבור שהמצוקה שלהם היא הקשה ביותר. הם האתגר הגדול ביותר, אפילו יותר מהשלום עם הפלסטינים. אנחנו כבר רואים את התוצאות השליליות של הטיפול בהם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  ארנס. לקחים מהעבר
  צילום: הרצל יוסף
  פרץ ואשכנזי. "זו גסות רוח"
  צילום: חיים הורנשטיין
  מומלצים