שתף קטע נבחר

עדות באיטליה: לברלוסקוני היו קשרים במאפיה

בדיון משפטי שאינו קשור ישירות לראש ממשלת איטליה, נשמעה עדותו של מתנקש לשעבר ב"קוזה נוסטרה", שסיפר עם יחסים הדוקים לכאורה בין ברלוסקוני לאחד מראשי המאפיה דאז, ג'וזפה גרביאנו. "גרביאנו אמר לי שתודות לרצינותם של אנשים כמו ברלוסקוני, איטליה נמצאת בידיים שלנו"

מתנקש לשעבר המאפיה האיטלקית המעיד במשפטו של פוליטיקאי לשעבר, סיפר בצהריים (יום ו') בבית המשפט בטורינו כי ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, ניהל קשרים הדוקים בראשית שנות ה-90 עם אחד מראשי ה"קוזה נוסטרה", ג'וזפה גרביאנו.

   

העד, גאספר ספטוזה, סיפר את הדברים את עדותו מאחורי מסך וכשהוא מוקף במאבטחים. לדבריו, בפגישתו ב-1994 עם גרביאנו התרברב האחרון בפניו על קשריו עם ברלוסקוני, טייקון תקשורת ובעלי תאגיד "מדיה סט" שהיה אז בתחילת הקריירה הפוליטית שלו. "הוא הזכיר שני שמות, אחד מהם היה ברלוסקוני. שאלתי אותו אם מדובר באדם מערוץ 5 והוא ענה לי 'כן'. הוא אמר לי שהודות לרצינותם של האנשים האלה, איטליה נמצאת בידיים שלנו", סיפר ספטוזה.

 

גרביאנו הורשע כמה שנים מאוחר יותר בשורת פיצוצים שאירעו ברומא, מילאנו ופירנצה ב-1993 ונשלח יחד עם אחיו לשלושה מאסרי עולם מצטברים. בפיצוצים נהרגו עשרה בני אדם ונפצעו עשרות. עדותו של ספטוזה נשמעה במהלך דיון בערעורו של מרסלו דל'אוטרי, אשר ייסד יחד עם ברלוסקוני את המפלגה שבראשה עומד ראש ממשלת איטליה דהיום.

 

דובר מטעמו של ברלוסקוני דחה את הדברים שנשמעו בעדות ומסר כי "הגיוני לחלוטין שהמאפיה משתמשת באנשיה כדי למסור הודעות נגד ראש הממשלה וממשלת איטליה הפועלת בנחישות נגד הפשע המאורגן. הם מנסים לנקום בברלוסקוני על מאבקו. עד-כה עצרנו 15-30 מהמבוקשים ביותר במאפיה, אנו מחרימים בממוצע 8 מיליון אירו מנכסי המאפיה ביום, ובסך הכל 5.6 מיליארד אירו עד-כה".

 

ברלוסקוני אינו קשור ישירות לחקירה נגד דל'אוטרי. הסנאטור האיטלקי לשעבר מערער כעת על תשע שנות המאסר שנגזרו עליו בערכאה נמוכה יותר בגין קשריו עם המאפיה האיטלקית. בשיחה עם כתבים בבית המשפט, שב והכחיש דל'אוטרי את ההאשמות נגדו ואמר כי הן שקריות.

 בהתייחס לברלוסקוני אמר: "גם הוא רגוע ביחס לעדות הזו. הוא יותר מפחד מאשתו לשעבר ורוניקה לאריו (המנהלת נגדו משפט גירושין מסוקר) מאשר ספטוזה".

 

כחודשיים חלפו מאז ביטל בית המשפט העליון באיטליה את "חוק החסינות" שמנע את המשך משפטיו של ברלוסקוני, בן ה-73. שתי פרשות מרכזיות בהן התחדשו ההליכים נגדו הן "פרשת מילס", בה הואשם ברלוסקוני כי בשנת 1997 שילם 600 אלף דולר לעורך הדין הבריטי דייוויד מילס, בתמורה למתן עדות שקר לטובתו בשני משפטים שהתנהלו נגדו. מילס נשפט בחודש פברואר לארבע שנות מאסר וחצי. פרשה אחרת קשורה לאי סדרים בגביית אגרה על-ידי תאגיד "מדיה סט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ברלוסקוני. זה ניסיון נקמה
צילום: AFP
מומלצים